Trwa ładowanie...

Klęska żywiołowa w Małopolsce. Mieszkańcy mają dość trującego smogu

Mieszkańcy Krakowa oraz gmin Czernichów, Niepołomice, Skawina, Wieliczka oraz Zabierzów domagają się natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Pismo w sprawie notorycznego smogu i fatalnej jakości powietrza trafiło już do władz.

Klęska żywiołowa w Małopolsce. Mieszkańcy mają dość trującego smoguŹródło: Shutterstock.com
d2z6kto
d2z6kto

W piśmie skierowanym do wojewody małopolskiego i marszałka województwa mieszkańcy żądają podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu ochronę środowiska i życia mieszkańców Krakowa. Powodem apelu jest trujące powietrze, napływające z tzw. "obwarzanka", czyli gmin wokół stolicy Małopolski.

"W związku z utrzymującym się katastrofalnym stanem jakości powietrza, występującym wskutek spotęgowania destrukcyjnego wpływu niskiej emisji z pyłowych, przestarzałych palenisk domowych na terenie wszystkich gmin ościennych Krakowa, przez utrzymujące się niekorzystne zjawiska naturalne, tj, inwersję temperatur i brak wiatru, zgodnie z art. 232 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wnosimy o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski SMOGU - na terenie gmin ościennych Krakowa - apelują mieszkańcy Krakowa oraz okolicznych miejscowości" – czytamy na Facebooku Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Mieszkańcy apelują o zorganizowanie spotkania kryzysowego władz Krakowa oraz gmin ościennych, w celu zaplanowania oraz podjęcia skoordynowanych działań. "Prosimy, wnosimy i apelujemy o podjęcie niezwłocznych, efektywnych i skutecznych działań w celu zapobieżenia negatywnym skutkom klęski żywiołowej SMOGU dla zdrowia i życia naszego oraz naszych dzieci" – grzmią zirytowani aktywiści. Teraz mieszkańcy oczekują na odpowiedź władz.

d2z6kto

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy rośliny albo technologia mogą pomóc w walce ze smogiem?

d2z6kto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z6kto