Trwa ładowanie...

Mało uczęszczane tatrzańskie szlaki. Odpocznij od tłumów

Wycieczki w góry to sposób na delektowanie się ciszą i spokojem. Niestety, na często uczęszczanych szlakach ciężko o jedno i drugie. Dlatego warto wybrać się w mniej znane miejsca, które potrafią zachwycić.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Mało uczęszczane tatrzańskie szlaki. Odpocznij od tłumówŹródło: Shutterstock.com
d1qtndm
d1qtndm

Na obrzeżach uczęszczanych szlaków można znaleźć naprawdę piękne zakątki. By do nich się dostać, nie trzeba wchodzić wysoko. Kasprowy Wierch, Giewont czy Morskie oko są oblegane przez turystów niezależnie od pory roku. Znalezienie ławki czy nawet obalonego drzewa, na którym można usiąść i dać odpocząć nogom, graniczy z cudem. Niektóre miejsca, jak choćby ostatni etap trasy pod krzyżem na Giewoncie, mają nawet tendencje do korkowania się i tworzenia kolejek na szczyt ciągnących się dziesiątki metrów. Dlatego lepiej wybrać mniej uczęszczane trasy.

Dolina Olczyska

W Jaszczurówce, na wschód od popularnego wśród turystów Nosalu, znajduje się wejście do niewielkiej i mało uczęszczanej Doliny Olczyskiej. Dnem doliny spływa niewielki potok, a 45-minutowy szlak prowadzi na polanę, z której można wybrać się w dalszą drogę do Kuźnic, na Nosal lub Kopieniec. Wybierając ostatni z tych szlaków, należy przygotować się na nieco wysiłku. Po dotarciu na szczyt przy dobrej pogodzie można zobaczyć majaczącą na horyzoncie Świnicę, przypominającą skalną piramidę, a także wiele innych wysokich szczytów.

Czerwone Wierchy jesienią stają się prawdziwie czerwone Shutterstock.com
Czerwone Wierchy jesienią stają się prawdziwie czerwone Źródło: Shutterstock.com

Przysłop Miętusi

Wybierając się do Doliny Kościeliskiej, która sięga aż do grani głównej Tatr, zamiast podążać głównym szlakiem można zwiedzić kilka interesujących miejsc. Jednym z nich jest zespół jaskiń (między innymi Mroźna, Mylna i Smocza Jama), natomiast drugi to niepozorny, odbijający w lewo szlak prowadzący przez Przysłop Miętusi do Doliny Małej Łąki. Podróż od początku Doliny Kościeliskiej, przez Cudakową Polanę i Ścieżkę nad Reglami powinna trwać nie więcej niż półtorej godziny. Z Miętusiej Polany, z której rozpościera się przepiękny widok na Czerwone Wierchy, można dostać się również między innymi na Małołączniak oraz do Doliny Strążyskiej. Ta ostatnia jest nieco bardziej oblegana, ze względu na prowadzący z niej szlak na Giewont oraz Sarnią Skałę.

Widok ze Szpiglasowej Przełęczy zapiera dech w piersiach Shutterstock.com
Widok ze Szpiglasowej Przełęczy zapiera dech w piersiach Źródło: Shutterstock.com

Wrota Chałubińskiego

Bardziej zaprawieni turyści, którzy chcą odpocząć od zgiełku Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów, mogą wybrać się na znajdujące się między nimi Wrota Chałubińskiego. Najprostsza droga prowadzi przez Szpiglasową Przełęcz lub Dolinę za Mnichem. Szlak oferuje niesamowite widoki, z przełęczy widać zarówno jedną, jak i drugą dolinę. Droga prowadząca od Doliny za Mnichem do Wrót Chałubińskiego jest niezbyt uczęszczana przez turystów, więc nie spotkasz tam tłumów. Niemniej jednak warto poświęcić kilka godzin na dotarcie do tego pięknego miejsca.

Dolina ku Dziurze

Stosunkowo krótki szlak o długości 1,6 km prowadzi do jaskini Dziura, utworzonej w skałach wapiennych. Oczywiście można ją zwiedzić, jednak trzeba mieć ze sobą własne źródło światła. Według legendy to właśnie tam ukrywał się ostatni podhalański zbójnik, Wojciech Mateja.

d1qtndm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Co warto wiedzieć o Tatrach

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj