Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Poradnik
Wakacje mają być czasem wypoczynku, ucieczki od codzienności i beztroski. By spokojnie je spędzić, najlepiej zawczasu się zabezpieczyć. Jak? Jest na to kilka sposobów. Podpowiadamy, co robić w razie problemów za granicą oraz jak ich uniknąć.
Korzystaj z ofert biur podróży
Wybór wakacji organizowanych przez touroperatora jest najprostszym rozwiązaniem w kwestii bezpieczeństwa podczas urlopu. Zwierzchnictwo biura podróży nie tylko zapewni komfort wypoczynku, ale też ułatwi uzyskanie pomocy w razie niebezpiecznej sytuacji. Pierwszą osobą do kontaktu w przypadku wyjazdu zorganizowanego jest zawsze rezydent, który ma obowiązek zapewnić ci opiekę w odwiedzanym przez ciebie miejscu.
Nawet jeśli przedstawiciel biura nie będzie dyżurował w hotelu regularnie, klient otrzyma do niego numer telefonu – w razie potrzeby będzie mógł się z nim skontaktować i poprosić o pomoc. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o poradę, jak spędzić wakacje, co warto zobaczyć, czy o wsparcie w nagłej sytuacji.
- Wycieczki zorganizowane to najbezpieczniejsza forma podróżowania. Klienci mogą liczyć na pomoc biura przy zaistnieniu nieprzewidzianych sytuacji. Polscy turyści są również bardzo dobrze chronieni na wypadek ogłoszenia niewypłacalności przez touroperatora. Gdyby do tego doszło, otrzymają zwrot wpłaconych pieniędzy od ubezpieczyciela, u którego biuro wykupiło obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową, a gdyby środków zabrakło, z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który jest jednostką państwową - mówi w rozmowie z WP Marzena German z Wakacje.pl.
Zawsze wykupuj ubezpieczenie turystyczne
Nawet jeśli nigdy nie zdarzyło ci się korzystać z pomocy w ramach ubezpieczenia turystycznego, zawsze powinieneś w nie inwestować. Lepiej przed każdym wyjazdem opłacić kilkadziesiąt złotych składki, niż raz tego nie zrobić i przekonać się na własnej skórze, jak wyglądają koszty leczenia bądź transportu chorego za granicą.
Gdyby okazało się, że podczas pobytu na wakacjach musisz skorzystać z pomocy lekarza, koszty z tym związane zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Warto także, korzystając z pomocy medycznej, zadzwonić na infolinię ubezpieczalni i poinformować o zaistniałej sytuacji. Po wizycie koniecznie zabierz rachunek, który może się okazać niezbędny do uzyskania zwrotu kosztów.
Dodatkowo, w zależności od rodzaju polisy, można też zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia czy skradzenia bagażu.
Dowiedz się, gdzie szukać pomocy
Wyjeżdżając za granicę, koniecznie zapisz dane najbliższego konsulatu lub ambasady Polski. Te informacje mogą okazać się potrzebne szczególnie w sytuacji, kiedy na wakacje wybierasz się na własną rękę. Jeśli zgubisz dokumenty lub zostaniesz napadnięty bądź okradziony, to właśnie tam powinieneś udać się w celu uzyskania pomocy.
Jeśli podróżujesz z biurem podróży i będziesz potrzebować jakiejkolwiek pomocy dyplomatycznej, najlepiej będzie, jeśli w pierwszej kolejności i tak skontaktujesz się z rezydentem, który powinien zapewnić ci należytą opiekę.
Śledź komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Planując zagraniczną podróż, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy dane miejsce uznawane jest przez MSZ za bezpieczne. Na stronie rządowej systematycznie publikowane są informacje oraz ostrzeżenia dla turystów na temat danego kraju czy regionu.
Komunikaty MSZ koniecznie trzeba śledzić również z uwagi na pandemię koronawirusa. Każdy kraj wprowadza własne obostrzenia oraz zasady podróżowania. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych niespodzianek w postaci dodatkowych kosztów w związku z testami czy kwarantanną, koniecznie sprawdzaj informacje przed wyjazdem.
MSZ informuje również o zagrożeniach, z którymi powinni się liczyć turyści, przybywając do danego kraju, jak np. napady kieszonkowców, akty wandalizmu czy ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych w przestrzeniach publicznych.
Dowiedz się, jakie wykonać szczepienia
Przed podróżami do wybranych zakątków świata w celu zachowania bezpieczeństwa poleca się wykonanie podstawowych szczepień ochronnych. Ta metoda pomoże ci uchronić się przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi.
Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne mówią wyłącznie o jednym obowiązkowym szczepieniu, które należy wykonać przed podróżą do części krajów tropikalnych w Afryce i Ameryce Południowej.
Niektóre kraje wymagają również szczepień na podstawie własnej legislacji wizowej. Reszta szczepień jest raczej rekomendowana przed podróżą do egzotycznych krajów. Warto to jednak sprawdzić i zaszczepić się przed wakacjami, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów zdrowotnych.
Zachowaj dodatkowe środki ostrożności
Wybierając się na zagraniczne wakacje, powinieneś również stosować się podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim wybieraj bezpieczne i sprawdzone opcje noclegowe. Zatrzymuj się w obiektach, które cieszą się pozytywną opinią innych użytkowników. W tym celu warto np. przed wyjazdem sprawdzić w internecie opinie na temat danego miejsca.
Nie narażaj się również na niepotrzebne straty i niebezpieczeństwo. Noś przy sobie tylko tyle gotówki, ile potrzebujesz, nie zapuszczaj się w podejrzane lub cieszące się złą sławą miejsca, unikaj jazdy autostopem, zachowuj rezerwę wobec nowo poznanych osób, nie wychodź nocami poza strzeżone obiekty, unikaj spożywania produktów niewiadomego pochodzenia, pij wyłącznie wodę butelkowaną i przestrzegaj podstawowych zasad higieny.