Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Od wtorku sprawdzono ponad 35 tys. osób na granicy

Od zmiany zasad wjazdu do Polski z krajów Strefy Schengen w trzy dni skontrolowano blisko 35 370 osób. Prawie 1700 podróżnych trafiło na kwarantannę. Spora grupa zdecydowała się też na zmianę planów i zawróciłą na granicy.
Share
Granica z Niemcami jest oblegana przed świętami
Granica z Niemcami jest oblegana przed świętamiŹródło: Getty Images
d3xjcij

Straż Graniczna i policja od wtorku 30 marca kontrolują osoby, które przybywają do Polski z państw Strefy Schengen. Podróżni trafiają na kwarantannę, chyba że posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin, mieszczą się w grupie osób zwolnionych z tego obowiązku, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19.

Nowe zasady na polskiej granicy

Przez trzy dni od wprowadzenia tych zasad skontrolowano blisko 35 370 osób. Spośród nich na kwarantannę trafiło 1686 osób. Jak podaje PAP, liczba te nie uwzględnia jednak osób, które również objęto kwarantanną po wjeździe, a nie zostały skontrolowane.

d3xjcij

Pozostałe osoby miały negatywny wynik testu, mieściła się w katalogu wyłączeń lub - w 1471 przypadkach - zdecydowały się zrezygnować z wjazdu do Polski i zawróciły.

Jak podaje PAP, tylko w czwartek kontrole objęły 14 435 osób. Na lądowych granicach stanowiących wewnętrzne granice UE i na granicy morskiej skontrolowano 10 859 podróżnych, z czego testu nie miało 4791 osób. Spośród nich 4139 mieściło się w katalogu wyłączeń, a 578 osób zrezygnowało z wjazdu do Polski. O obowiązku poddania się kwarantannie pouczono 74 osoby.

d3xjcij

Największy ruch był przy granicy z Niemcami, gdzie skontrolowano 6766 osób. Przy granicy z Czechami ruch jest umiarkowany, a z Litwą i ze Słowacją niewielki.

Na polskich lotniskach w czwartek 1 kwietnia sprawdzono natomiast 3486 osób, które przyleciały z krajów Schengen. 298 osób bez testu skierowano na kwarantannę, a 375 osób skorzystało z przewidzianych zwolnień.

Nowe zasady po przyjeździe z zagranicy

Zasady kwarantanny granicznej obowiązują od 30 marca. Dotyczą podróżujących każdego rodzaju transportem, również przekraczających granicę pieszo. W przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.

d3xjcij

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Burza po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego. Michał Dworczyk: dla mnie to kompletnie niezrozumiałe

d3xjcij

Podziel się opinią

Share
d3xjcij
d3xjcij