Trwa ładowanie...
d2m3bvc

Kiedyś raje, dziś toną w odpadach. 10 najbardziej zanieczyszczonych plaż na świecie

Wysokie zanieczyszczenie naszej planety zamieniło najpiękniejsze plaże tego świata w egzotyczne wysypiska śmieci. Thisisinsider.com na podstawie badań organizacji non-profit, wskazał najbrudniejsze plaże na ziemi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda wiele z najpiękniejszych miejsc świata
Tak wygląda wiele z najpiękniejszych miejsc świata (Getty Images)
d2m3bvc

Plaża Kamilo, Hawaje, Stany Zjednoczone
O ekstremalnym zanieczyszczeniu tego miejsca świadczy choćby jego alternatywna nazwa: „Plastikowa plaża”. Jest ona położona na największej wyspie regionu: Hawai’i, nazywanej również Wielką Wyspą. Kamilo to pustkowie tonące w plastikowych odpadach, na które składa się bogaty wachlarz rzeczy- od butelek przez grzebienie po kocie kuwety. Część z tych odpadów dociera aż z Rosji i Japonii.

Przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy jest niewielka odległość między wyspą a Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci- antycyklonem, którego siła przyciąga odpady pływające w oceanie.

d2m3bvc

Plaże w Zatoce Guanabara, Rio de Janeiro, Brazylia

Brazylijskie media poruszyły temat zanieczyszczenia Zatoki Guanabara przy okazji Igrzysk Olimpijskich w 2016 r., podczas których kajakarze i wioślarze musieli ścierać się nie tylko z innymi reprezentacjami, ale także z lepką, brudną wodą. Associetade Press przeprowadziło dochodzenie, które dowiodło, że tamtejsza woda jest w wysokim stopniu skażona wirusami i bakteriami pochodzącymi z kanalizacji. Jak podaje agencja prasowa, w przypadku kontaktu z wodą, prawdopodobieństwo zakażenia wynosiło 99 proc.

   Getty Images
(Getty Images)

Znajdujące się w wodzie rota- oraz adenowirusy miały tendencję do namnażania się w układzie oddechowym i jelitach, powodując problemy z płucami i trawieniem, takie jak gwałtowne biegunki i wymioty. W ekstremalnych przypadkach mogły one prowadzić do chorób serca czy mózgu.

d2m3bvc

Plaża El Gringo, Bajos de Haina, Dominikana

Nowojorska organizacja „Pure earth”, zajmująca się typowaniem najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata, umieściła na swojej liście jedną z dominikańskich plaż. W jej okolicy prowadzony jest przemysł chemiczny i farmaceutyczny, znajduje się także rafineria naftowa.

   Forum
(Forum)

Region został okrzyknięty „Dominikańskim Czarnobylem”, ze względu na wysoką emisję substancji szkodliwych, takich jak formaldehyd, ołów, amon czy kwas siarkowy. Poza powietrzem, zanieczyszczona jest także woda stanowiąca zlew dla substancji chemicznych, których pozbywają się zakłady.

d2m3bvc

Wyspa Henderson, Pitcairn Island Group, Brytyjskie Terytoria Zamorskie

Od obecności na liście dziedzictwa światowego UNESCO po tytuł najbrudniejszej wyspy w 2017 roku - Henderson to zdecydowanie miejsce pełne kontrastów. Odwiedzając ten niezamieszkały atol, możemy „podziwiać” jedne z najbardziej zanieczyszczonych plaż na świecie.

Problem ujrzał światło dzienne dzięki Jennifer Lavers, researcher’owi z Uniwersytetu Tasmańskiego. Odwiedziła ona wyspę w roku 2015, aby zbadać skalę zanieczyszczenia po ujrzeniu zdjęć poszycia za pomocą usługi Google Street View. W przeciągu trzech miesięcy jej zespół znalazł ponad 53 tysiące plastikowych odpadów. Uważa się, że z uwzględnieniem mniejszych śmieci, na wyspie znajduje się około 37 milionów odpadów, rozsianych po plażach wyspy.

d2m3bvc

Plaża Juhu, Mumbai, Indie

   Forum
(Forum)

Przyczyną zanieczyszczenia plaży jest mieszanka nieoczyszczonych ścieków, pochodzących z pobliskich slumsów oraz innych rodzajów odpadów. Wiadomo także, że w wodzie żyją bakterie Coli, które mogą wywołać choroby jelitowe, dur brzuszny lub zapalenie wątroby typu A.

Plaża Kuta, Bali, Indonezja

d2m3bvc

Indonezja, zaraz po Chinach, jest jednym z największych trucicieli wody na świecie. Pochodzi stamtąd 10 proc. światowego zanieczyszczenia wód.

   Forum
(Forum)

Co roku monsuny i silny wiatr sprowadzają hałdy śmieci na indonezyjskie wybrzeża. Amerykański mistrz świata w surfingu, Kelly Salter, w 2012 r. ostrzegał, że jeżeli sytuacja się nie poprawi, surfowanie przy brzegach Indonezji stanie się wkrótce niemożliwe.

Plaża Serendipity, Sihanoukville, Kambodża

Nie jest żadną tajemnicą, że Kambodża jest zanieczyszczona. W 2016 r., US News and World Report okrzyknął wybrzeże Kambodży najbrudniejszym na świecie. Wynik oparto na „zwycięskiej” ilości śmieci, zebranych na tamtejszych plażach przez wolontariuszy z International Coastal Cleanup, organizacji zajmującej się sprzątaniem terenów przybrzeżnych na całym świecie. Kambodża pierwsze miejsce „zawdzięcza” liczbie 1072 odpadów na jedną milę długości plaży.

d2m3bvc

Plaża Cheung Sha, Wyspa Lantau, Hong Kong

Na przestrzeni ostatnich lat, plaże Hong Kongu regularnie zmagały się z odpadkami i wyciekami oleju palmowego. W 2016 r. plaże zostały zanieczyszczone przez śmieci, które napłynęły z Chin. W sierpniu zeszłego roku, Hong Kong musiał zmierzyć się z 90 tonami oleju palmowego, który wymieszał się z piaskiem i skrystalizował.

   Forum
(Forum)

Cheung Sha jest uważana za jedną z najbrudniejszych plaż w Hong Kongu według turystów z portalu TripAdvisor. „Nigdy nie widziałam tak zaśmieconej plaży w Hong Kongu, nie można nawet zamoczyć się w wodzie przez wszechobecny plastik” pisze w swojej recenzji jedna z użytkowniczek.

Zatoka Hann, Dakar, Senegal

Aerial view of the city of Dakar, Senegal, by the coast of the Atlantic city 123RF
Aerial view of the city of Dakar, Senegal, by the coast of the Atlantic city (123RF)

Do niedawna znana ze swoich krystalicznie czystych plaż, zatoka Hann stała się jednym z najbrudniejszych miejsc w Senegalu.

W pobliżu znajduje się dakarski port przemysłowy. Brudna woda z przemysłu spożywczego i chemicznego, rzeźni i różnych fabryk regularnie trafia do zatoki.

Plaża Staithes, północ hrabstwa Yorkshire, Anglia

Staithes, North Yorkshire, England, UK - September 07, 2016: View from the beach towards Staithes Beck and the Lifeboat Station, with some boats on the beach and in the water 123RF
Staithes, North Yorkshire, England, UK - September 07, 2016: View from the beach towards Staithes Beck and the Lifeboat Station, with some boats on the beach and in the water (123RF)

Okrzyknięta przez The Telegraph jedną z najbardziej niebezpiecznych plaż na świecie, Staithes regularnie nie jest w stanie spełnić europejskich standardów czystości.

Od 2016 r. miejsce oficjalnie przestało być kąpieliskiem, w związku z czym wytyczne odnośnie zanieczyszczeń są mniej restrykcyjne. Stanowiąca popularne miejsce wśród angielskich surferów, plaża staje się podatna na zanieczyszczenia z kanalizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

d2m3bvc

Podziel się opinią

Share
d2m3bvc
d2m3bvc