"Lewitujący" statek u wybrzeży Wielkiej Brytanii. "Wyglądał niesamowicie"
W ostatnich tygodniach mieszkańcy Kornwalii, Devon i Aberdeenshire mieli okazję zobaczyć, jak statki widoczne na horyzoncie zdają się unosić w powietrzu. Podobna sytuacja miała miejsce też w Bournemouth, co udało się uwiecznić na zdjęciu. Trzeba przyznać, że fotografia przestawiająca "lewitujący" statek, robi wrażenie.
168-tonowy kolos płynący nad wodą
Kilka kilometrów od wybrzeży Bournemouth w Wielkiej Brytanii przepływał w ostatnich dniach statek pasażerski Anthem of the Seas, należący do firmy Royal Caribbean International. Jednak nie tylko gabaryty wycieczkowca zaskoczyły mieszkańców, którzy obserwowali go z lądu. Największe zdziwienie wywołało u nich to, że mieli wrażenie, iż maszyna sunie nad wodą.
"Widziałem to na własne oczy. Widok unoszącego się statku był zdumiewający. Niesamowite uczucie" – skomentował Ryan Rushforthon, który był świadkiem zjawiska.
Złudzenie optyczne, nazywane fatamorganą lub mirażem
Dlaczego pan Rushforthon, twórca poniższego zdjęcia, miał wrażenie, że ważący 168 ton statek lewituje? To zasługa złudzenia optycznego, nazywanego fatamorganą lub mirażem. Złudzenie powstaje w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a także gęstości. Wyróżnia się dwa rodzaje mirażu - górny i dolny.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W tym przypadku mamy do czynienia z mirażem górnym, czyli zjawiskiem załamania światła występującego wielokrotnie w kolejnych warstwach powietrza, co powoduje rozejście się światła po linii krzywej. Zatem obserwator, który znajduje się w miejscu, gdzie dochodzi światło odbite od statku, zobaczy prosty obraz statku na tle nieba, dokładnie tak, jak wyglądało to u wybrzeży Bournemouth.
"Doskonałe miraże pojawiają się z powodu warunków pogodowych zwanych inwersją temperatury, kiedy zimne powietrze znajduje się blisko morza, a nad nim cieplejsze. Ponieważ zimne powietrze jest gęstsze od ciepłego, kieruje światło w stronę oczu osoby stojącej na ziemi lub na wybrzeżu, zmieniając wygląd odległego obiektu" - wyjaśnił w rozmowie z Daily Mail David Braine, meteorolog BBC.
Większość ludzi choć raz w życiu była świadkiem zjawiska zwanego fatamorganą. Wam również udało się kiedyś zobaczyć np. "lewitujący" statek?
Źródło: Daily Mail