Trwa ładowanie...
ycipk-4ap17w

Księżycowa tęcza na początek wiosny. Niezwykle rzadkie zjawisko

Tęcza na nocnym niebie? To nie Photoshop - to natura. Mowa o "moonbow", czyli tzw. księżycowej tęczy. Sfotografował je nad Kumbrią, w północno-zachodniej Anglii, Andrew Hewison, który akurat wyszedł na spacer z psem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tęcza księżycowa zapowiada wiosnę
Tęcza księżycowa zapowiada wiosnę (Facebook.com)
ycipk-4ap17w

"Moonbow" to zjawisko, które jest podobne do tęczy. Powstaje tak samo - w wyniku załamania światła na kroplach wody. Księżyc jednak nie wytwarza światła, a jego jasność jest związana z tym, że światło słoneczne odbija się od jego powierzchni. Różnica pomiędzy tęczą zwykłą a księżycową polega więc na tym, że ta druga powstaje przez odbicie światła słonecznego z powierzchni Księżyca.

Fale świetlne o różnej długości załamują się pod różnym kątem, dzięki czemu wychodzące z kropli promienie tworzą na nocnym niebie tęczę. Kolory nie są tak wyraźne i ostre, jak w przypadku zwykłej tęczy, co jest związane ze słabszym światłem, odbijającym się od Księżyca.

Zobacz też: Meteoryt przez lata podpierał drzwi. Okazało się, że jest wart ponad 375 tysięcy złotych

ycipk-4ap17w

Prezenter pogody BBC Simon King, komentując zdjęcia, powiedział, że to wyjątkowe zjawisko można było podziwiać dzięki zbiegowi jednocześnie pełni Księżyca i równonocy wiosennej.

"Zazwyczaj tęcze księżycowe są znacznie słabsze i mają kolor biały, ponieważ wszystkie barwy są słabsze i rozproszone, zanim dotrą do naszego oka. Przy pełni Księżyca był również Superksiężyc. Ta dodatkowa jasność wygenerowała wystarczającą ilość światła" - tłumaczył Simon King na stronie BBC.

Ben Gwynne
Podziel się
ycipk-4ap17w

Wcześniej "moonbow" udało się sfotografować Benowi Gwynne nad Skipton w North Yorkshire w październiku 2016 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4ap17w

ycipk-4ap17w
ycipk-4ap17w