Trwa ładowanie...

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Poradnik

Wakacje mają być czasem wypoczynku, ucieczki od codzienności i beztroski. By spokojnie je spędzić, najlepiej zawczasu się zabezpieczyć. Jak? Jest na to kilka sposobów. Podpowiadamy, co robić w razie problemów za granicą oraz jak ich uniknąć.

Warto wiedzieć przed podróżą, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo Warto wiedzieć przed podróżą, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo Źródło: Adobe Stock, fot: ©Nattakorn - stock.adobe.com
d2kxy2w
d2kxy2w

Korzystaj z ofert biur podróży

Wybór wakacji organizowanych przez touroperatora jest najprostszym rozwiązaniem w kwestii bezpieczeństwa podczas urlopu. Zwierzchnictwo biura podróży nie tylko zapewni komfort wypoczynku, ale też ułatwi uzyskanie pomocy w razie niebezpiecznej sytuacji. Pierwszą osobą do kontaktu w przypadku wyjazdu zorganizowanego jest zawsze rezydent, który ma obowiązek zapewnić ci opiekę w odwiedzanym przez ciebie miejscu.

Nawet jeśli przedstawiciel biura nie będzie dyżurował w hotelu regularnie, klient otrzyma do niego numer telefonu – w razie potrzeby będzie mógł się z nim skontaktować i poprosić o pomoc. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o poradę, jak spędzić wakacje, co warto zobaczyć, czy o wsparcie w nagłej sytuacji.

- Wycieczki zorganizowane to najbezpieczniejsza forma podróżowania. Klienci mogą liczyć na pomoc biura przy zaistnieniu nieprzewidzianych sytuacji. Polscy turyści są również bardzo dobrze chronieni na wypadek ogłoszenia niewypłacalności przez touroperatora. Gdyby do tego doszło, otrzymają zwrot wpłaconych pieniędzy od ubezpieczyciela, u którego biuro wykupiło obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową, a gdyby środków zabrakło, z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który jest jednostką państwową - mówi w rozmowie z WP Marzena German z Wakacje.pl.
Touroperator zapewni nam bezpieczeństwo podczas zagranicznej podróży Adobe Stock
Touroperator zapewni nam bezpieczeństwo podczas zagranicznej podróży Źródło: Adobe Stock, fot: Phovoir

Zawsze wykupuj ubezpieczenie turystyczne

Nawet jeśli nigdy nie zdarzyło ci się korzystać z pomocy w ramach ubezpieczenia turystycznego, zawsze powinieneś w nie inwestować. Lepiej przed każdym wyjazdem opłacić kilkadziesiąt złotych składki, niż raz tego nie zrobić i przekonać się na własnej skórze, jak wyglądają koszty leczenia bądź transportu chorego za granicą.

d2kxy2w

Gdyby okazało się, że podczas pobytu na wakacjach musisz skorzystać z pomocy lekarza, koszty z tym związane zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Warto także, korzystając z pomocy medycznej, zadzwonić na infolinię ubezpieczalni i poinformować o zaistniałej sytuacji. Po wizycie koniecznie zabierz rachunek, który może się okazać niezbędny do uzyskania zwrotu kosztów.

Dodatkowo, w zależności od rodzaju polisy, można też zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia czy skradzenia bagażu.

Dowiedz się, gdzie szukać pomocy

Wyjeżdżając za granicę, koniecznie zapisz dane najbliższego konsulatu lub ambasady Polski. Te informacje mogą okazać się potrzebne szczególnie w sytuacji, kiedy na wakacje wybierasz się na własną rękę. Jeśli zgubisz dokumenty lub zostaniesz napadnięty bądź okradziony, to właśnie tam powinieneś udać się w celu uzyskania pomocy.

d2kxy2w

Jeśli podróżujesz z biurem podróży i będziesz potrzebować jakiejkolwiek pomocy dyplomatycznej, najlepiej będzie, jeśli w pierwszej kolejności i tak skontaktujesz się z rezydentem, który powinien zapewnić ci należytą opiekę.

Warto wiedzieć, gdzie w kraju, do którego podróżujemy znajdują się polska ambasada lub konsulat
Warto wiedzieć, gdzie w kraju, do którego podróżujemy znajdują się polska ambasada lub konsulat Fot: William Barton

Śledź komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Planując zagraniczną podróż, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy dane miejsce uznawane jest przez MSZ za bezpieczne. Na stronie rządowej systematycznie publikowane są informacje oraz ostrzeżenia dla turystów na temat danego kraju czy regionu.

Komunikaty MSZ koniecznie trzeba śledzić również z uwagi na pandemię koronawirusa. Każdy kraj wprowadza własne obostrzenia oraz zasady podróżowania. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych niespodzianek w postaci dodatkowych kosztów w związku z testami czy kwarantanną, koniecznie sprawdzaj informacje przed wyjazdem.

d2kxy2w

MSZ informuje również o zagrożeniach, z którymi powinni się liczyć turyści, przybywając do danego kraju, jak np. napady kieszonkowców, akty wandalizmu czy ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych w przestrzeniach publicznych.

Dowiedz się, jakie wykonać szczepienia

Przed podróżami do wybranych zakątków świata w celu zachowania bezpieczeństwa poleca się wykonanie podstawowych szczepień ochronnych. Ta metoda pomoże ci uchronić się przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi.

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne mówią wyłącznie o jednym obowiązkowym szczepieniu, które należy wykonać przed podróżą do części krajów tropikalnych w Afryce i Ameryce Południowej.

d2kxy2w

Niektóre kraje wymagają również szczepień na podstawie własnej legislacji wizowej. Reszta szczepień jest raczej rekomendowana przed podróżą do egzotycznych krajów. Warto to jednak sprawdzić i zaszczepić się przed wakacjami, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów zdrowotnych.

Przed podróżą do egzotycznych krajów warto wykonać rekomendowane szczepienia Adobe Stock
Przed podróżą do egzotycznych krajów warto wykonać rekomendowane szczepienia Źródło: Adobe Stock, fot: ©Freedomz - stock.adobe.com

Zachowaj dodatkowe środki ostrożności

Wybierając się na zagraniczne wakacje, powinieneś również stosować się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim wybieraj bezpieczne i sprawdzone opcje noclegowe. Zatrzymuj się w obiektach, które cieszą się pozytywną opinią innych użytkowników. W tym celu warto np. przed wyjazdem sprawdzić w internecie opinie na temat danego miejsca.

Nie narażaj się również na niepotrzebne straty i niebezpieczeństwo. Noś przy sobie tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz, nie zapuszczaj się w podejrzane lub cieszące się złą sławą miejsca, unikaj jazdy autostopem, zachowuj rezerwę wobec nowo poznanych osób, nie wychodź nocami poza strzeżone obiekty, unikaj spożywania produktów niewiadomego pochodzenia, pij wyłącznie wodę butelkowaną i przestrzegaj podstawowych zasad higieny.

Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kxy2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kxy2w