Trwa ładowanie...

Lodowa katedra – nowa atrakcja w Smokowcu

Tatry zawsze kojarzone były z romantycznym klimatem, a miłość wyznana w otoczeniu tatrzańskich kolosów ponoć nigdy nie gaśnie. Ale jeszcze nigdy góry nie były świadkiem tak oryginalnej uroczystości, jaka odbyła się w środę 18 grudnia 2013 r. Pilzneński rzeźbiarz František Bálek, wraz z kilkoma innymi kolegami po fachu, zbudował przy górnej stacji kolejki ze Starego Smokowca na Hrebienok lodową świątynię specjalnie po to, by móc wziąć w niej ślub ze swoją wieloletnią słowacką narzeczoną. Od czwartku niezwykła budowla będzie nową atrakcją najstarszego kurortu pod Tatrami.

Lodowa katedra – nowa atrakcja w SmokowcuFot: Region Tatry/Marek Hajkovsky
d1atmg5
d1atmg5

Kiedy myślimy o ślubie (niekoniecznie nawet własnym), zdecydowana większość z nas ma przed oczyma tradycyjny widok – dziewczynę w długiej białej sukni, która u boku elegancko ubranego mężczyzny idzie przez długą nawę kościoła, lub też przyszłych małżonków składających sobie dozgonne przyrzeczenie miłości i wierności przed urzędnikiem. Dlatego takiego ślubu, jaki zainaugurował otwarcie niezwykłej budowli, nazwanej Tatrzańską Lodową Katedrą, nie pamiętają nawet najstarsi górale, i to po obu stronach gór.

Narzeczeni udali się na Hrebienok kolejką linowo-ziemną, która pierwszy raz w swojej historii miała aż tak „odświętny” wystrój. Oryginalny był też strój panny młodej – ręcznie malowana, biało-turkusowa suknia niesamowicie kontrastowała z krystalicznie czystymi ścianami świątyni. Pięknym dopełnieniem, przykuwającym uwagę wszystkich zebranych, był ślubny bukiet z wplecionymi kryształkami lodu. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że zaproszonym gościom podano lodowy tort. Tylko obrączek nie próbowano wykonać z lodu. Całkiem rozsądnie.

Region Tatry/Marek Hajkovsky

d1atmg5

W ten sposób zrealizowało się wielkie marzenie czeskiego rzeźbiarza, 59-letniego Františka Bálka, który postanowił sobie, że jeżeli kiedykolwiek powie sakramentalne „tak”, to tylko i wyłącznie we własnoręcznie wykonanej świątyni. Do jej budowy, która rozpoczęła się 8 grudnia, artysta zużył 28 ton lodu, a wszystkie prace były wykonywane ręcznie. Warto wspomnieć, że lód był „made in Poland”, z Wrocławia, a więc i my przyczyniliśmy się do powodzenia tego oryginalnego przedsięwzięcia.

– Tym ślubem otwieramy naszą niezwykłą Tatrzańską Lodową Katedrę. Zapraszamy wszystkich nowożeńców, którzy chcieliby przeżyć ten najważniejszy w swoim życiu dzień inaczej, niż to zazwyczaj bywa. Oprócz ślubów będą tu także odprawiane msze, planujemy również organizowanie koncertów muzycznych w ciągu sezonu zimowego – powiedział Juraj Chovaniak z Tatry Mountain Resorts, gospodarz ośrodka w Starym Smokowcu.

Tatrzańska Lodowa Katedra jest udostępniona zwiedzającym od 19 grudnia 2013 r. zupełnie bezpłatnie, prawdopodobnie aż do końca marca (będzie to zależało w dużej mierze od warunków atmosferycznych).

Vysoke Tatry www.vt.sk

if/pw

d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj