Trwa ładowanie...

Kolejki na lotniskach w UE. "Kraje członkowskie wiedziały, na co się piszą"

Wielu pasażerów narzeka, że musi jeździć na lotnisko wcześniej niż zazwyczaj, a następnie marnować czas na stanie w dużych kolejkach. - To kraje członkowskie prosiły o zaostrzenie kontroli pasażerów z państw spoza strefy Schengen - oświadczyła Komisja Europejska tłumacząc, że opóźnienia to cena za bezpieczeństwo.

Kolejki na lotniskach w UE. "Kraje członkowskie wiedziały, na co się piszą"Źródło: Wojciech Gojke / WP
d3k5llp
d3k5llp

– Rozumiemy, że są obawy dotyczące unijnych reguł, prowadzących do dłuższego czasu oczekiwania, ale trzeba jasno powiedzieć, że chodzi o bezpieczeństwo naszych obywateli – mówiła na konferencji w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Po wzmocnieniu na wiosnę tego roku kontroli granicznych, pasażerowie z krajów spoza strefy Schengen, przybywający na lotniska w popularnych miastach turystycznych w Europie, muszą liczyć się z wielogodzinnymi opóźnieniami. Wynikają one z zaostrzenia przepisów po zamachach terrorystycznych w Paryżu i Brukseli. Poza kontrolą dokumentu tożsamości, informacje o każdym pasażerze są sprawdzane w najważniejszych bazach danych o osobach stanowiących potencjalne zagrożenie.

– Wszystkie kraje unijne chciały wprowadzenia obecnych zasad. Wystąpiły o to we wnioskach Rady Europejskiej w 2015 r. Gdy zaprezentowaliśmy regulacje, wszystkie kraje członkowskie się na nie zgodziły – podkreśla rzeczniczka KE. Przyznała, że więcej kontroli może prowadzić do większych opóźnień, ale jest "to cena, jaką płaci się za bezpieczeństwo".
– Nie możemy mieć z jednej strony wniosku państw członkowskich o więcej kontroli, by zwiększać bezpieczeństwo, i w tym samym czasie skarg na dłuższy czas oczekiwania – zaznaczyła Andreewa.

Kogo można winić za kolejki na lotniskach? Okazuje się, że państwa członkowskie miały czas na przygotowanie się do wejścia w życie nowych reguł począwszy od grudnia 2015 r. Kraje UE w ciągu kilkunastu miesięcy miały wyszkolić odpowiednią liczbę personelu oraz dostosować porty do sprawnej obsługi pasażerów.

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

Thomas Reynaert, szef Airlines for Europe (A4E) reprezentującej m.in. linie lotnicze British Airways, Easyjet i Ryanair, poinformował, że organizacja napisała list do instytucji unijnych z apelem, by państwa członkowskie "podjęły wszelkie niezbędne kroki, by uniknąć skandalicznych utrudnień" dla pasażerów, z jakimi muszą się oni dziś borykać.

d3k5llp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj