Jedna zima już się zaczęła. Kiedy przywitamy kolejne?
Rozpoczął się grudzień, a to oznacza tylko jedno. Pierwsza z zim już u nas zagościła. Mowa o tej meteorologicznej. Kiedy przywitamy kalendarzową i astronomiczną porę roku?
Jedna z zim już jest z nami. 1 grudnia rozpoczęła się bowiem zima meteorologiczna, która potrwa do 28 lutego. Pojęcie meteorologicznych pór roku zostało ustalone dla potrzeb klimatologów i meteorologów po to, aby móc analizować zawsze te same okresy i na ich podstawie tworzyć modele porównawcze. Co roku początek każdej pory roku meteorologicznej wypada więc tego samego dnia danego miesiąca.
Kiedy początek astronomicznej zimy?
Na zimę astronomiczną i kalendarzową musimy jeszcze poczekać kilka tygodni. Ta pierwsza z wymienionych rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego.
Jest to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej. Ten dzień, czyli w tym sezonie 21 grudnia, jest najkrótszym dniem w całym roku. Z każdym kolejnym Słońce będzie nam towarzyszyło coraz dłużej. Zima potrwa aż do równonocy wiosennej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzieje się w Łodzi. Świąteczna maszyna ruszyła
Zima kalendarzowa
Dzień po rozpoczęciu zimy astronomicznej, nastanie ta kalendarzowa. Będzie to niedziela 22 grudnia. Zima kalendarzowa zakończy się 20 marca 2025 r.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W przypadku pór roku można mówić także o tych termicznych. Taka zima rozpoczyna się w momencie kiedy, średnia dobowa temperatura powietrza jest niższa niż 0 st. C.
A jest jeszcze piąty rodzaj zimy - fenologiczna. O tej mówi się w kontekście przerwy w rozwoju roślin i okresu ich spoczynku.
Źródło: X @IMGW-PIB METEO POLSKA