Trwa ładowanie...

Kłopoty turystów w Tatrach. Jeden spadł na słowacką stronę

Mimo trudnych warunków panujących w Tatrach wielu turystów decyduje się na górskie wędrówki. Niestety nie zawsze są oni dobrze przygotowani, co prowadzi do pobłądzeń i wypadków.

Turyści w Tatrach zimą (zdjęcie ilustracyjne) Turyści w Tatrach zimą (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: ALBINMARCINIAK
dyq4yn9
dyq4yn9

W czwartek 6 stycznia w Tatrach doszło do serii pobłądzeń. Wieczorem turystów, którzy zgubili szlaki, ratownicy górscy sprowadzali z trzech miejsc - Doliny Pańszczycy, Przełęczy Szpiglasowej oraz z rejonu Suchych Czub.

Z kolei do bardzo groźnego zdarzenia doszło na granicznym Długim Upłazie, gdzie 29-letni Polak spadł na stronę słowacką.

Nieprzygotowany turysta spadł na słowacką stronę

Jak poinformowali słowaccy ratownicy górscy z Horskiej Zachrannej Służby, 29-latek - przechodząc przez Długi Upłaz między Grzesiem a Rakoneim - poślizgnął się i wpadł do Doliny Zadniej Łatanej.

dyq4yn9

Okazało się, że mężczyzna nie miał ze sobą żadnego zimowego sprzętu turystycznego. Kiedy zjechał stromym zboczem i zatrzymał się w żlebie, nie potrafił samodzielnie się wydostać, więc telefonicznie poprosił ratowników o pomoc. Dotarli oni do poszkodowanego już po zapadnięciu zmroku.

Ratownicy wsparli 29-latka ciepłą odzieżą i gorącą herbatą. Następnie doprowadzili go do skutera śnieżnego i dalej przetransportowali do schroniska na Zwierówce po słowackiej stronie Tatr.

Tatry z niesprzyjającą aurą

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Szlaki przysypane są warstwą świeżego śniegu, pod która występują oblodzenia i miejscami jest bardzo ślisko. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

TPN apeluje również o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód w wielu miejscach jest cienki, pod naporem może się załamać.

dyq4yn9
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wyjazd na narty w Polsce czy za granicą? Ekspertka podaje, gdzie znajdziesz tani wyjazd

dyq4yn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyq4yn9