Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali koszmarne zdjęcia. "Wszystkie liście na drzewach zjedzone"

Lasy Państwowe w swoich mediach społecznościowych zwróciły uwagę na spory problem, jakim są owady liściożerne. Pojawiają się one czasem w takich ilościach, że żerując na drzewach, mogą doprowadzić do zamarcia całych fragmentów lasu.

Share
Owady liściożerne stanowią dla lasów duże zagrożenie
Owady liściożerne stanowią dla lasów duże zagrożenie Źródło: Adobe Stock, fot: Aleksander Bolbot
d137ssm

Nadleśnictwo Kalisz Pomorski pokazało na swoim profilu na Facebooku zdjęcia, które przerażają. Jedynych od razu po zobaczeniu, co się na nich znajduje, innych dopiero po przeczytaniu treści posta.

Problem w polskich lasach

Okazuje się, że w nadleśnictwach, gdzie jest najwięcej sosnowych lasów, co roku po pierwszych przymrozkach prowadzi się jesienne poszukiwania owadów w ściółce. Co jakiś czas pojawiają się w takich ilościach, że żerując na drzewach, mogą doprowadzić do zamarcia całych fragmentów lasu - czytamy na profilu Lasów Państwowych.

"Każdego roku po pierwszych przymrozkach wszystkie gąsienice szkodliwych owadów schodzą z koron sosen, aby spokojnie przezimować w ściółce i wiosną ruszyć jako imago, czyli dorosły owad na podbój świata" - tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Kalisz Pomorski.

Gradacja może objąć hektary lasów

Gdy owady liściożerne (zjadają liście lub igły) pojawią się w lasach w olbrzymiej ilości, zjawisko to nazywamy gradacją.

"Podczas gradacji owadów może dojść do sytuacji, gdy wszystkie igły lub liście na drzewach są zjedzone. Takie uszkodzenia nazywamy gołożerami. Mogą wystąpić na ogromnej powierzchni nawet kilku tysięcy hektarów. Gradacja strzygoni choinówki w Puszczy Noteckiej w 1922 roku objęła swoim zasięgiem około 70 tys. hektarów lasu" - czytamy w poście.

d137ssm

Leśnicy działają więc już teraz, żeby wiedzieć, kiedy wystąpi gradacja, czego się spodziewać w przyszłym roku i w odpowiednim czasie podjąć działania profilaktyczne.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wirtualna Polska posadziła las. Wielka akcja z fundacją Las na Zawsze

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d137ssm

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d137ssm
d137ssm