Trwa ładowanie...

Laba w środku zimy. Ferie w Polsce nie muszą być nudne

Szukasz pomysłu na ferie? Wiele ośrodków sportowych i centrów kultury w naszym kraju przygotowało mnóstwo atrakcji. Aż żal nie skorzystać. Podpowiadamy, jak spędzić "zimowe wakacje" w kilku wybranych regionach w Polsce.

Laba w środku zimy. Ferie w Polsce nie muszą być nudneŹródło: Shutterstock.com
d3i8k0w
d3i8k0w

Stolica Tatr, jak zapewnia Agata Pacelt-Mikler z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji z Urzędu Miasta w Zakopanem, jest świetnie przygotowana na przyjazd turystów w okresie zimowej przerwy od nauki. Na amatorów gór czeka 30 tys. miejsc noclegowych w hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych.

Narty i inne górskie szlaki. To najbardziej kręci turystów zimą w ciągu dnia. A wieczorami mogą skorzystać z licznych atrakcji, jak koncerty, wystawy, kąpiel w Aqua Parku, sauny, baseny termalne czy kuligi. Ale też można się wybrać do Teatru im. Witkiewicza czy Muzeum Tatrzańskiego. Pełna lista atrakcji jest opublikowana w wydawanym przez miasto informatorze.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W Zakopanem jest spokojnie. ‒ Na szczęście nie notujemy problemów z zakłócaniem porządku. Sporadycznie zdarzają się incydenty związane z niewłaściwym parkowaniem, np. w Kuźnicach. O bezpieczeństwo turystów dbają odpowiednie służby, jak TOPR czy TPN, które publikują tzw. kodeks turysty. Warto na bieżąco zapoznawać się z komunikatem turystycznym ‒ informuje Agata Pacelt-Mikler z zakopiańskiego magistratu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nie tylko Kopalnia Soli w Wieliczce

Kiedy pogoda dopisuje, grzechem byłoby z niej nie skorzystać! Tatrzańskie stoki, takie jak Polana Szymoszkowa, Kotelnica Białczańska czy Szczawnica-Palenica tylko czekają na to, aby oddać się zimowemu szaleństwu. Fani biegówek będą mogli skorzystać z nowych tras przebiegających po Szlaku wokół Tatr oraz łączących się z nim pętlach, które przygotowała gmina Czarny Dunajec. Tegoroczna zima, obfitująca w opady śniegu, pozwoliła po raz pierwszy na zimowe wykorzystanie szlaku, powstały malownicze trasy biegówkowe, w tym również w terenach leśnych. Łącznie do dyspozycji będzie ponad 20 km tras!

d3i8k0w

Ponadto warto odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce, Park Wodny czy parki rozrywki w zimowej scenerii w Inwałd Parku. Do wyjścia z domu zachęca również ślizgawka na Placu Wolnica. Warto również odwiedzić małopolskie zamki, których wystarczy na każdy dzień ferii. Do wyboru m.in. zamek w Niedzicy, Czorsztynie czy Pieskowej Skale.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Zimą nad morzem

Kto powiedział, że nad morzem jest atrakcyjnie tylko latem? W Pomorskiem nawet przy minusowych temperaturach czas można spędzić na plaży.

d3i8k0w

– W Bałtyku i Zatoce Gdańskiej można się kąpać przez cały rok. Kąpiele wśród morskich fal, kiedy piasek pokryty jest śniegiem, a brzeg morza skuty lodem, to dopiero są przeżycia... – zachęca do zostania morsem Izabela Stubińska z Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Od paru lat fani zimnych kąpieli mogą skorzystać z dodatkowej atrakcji. M15 Saunspot, czyli kompleksu saun ustawionych na plaży. Nie różnią się od typowych suchych saun fińskich, jednak można się w nich wygodnie rozsiąść i patrzeć prosto na zatokę lub łączyć saunowanie z morsowaniem.

travel.pomorskie.pl
Źródło: travel.pomorskie.pl

Przepiękne krajobrazy Kaszub to raj dla miłośników nart biegowych. A gdy tego będzie dla nas za mało zostaje nam bieganie po dzikich plażach, np. na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Krynicą Morską a Kątami Rybackimi. Pomorze serdecznie zaprasza też tych, którzy wolą zjeżdżać niż biegać. Działają tu aż dwie stacje narciarskie – Koszałkowo i Kotlinka, oferujące najbardziej strome stoki w okolicy. Nieco bardziej płasko jest w Trzepowie i Przywidzu, gdzie dobrze poczują się początkujący i ci, którzy lubią spokojną, dłuższą jazdę. I to nie wszystko: Sulęczyno, Kosowo i sopocka Łysa Góra również mają wielu fanów.

travel.pomorskie.pl
Źródło: travel.pomorskie.pl

Inne polecane miejsca na spędzenie wolnego czasu to: Centrum Hewelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Experymentarium w Chojnicach. Na miłośników folkloru czeka Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku organizuje kuligi połączone z ogniskiem w lesie i pieczeniem kiełbasek.

d3i8k0w

Gdyńskie Akwarium i gdańskie zoo zapraszają fanów przyrody, a w aquaparkach w Sopocie, Redzie, Kościerzynie, Chojnicach czy Redzikowie (koło Słupska) można zażyć prawdziwego wodnego szaleństwa.

W stolicy

Podczas ferii zimowych może się nudzić w Warszawie tylko ktoś, kto ma na to ochotę.

Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży przygotował Zimowy Narodowy. Na każdy dzień zaplanowno zajęcia jazdy na łyżwach dla najmłodszych i warsztaty w skateparku. Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą też skorzystać z lodowisk przed Pałacem Kultury i Nauki, na Rynku Starego Miasta, w Ośrodku Moczydło lub jednej z dzielnicowych ślizgawek. Na Torze Łyżwiarskim "Stegny" od poniedziałku do piątku najmłodsi mają szansę na naukę jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów.

d3i8k0w

Jeśli śnieg utrzyma się chociaż przez kilkadziesiąt godzin, mamy propozycję dla entuzjastów biegówek. Puszcza Kampinoska jest idealnym miejscem, gdzie będziemy mogli sunąć na nartach. Na Górce Szczęśliwickiej można natomiast pojeździć na nartach lub snowboardzie.

W wolnym czasie od nauki warto również wybrać się do Areny Wspinaczkowej Makak.
– 2200 m kw., 180 dróg o różnych stopniach trudności, 94 stanowiska, a do tego jeden kot o imieniu Mak – oto największe w Polsce centrum wspinaczkowe, czyli Arena Wspinaczkowa Makak. Z najprostszych tras mogą korzystać maluchy, które właśnie nauczyły się chodzić, a jeśli nie mają ochoty na wspinaczkę, mogą pobawić się na placu zabaw z mysią dziurą i zjeżdżalniami – zachęca Adam Pawliszak z Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – A gdy już jesteśmy zmęczeni tego typu aktywnością, w Hangarze 646 można się wyskakać się i wyhasać za wszystkie czasy w parku trampolin – mówi przedstawiciel MROT.

MROT
Źródło: MROT

Polecamy również wystawę Body Worlds, podczas której będziemy mogli poznać anatomię człowieka oraz "Niewidzialną wystawę", po której przewodnikami są osoby niewidzące i niedowidzące.

d3i8k0w

A wieczorem po zmroku w Wilanowie czeka na nas niezwykłe doznanie. Gdy odwiedzimy park, będziemy mogli poczuć się jak na królewskim dworze. Do pałacu poprowadzi nas 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewają utwory Bacha, Brahmsa i Straussa. W piątki, soboty i niedziele można podziwiać na fasadzie pałacu mappingi, a na tarasie dolnym – niezwykły Muzyczny Ogród Marzeń.

Marcin Mastykarz
Źródło: Marcin Mastykarz

– Ofertę edukacyjną pod hasłem: Jak jest w Muzeum? Feriowo! Przygotowało również Muzeum Narodowe. Na najmłodszych uczestników czekają warsztaty pobudzające wrażliwość na sztukę. Warto też wykorzystać czas wolny i zajrzeć do innych warszawskich muzeów, na przykład do Muzeum Warszawy – informuje Pawliszak z MROT.

d3i8k0w

Legendy i rock

Choć w woj. wielkopolskim ferie już się skończyły, region ten ma wiele do zaoferowania.
W Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie można zapoznać się z historią imprezy mającej ogromny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. W Kaliszu w Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta (Baszta Dorotka) można dzięki nowoczesnym, multimedialnym środkom poznać historie utrwalone w lokalnej tradycji. Jak choćby legendę o Dorotce (związaną z budowlą), córce starosty kaliskiego, która zakochała się w ubogim szewczyku Marcinku. Gdy ojciec to odkrył, nakazał zamurować córkę w baszcie.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Odwiedzając region Wielkopolski warto również poznać Trakt Królewski w Gnieźnie. Można na nim odnaleźć 5 posągów królów Polski (koronowanych w Gnieźnie), postacie z piastowskich legend oraz makiety przedstawiające historię miasta.

Warto również odwiedzić Parowozownię Wolsztyn, która nie jest ani skansenem, ani muzeum, ale czynną od ponad 100 lat prawdziwą parowozownią. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na aktywnych czeka Wieża Ciśnień w Kościanie. Oferuje ona przede wszystkim ściany wspinaczkowe, w tym ponad 18-metrową - jedną z najwyższych w kraju. Można skorzystać tutaj z 20 niezależnych dróg wspinaczkowych o różnych poziomach trudności. W tunelu aerodynamicznym w Lesznie będziemy mogli polatać. Dosłownie. Atrakcja ta przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych: najmłodsi latają u już od 5. roku życia, a górnej granicy wieku po prostu nie ma.

Jak się okazuje, nie trzeba wydawać fortuny, żeby spędzić bogate we wrażenia ferie. W Polsce również można naładować akumulary i odpocząć od szkolnych wyzwań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czas na bojerowe szaleństwo

d3i8k0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8k0w