Hotele tylko dla dorosłych. "To, co nas spotkało, było trudne do przewidzenia"

Hotele "adults only" to coraz bardziej popularny trend w branży turystycznej. O ile w krajach Europy Zachodniej nie jest to nowość, o tyle w Polsce pierwsze tego typu obiekty powstały dopiero kilka lat temu i nadal spotykają się z mieszanymi reakcjami. - Hejt, jaki nas dotknął, był wręcz niewyobrażalny - opowiada Monika Różewska-Chudzik, właścicielka hotelu tylko dla dorosłych Leda Spa w Kołobrzegu.

Hotele tylko dla dorosłych budzą kontrowersje
Hotele tylko dla dorosłych budzą kontrowersje
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Igor Mojzes
Sylwia Król

18.01.2023 | aktual.: 21.12.2023 06:21

Oto #HIT2023. Przypominamy najlepsze materiały mijającego roku.

Rezerwujesz wakacje w wymarzonym miejscu, odliczasz dni do wyjazdu, oczekujesz wypoczynku w ciszy i spokoju, a tymczasem już pierwszego dnia pobytu budzi cię dobiegający zza ściany płacz dziecka. Właśnie, aby uniknąć takich sytuacji, powstają hotele tylko dla dorosłych.

Hotele tylko dla dorosłych oferują wypoczynek z dala od najmłodszych

Idea hoteli "adults only" wynika z chęci większej dbałości o gości. Właściciele tego typu miejsc chcą, by turyści nie czuli się niczym skrępowani.

Rzeczywiście trudno osiągnąć taki efekt, jeśli hotel specjalizuje się we wszystkim, czyli de facto w niczym. Jeżeli w obiekcie istnieje możliwość organizacji przyjęć urodzinowych dla dzieci lub konferencji dla firm, to już z założenia trudno liczyć w takim miejscu na ciszę i spokój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety goście nie zawsze rozumieją specyfikę tego typu miejsc. Zdarza się, że rezerwują pokoje i ignorują zakaz meldowania gości poniżej 16. roku życia. Monika Różewska-Chudzik, właścicielka hotelu Leda Spa, przyznaje, że często dzieje się tak z pełną premedytacją. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy rezerwacja dokonywana jest poprzez portal zewnętrzny, np. stronę Booking.com.

Hotele tylko dla dorosłych znajdziemy w całej Europie
Hotele tylko dla dorosłych znajdziemy w całej Europie© Adobe Stock | TONO BALAGUER

Wówczas personel hotelu, często aż do momentu pojawienia się gościa, nie ma pewności, czy jest on świadomy obowiązujących w nim ograniczeń. W przypadku rezerwacji dokonywanych telefonicznie obsługa zawsze kilkukrotnie informuje o profilu hotelu. Niestety, nawet wówczas zdarzają się nieporozumienia. - Mieliśmy taką sytuację, gdy para zarezerwowała pokój dwuosobowy, a następnie przyjechała do nas z małym dzieckiem, tłumacząc, że maluch będzie spał z nimi w łóżku - opowiada Monika Różewska-Chudzik. - W takich sytuacjach staramy się cierpliwie wytłumaczyć, że to nie kwestie lokalowe są tutaj problemem, że chodzi wyłącznie o pesel - dodaje.

Polacy nie są gotowi na hotele tylko dla dorosłych?

Hotel z Kołobrzegu dopiero od kilku lat jest obiektem przeznaczonym wyłącznie dla dorosłych. - Rzeczywiście, metamorfozę przeszliśmy już w trakcie działalności hotelu - przyznaje właścicielka i dodaje, że zmiana nie nastąpiła jednak z dnia na dzień. Ostateczną decyzję poprzedziły aż dwuletnie badania rynku.

Modyfikacja profilu wymagała od personelu, a także od właścicielki, zmiany nastawienia i odbycia szeregu dodatkowych szkoleń. Wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom gości. Odbiór tej decyzji przez niektórych gości był zaskakująco... zły.

- Hejt, który nas spotkał po tym, gdy staliśmy się obiektem 16+ był ogromny - mówi Monika Różewska-Chudzik. - Oczywiście liczyliśmy się z krytyką, ale to, co się wydarzyło, było trudne do przewidzenia - opowiada i dodaje, że personel przez długi czas musiał mierzyć się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, a także uwagami o charakterze stricte personalnym.

Hotele tylko dla dorosłych są coraz bardziej popularne
Hotele tylko dla dorosłych są coraz bardziej popularne© Adobe Stock | 2018 Joana Lopes, All rights reserved.

- Zdarzało się, że nawet ja otrzymywałam drogą mailową nieprzyjemne wiadomości - przyznaje. - Straszono nas pociągnięciem do odpowiedzialności sądowej, Trybunałem Konstytucyjnym, a nawet Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

Na tego typu reakcje narzekają właściciele wielu hoteli, które zmieniły profil na "tylko dla dorosłych". - Ludzie nie potrafią do końca rozgraniczyć: ja to ja, a moje dziecko to moje dziecko - wyjaśnia. - Takie osoby nie patrzą na nasz hotel, jak na ciekawy projekt, z którego sami być może skorzystają w przyszłości. Zamiast tego myślą po prostu: "W tym miejscu nie chcą mojego dziecka!". Takie rozumowanie rodzi sprzeciw, a czasami nawet agresję - dodaje.

Kobieta przyznaje jednocześnie, że nie rozumie tak skrajnych reakcji. - Czy wybierając się do kina, zabieramy nasze dzieci na film dla dorosłych? - pyta. - Nie, idziemy z nimi na film dla dzieci. To jest analogiczna sytuacja.

Hotele tylko dla dorosłych to nie oferta przeciwko dzieciom

W Polsce liczba hoteli o podobnej specyfice jest nadal niewielka. Do tego grona dołączył właśnie Hotel Dr Irena Eris Krynica-Zdrój. Teraz ten obiekt przyjmować będzie tylko gości od 12. roku życia. - Potrzeba zmiany wypłynęła od samych odwiedzających SPA, a hotel, odpowiadając na oczekiwania gości postanowił wprowadzić taki model w życie - informuje biuro prasowe hoteli marki DR Irena Eris.

Obiekty w Polanicy-Zdroju i na Wzgórzach Dylewskich wciąż będą dostępne dla dzieci. To pokazuje, że właściciele obiektów nie są negatywnie nastawieni do rodzin z dziećmi. Po prostu chcą mieć ofertę dla każdego.

- Absolutnie nie jest tak, że my jako personel obiektu nie lubimy dzieci, bo sami w większości jesteśmy rodzicami - tłumaczy Monika Różewska-Chudzik i przekonuje, że przeświadczenie, że hotele dla dorosłych mają na celu dyskryminowanie najmłodszych, jest całkowicie błędne. Takie hotele powstają właśnie z szacunku do nich. Dzieci mają prawo być sobą, a nie o to przecież chodzi, żeby za nimi podążać krok w krok i je uciszać, bo komuś przeszkadza hałas - wyjaśnia.

Na szczęście oferta hotelowa skierowana do rodzin z dziećmi jest dziś ogromna. Pomimo tego nadal zdarza się, że to właśnie rodzice mają duży problem z zaakceptowaniem faktu, że powstają też obiekty, gdzie dzieci nie mogą przebywać. Z czego to wynika? - Polska jest krajem, w którym nadal panuje bardzo silny dzieciocentryzm - wyjaśnia w rozmowie z WP Anna Jaworska, pedagog i autorka bloga mumme.pl. - W praktyce oznacza to, że dzieci są traktowane przez swoich rodziców jak przysłowiowe centrum wszechświata i wszystko kręci się wokół nich - dodaje.

Co ciekawe, takie zachowania w pewnym sensie wymusza na nas otoczenie. - Niemal za każdym razem, gdy wybieramy się z mężem na urlop we dwoje, pada to samo pytanie: A co z dziećmi? - opowiada Anna Jaworska.

Bezcenna chwila oddechu dla rodziców

Hotele tylko dla dorosłych kierują swoją ofertę nie tylko do osób bezdzietnych czy starszych, ale oczywiście również do rodziców. - Aby w pełni cieszyć się rodzicielstwem, trzeba zadbać też o siebie - przekonuje Anna Jaworska. - Ważne jest zarówno dobre samopoczucie, jak i sama relacja między rodzicami, o którą także należy się troszczyć - wyjaśnia i dodaje, że takie miejsca, jak hotele tylko dla dorosłych są potrzebne i powinny być dostępne.

Jak się okazuje, z czasem negatywne nastawienie otoczenia także może ulec zmianie. - Dziś naprawdę miło jest czytać opinie, w których goście nie tylko nas chwalą, ale piszą, że dopiero tutaj odkryli nową jakość wypoczynku. To bardzo cieszy - mówi Monika Różewska-Chudzik.

Źródło artykułu:WP Turystyka
hotele dla dorosłychpolskaw podróży
Zobacz także
Komentarze (1474)