Trwa ładowanie...

Łódka zamiast choinki. Tradycje w europejskim kraju zaskakują

Niektóre tradycje świąteczne są tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, że trudno dziś wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez nich. Wśród tych najbardziej popularnych jest ubieranie choinki i postać świętego Mikołaja. Tymczasem w Grecji królują nieco inne zwyczaje.

Plac Syntagma w Atenach podczas świątPlac Syntagma w Atenach podczas świątŹródło: Adobe Stock, fot: Photographer: Sergey Novikov
d1ypnq1
d1ypnq1

Boże Narodzenie to, szczególnie dla najmłodszych, czas upragnionych i wyczekiwanych prezentów. Nie inaczej jest w Grecji, choć to nie święty Mikołaj i jego pomocnicy przynoszą je dzieciom.

Święty Wasilis zamiast świętego Mikołaja

Postać świętego Mikołaja nie jest w Grecji w żaden sposób kojarzona z podarkami - wyjaśnia w rozmowie z WP Natalia Gliszczyńska, która od kilku lat jest prywatnie i zawodowo związana z Grecją.

Rzeczywiście, święty Mikołaj to dla Greków przede wszystkim patron ludzi morza, zaś kult Agios Nikolaos jest tak silnie zakorzeniony w greckiej kulturze, że jego imieniem bardzo często nazywane są łodzie, statki, przylądki i plaże.

Kto w takim razie przynosi greckim dzieciom prezenty? Jak się okazuje postacią wyczekiwaną wówczas przez najmłodszych jest święty Wasilis (Bazyl). Ten dawny biskup Cezarei zasłynął wśród swoich wiernych hojnością i sprawiedliwym podziałem datków.

d1ypnq1

Co ciekawe, Grecy muszą też uzbroić się w cierpliwość, bo prezenty otrzymują nie tak, jak Polacy w wigilijny wieczór, ale dopiero pierwszego dnia Nowego Roku. Z tym zwyczajem wiąże się jeszcze jedna tradycja, a mianowicie przygotowanie Wasilopity, czyli ciasta, które otrzymało swoje imię właśnie na cześć świętego Wasilisa. W cieście ukryta jest złota moneta, a osoba, która znajdzie tę cenną niespodziankę w swoim kawałku ciasta, może liczyć na szczęście i dobrobyt przez cały kolejny rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny na jarmarku w europejskiej stolicy. Tanio czy drogo?

Dekorowanie łódki

Ubieranie choinki to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych etapów przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Polacy kochają tę tradycję do tego stopnia, że w niektórych domach drzewko pojawia się już na samym początku grudnia. Trudno dziś wyobrazić sobie święta bez tego elementu.

d1ypnq1

Tymczasem w Grecji głównym symbolem Bożego Narodzenia wcale nie jest choinka, lecz łódka, która nawiązuje do bliskiego związku tego kraju z morzem. - To prawda, strojenie łódki jest wciąż bardzo popularne wśród Greków, zwłaszcza tych, zamieszkujących wyspy - wyjaśnia Natalia Gliszczyńska. - W miastach, takich jak Saloniki, nadal wznoszone są świetlne konstrukcje w kształcie statków, które symbolizują nowy etap życia, związany z narodzinami Dzieciątka Jezus. Takie łódki, udekorowane świątecznymi girlandami z lampek zdobią zarówno ulice, jak i greckie domy.

Czy w takim razie udając się do Grecji w okresie świąt w ogóle nie zobaczymy udekorowanych choinek? - Nie do końca - wyjaśnia Natalia i dodaje, że w czasach globalizacji coraz częściej, szczególnie w dużych miastach, przystrojone choinki zajmują miejsce świątecznych statków.

Święta po grecku

W przeciwieństwie do polskiej tradycji, gdzie najbardziej celebrowanym dniem jest Wigilia, w Grecji kulminującym momentem obchodów jest 25 grudnia. Wówczas to całe rodziny zasiadają do uczty bożonarodzeniowej. Tego dnia Grecy przełamują się Chlebem Chrystusa, ale nie ma on postaci typowego opłatka.

d1ypnq1

Grecy dzielą się słodkim, miodowym pieczywem, które zawiera orzechy i goździki i jest zwykle na tę okazję specjalnie przygotowywane przez panią domu - wyjaśnia Natalia.

Jakie jeszcze potrawy znajdziemy na greckim świątecznym stole? - To oczywiście zależy, ale na pewno tego dnia króluje koźlina, czyli tradycyjne greckie mięso, a także indyk i wieprzowina w pomarańczach - opowiada.

Wśród rozmaitych dodatków można natomiast wymienić ryż, tzatziki, pierożki z kozim serem i pity. W tym okresie zdecydowanie nie może też zabraknąć świątecznych słodyczy. - Melomakarona i kourabiedes to ukochane przez Greków świąteczne wypieki - wylicza Natalia.

d1ypnq1

Melomakarona to miodowe ciasteczka z orzechami włoskimi, cynamonem i goździkami w syropie, zaś kourabiedes to migdałowe ciastka na maśle z wodą różaną, bogato obsypane cukrem pudrem. Na świątecznych stołach bardzo często gości też baklawa.

Melomakarona  często goszczą na greckim świątecznym stole Adobe Stock
Melomakarona to przysmak, który często gości na greckim świątecznym stoleŹródło: Adobe Stock

Grinch w greckim wydaniu

W Grecji istnieje tradycja bożonarodzeniowa, zwana Dodekameiro, która trwa dokładnie dwanaście dni i rozpoczyna się 24 grudnia. Ten okres w greckiej tradycji ludowej wiąże się z obecnością tajemniczych istot znanych jako Kallikantzari, które właśnie w tym czasie są szczególnie aktywne i sieją zamęt na świecie.

d1ypnq1

Kallikantzari zazwyczaj wchodzą przez komin i skutecznie uprzykrzają życie wszystkim domownikom - opowiada Natalia i dodaje, że według Greków pęknięta szklanka, rozsypany cukier czy "znikające" w tym czasie słodycze to na pewno sprawka Kallikantzari.

Aby uniemożliwić magicznym stworom wstęp do domu, Grecy najczęściej palą w kominku. Jeszcze jednym sposobem ochrony przed nimi jest pozostawienie na progu domu durszlaka. Skąd ten pomysł? - W greckiej tradycji Kallikantzari są uważane za niezbyt inteligentne stworzenia - wyjaśnia Natalia i dodaje, że liczenie dziur w durszlaku tak je rozprasza, że nie są w stanie skoncentrować się na psotach. Czy w takim razie należy na poważnie obawiać się Kallikantzari? - Choć w greckiej kulturze te stwory są źródłem wielu utrapień i kłopotów, nigdy nie wyrządzają nikomu krzywdy - wyjaśnia Natalia.

Grudzień to wyjątkowy czas w Grecji Archiwum prywatne
W dużych miastach można dziś spotkać udekorowane choinkiŹródło: Archiwum prywatne

Bożonarodzeniowe tradycje różnią sie w zależności od regionu

Bardzo wiele greckich świątecznych tradycji jest ściśle związanych z regionem, w którym występują. Przykładowo w Joaninie, w północno-zachodniej Grecji, do kominka wrzuca się liście laurowe i szyszki. - Strzelające iskry są symbolem życzeń, które w tym czasie składają sobie domownicy - wyjaśnia Natalia.

d1ypnq1

Jeszcze innym symbolem greckich świąt jest owoc granatu. Pozostawiany przed drzwiami wejściowymi do domu ma przynieść domownikom pomyślność w nowym roku.- To zwyczaj, który sama chętnie praktykuję - opowiada Natalia i dodaje, że często, zamiast prawdziwego owocu, w domu ustawia się sztuczne granaty w formie ozdób, które można zakupić w sklepach przed okresem Bożego Narodzenia.

.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ypnq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ypnq1