Kuchnia

Kuchnia bułgarska jest kuchnią bałkańską, w której wiele potraw jest wspólnych dla wszystkich narodów zamieszkujących Półwysep, często noszą nawet one podobnie brzmiące nazwy, najczęściej pochodzenia tureckiego lub greckiego. W kuchni bułgarskiej wykorzystuje się dużo warzyw, służących przede wszystkim do sporządzania smacznych sałatek i surówek.

04.09.2007 | aktual.: 26.10.2016 12:59

Obraz

Najpopularniejszą z nich jest bez wątpienia szopska sałata, którą można zamówić w większości restauracji w Bułgarii. W kuchni bułgarskiej raczej nieczęsto występują potrawy mączne, a już nie do pomyślenia i trudne do przełknięcia jest dla Bułgara gotowane ciasto w rodzaju naszych pierogów. Podstawowe dania nigdy nie mają słodkiego smaku (a więc nie uświadczy się tu potraw typu knedle czy, nie daj Boże, pierogi z jabłkami lub truskawkami), za to desery bywają nader pomysłowe (np. ciastko z... makaronu zalanego gęstym słodkim syropem). Bułgarzy zjadają bardzo dużo chleba, podawanego praktycznie do wszystkich dań. Mają także swój sposób jedzenia chleba: nie trzymają całej kromki w dłoni, lecz kładą ją obok talerza na serwetce i ułamują po kawałku. W restauracji kelnerzy zwykle pytają, ile życzymy sobie kromek chleba (albo bułek) do obiadu (za co płaci się oddzielnie).

Ci wszyscy zaś, którzy bułgarskie wakacje zechcą przedłużyć, powróciwszy do domu, znajdą poniżej garść przepisów na najpopularniejsze dania tamtejszej kuchni.


Obraz
Obraz

szopska sałata (dla 5–6 osób)

40 dag słodkiej papryki, 20 dag pomidorów, 15 dag ogórków, 15 dag czerwonej cebuli, 3 dag ostrej papryczki w strąkach, ser feta, olej roślinny, ocet winny, zielona pietruszka, sól.
Strąki papryki słodkiej i ostrej upiec na ogniu lub w piekarniku, po ostudzeniu obciągnąć ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić na drobne kawałki. Pomidory i ogórki obrać, pokroić w kostkę. Cebulę pokroić na cienkie plasterki, wygnieść ręką i zmieszać z drobno posiekaną zieloną pietruszką. Wszystkie warzywa połączyć razem. Z wierzchu posypać pokruszonym lub pokrajanym w kostkę serem feta. Przed podaniem polać sałatę sosem, przygotowanym w następujący sposób: pół łyżeczki soli rozpuścić w łyżce stołowej octu winnego, dodać pół szklanki oleju roślinnego lub oliwy, wymieszać. Sałatkę można przygotować także z surowej papryki.

tarator (chłodnik dla 5–6 osób)

*45 dag ogórków, 45 dag zielonej sałaty, 1 l kwaśnego mleka, 1/2 l wody, 3 dag orzechów włoskich, łyżka oleju roślinnego, pęczek zielonego kopru, 2 ząbki czosnku, sól. * Ogórki obrać, oczyścić z pestek, pokroić w drobniutką kostkę. Zieloną sałatę starannie umyć pod bieżącą wodą, drobno pokroić. Kwaśne mleko rozmieszać z przegotowaną i ostudzoną wodą, dodać ogórki i sałatę, przyprawić olejem, solą, przypiekanym czosnkiem, koprem. Przed podaniem schłodzić i posypać utartymi orzechami.

kawarma (dla 5–6 osób)

*80 dag wieprzowiny, 5 dag smalcu, 80 dag porów, 3 dag ostrej papryki w strąkach, 3 dag przecieru pomidorowego, 1/8 l czerwonego wina, 2–3 liście bobkowe, papryka w proszku, sól, pieprz. * Mięso bez kości wypłukać, pokroić na 5–6 kawałków, obsmażyć krótko na patelni z rozgrzanym mocno smalcem. Przełożyć razem z tłuszczem do rondla, posolić. Pory dokładnie opłukać (odciąć korzonki i większą część zielonych liści), pokroić na małe kawałki i dodać do mięsa. Dodać kolejno: przecier pomidorowy, płaską łyżeczkę sproszkowanej papryki, kilka ziarenek pieprzu, liście bobkowe, wino. Dusić na słabym ogniu. Kiedy woda wyparuje i zostanie sam tłuszcz, dusić jeszcze chwilę. Przed podaniem posypać posiekaną zieloną pietruszką.

_ Źródło: Bezdroża _

Źródło artykułu:Bezdroża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)