Trwa ładowanie...

Kiedyś raje, dziś toną w odpadach. 10 najbardziej zanieczyszczonych plaż na świecie

Wysokie zanieczyszczenie naszej planety zamieniło najpiękniejsze plaże tego świata w egzotyczne wysypiska śmieci. Thisisinsider.com na podstawie badań organizacji non-profit, wskazał najbrudniejsze plaże na ziemi.

Kiedyś raje, dziś toną w odpadach. 10 najbardziej zanieczyszczonych plaż na świecieŹródło: Getty Images
d755191
d755191

Plaża Kamilo, Hawaje, Stany Zjednoczone
O ekstremalnym zanieczyszczeniu tego miejsca świadczy choćby jego alternatywna nazwa: „Plastikowa plaża”. Jest ona położona na największej wyspie regionu: Hawai’i, nazywanej również Wielką Wyspą. Kamilo to pustkowie tonące w plastikowych odpadach, na które składa się bogaty wachlarz rzeczy- od butelek przez grzebienie po kocie kuwety. Część z tych odpadów dociera aż z Rosji i Japonii.

Przyczyną takiego a nie innego stanu rzeczy jest niewielka odległość między wyspą a Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci- antycyklonem, którego siła przyciąga odpady pływające w oceanie.

Plaże w Zatoce Guanabara, Rio de Janeiro, Brazylia

Brazylijskie media poruszyły temat zanieczyszczenia Zatoki Guanabara przy okazji Igrzysk Olimpijskich w 2016 r., podczas których kajakarze i wioślarze musieli ścierać się nie tylko z innymi reprezentacjami, ale także z lepką, brudną wodą. Associetade Press przeprowadziło dochodzenie, które dowiodło, że tamtejsza woda jest w wysokim stopniu skażona wirusami i bakteriami pochodzącymi z kanalizacji. Jak podaje agencja prasowa, w przypadku kontaktu z wodą, prawdopodobieństwo zakażenia wynosiło 99 proc.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Znajdujące się w wodzie rota- oraz adenowirusy miały tendencję do namnażania się w układzie oddechowym i jelitach, powodując problemy z płucami i trawieniem, takie jak gwałtowne biegunki i wymioty. W ekstremalnych przypadkach mogły one prowadzić do chorób serca czy mózgu.

d755191

Plaża El Gringo, Bajos de Haina, Dominikana

Nowojorska organizacja „Pure earth”, zajmująca się typowaniem najbardziej zanieczyszczonych miejsc świata, umieściła na swojej liście jedną z dominikańskich plaż. W jej okolicy prowadzony jest przemysł chemiczny i farmaceutyczny, znajduje się także rafineria naftowa.

Forum
Źródło: Forum

Region został okrzyknięty „Dominikańskim Czarnobylem”, ze względu na wysoką emisję substancji szkodliwych, takich jak formaldehyd, ołów, amon czy kwas siarkowy. Poza powietrzem, zanieczyszczona jest także woda stanowiąca zlew dla substancji chemicznych, których pozbywają się zakłady.

d755191

Wyspa Henderson, Pitcairn Island Group, Brytyjskie Terytoria Zamorskie

Od obecności na liście dziedzictwa światowego UNESCO po tytuł najbrudniejszej wyspy w 2017 roku - Henderson to zdecydowanie miejsce pełne kontrastów. Odwiedzając ten niezamieszkały atol, możemy „podziwiać” jedne z najbardziej zanieczyszczonych plaż na świecie.

Problem ujrzał światło dzienne dzięki Jennifer Lavers, researcher’owi z Uniwersytetu Tasmańskiego. Odwiedziła ona wyspę w roku 2015, aby zbadać skalę zanieczyszczenia po ujrzeniu zdjęć poszycia za pomocą usługi Google Street View. W przeciągu trzech miesięcy jej zespół znalazł ponad 53 tysiące plastikowych odpadów. Uważa się, że z uwzględnieniem mniejszych śmieci, na wyspie znajduje się około 37 milionów odpadów, rozsianych po plażach wyspy.

d755191

Plaża Juhu, Mumbai, Indie

Forum
Źródło: Forum

Przyczyną zanieczyszczenia plaży jest mieszanka nieoczyszczonych ścieków, pochodzących z pobliskich slumsów oraz innych rodzajów odpadów. Wiadomo także, że w wodzie żyją bakterie Coli, które mogą wywołać choroby jelitowe, dur brzuszny lub zapalenie wątroby typu A.

Plaża Kuta, Bali, Indonezja

Indonezja, zaraz po Chinach, jest jednym z największych trucicieli wody na świecie. Pochodzi stamtąd 10 proc. światowego zanieczyszczenia wód.

Forum
Źródło: Forum

Co roku monsuny i silny wiatr sprowadzają hałdy śmieci na indonezyjskie wybrzeża. Amerykański mistrz świata w surfingu, Kelly Salter, w 2012 r. ostrzegał, że jeżeli sytuacja się nie poprawi, surfowanie przy brzegach Indonezji stanie się wkrótce niemożliwe.

d755191

Plaża Serendipity, Sihanoukville, Kambodża

Nie jest żadną tajemnicą, że Kambodża jest zanieczyszczona. W 2016 r., US News and World Report okrzyknął wybrzeże Kambodży najbrudniejszym na świecie. Wynik oparto na „zwycięskiej” ilości śmieci, zebranych na tamtejszych plażach przez wolontariuszy z International Coastal Cleanup, organizacji zajmującej się sprzątaniem terenów przybrzeżnych na całym świecie. Kambodża pierwsze miejsce „zawdzięcza” liczbie 1072 odpadów na jedną milę długości plaży.

d755191

Plaża Cheung Sha, Wyspa Lantau, Hong Kong

Na przestrzeni ostatnich lat, plaże Hong Kongu regularnie zmagały się z odpadkami i wyciekami oleju palmowego. W 2016 r. plaże zostały zanieczyszczone przez śmieci, które napłynęły z Chin. W sierpniu zeszłego roku, Hong Kong musiał zmierzyć się z 90 tonami oleju palmowego, który wymieszał się z piaskiem i skrystalizował.

Forum
Źródło: Forum

Cheung Sha jest uważana za jedną z najbrudniejszych plaż w Hong Kongu według turystów z portalu TripAdvisor. „Nigdy nie widziałam tak zaśmieconej plaży w Hong Kongu, nie można nawet zamoczyć się w wodzie przez wszechobecny plastik” pisze w swojej recenzji jedna z użytkowniczek.

d755191

Zatoka Hann, Dakar, Senegal

Aerial view of the city of Dakar, Senegal, by the coast of the Atlantic city 123RF
Aerial view of the city of Dakar, Senegal, by the coast of the Atlantic city Źródło: 123RF

Do niedawna znana ze swoich krystalicznie czystych plaż, zatoka Hann stała się jednym z najbrudniejszych miejsc w Senegalu.

W pobliżu znajduje się dakarski port przemysłowy. Brudna woda z przemysłu spożywczego i chemicznego, rzeźni i różnych fabryk regularnie trafia do zatoki.

Plaża Staithes, północ hrabstwa Yorkshire, Anglia

Staithes, North Yorkshire, England, UK - September 07, 2016: View from the beach towards Staithes Beck and the Lifeboat Station, with some boats on the beach and in the water 123RF
Staithes, North Yorkshire, England, UK - September 07, 2016: View from the beach towards Staithes Beck and the Lifeboat Station, with some boats on the beach and in the water Źródło: 123RF

Okrzyknięta przez The Telegraph jedną z najbardziej niebezpiecznych plaż na świecie, Staithes regularnie nie jest w stanie spełnić europejskich standardów czystości.

Od 2016 r. miejsce oficjalnie przestało być kąpieliskiem, w związku z czym wytyczne odnośnie zanieczyszczeń są mniej restrykcyjne. Stanowiąca popularne miejsce wśród angielskich surferów, plaża staje się podatna na zanieczyszczenia z kanalizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

d755191
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d755191