Trwa ładowanie...

Księżycowa tęcza na początek wiosny. Niezwykle rzadkie zjawisko

Tęcza na nocnym niebie? To nie Photoshop - to natura. Mowa o "moonbow", czyli tzw. księżycowej tęczy. Sfotografował je nad Kumbrią, w północno-zachodniej Anglii, Andrew Hewison, który akurat wyszedł na spacer z psem.

Księżycowa tęcza na początek wiosny. Niezwykle rzadkie zjawiskoŹródło: Facebook.com
d3brew9
d3brew9

"Moonbow" to zjawisko, które jest podobne do tęczy. Powstaje tak samo - w wyniku załamania światła na kroplach wody. Księżyc jednak nie wytwarza światła, a jego jasność jest związana z tym, że światło słoneczne odbija się od jego powierzchni. Różnica pomiędzy tęczą zwykłą a księżycową polega więc na tym, że ta druga powstaje przez odbicie światła słonecznego z powierzchni Księżyca.

Fale świetlne o różnej długości załamują się pod różnym kątem, dzięki czemu wychodzące z kropli promienie tworzą na nocnym niebie tęczę. Kolory nie są tak wyraźne i ostre, jak w przypadku zwykłej tęczy, co jest związane ze słabszym światłem, odbijającym się od Księżyca.

Zobacz też: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

Prezenter pogody BBC Simon King, komentując zdjęcia, powiedział, że to wyjątkowe zjawisko można było podziwiać dzięki zbiegowi jednocześnie pełni Księżyca i równonocy wiosennej.

d3brew9

"Zazwyczaj tęcze księżycowe są znacznie słabsze i mają kolor biały, ponieważ wszystkie barwy są słabsze i rozproszone, zanim dotrą do naszego oka. Przy pełni Księżyca był również Superksiężyc. Ta dodatkowa jasność wygenerowała wystarczającą ilość światła" - tłumaczył Simon King na stronie BBC.

Ben Gwynne
Źródło: Ben Gwynne

Wcześniej "moonbow" udało się sfotografować Benowi Gwynne nad Skipton w North Yorkshire w październiku 2016 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3brew9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3brew9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj