MiastaMiasto pływających ogrodów

Miasto pływających ogrodów

Szczecin posiada wiele cech wyróżniających i w skali Polski unikatowych – tylko mało kto poza mieszkańcami Szczecina o nich wie – a szkoda, bo Szczecin „odkryty” fascynuje. Jest zupełnie innym miastem niż w wyobrażeniach.

Miasto pływających ogrodów
Źródło zdjęć: © UM Szczecin

04.08.2011 | aktual.: 10.05.2013 08:57

Szczecin posiada wiele cech wyróżniających i w skali Polski unikatowych – tylko mało kto poza mieszkańcami Szczecina o nich wie – a szkoda, bo Szczecin „odkryty” fascynuje. Jest zupełnie innym miastem niż w wyobrażeniach.

Różnorodności miasta nie oddadzą także przewodniki turystyczne. Na każdym kroku zieleń i urzekająca secesyjna zabudowa przenika się z nowoczesną architekturą. Piękne kamienice i gwiaździsty układ ulic upodabniają Szczecin do Paryża. Okoliczne tereny – puszcze, rezerwaty przyrody i jeziora stwarzają wielkie szanse dla rozwoju turystyki, i podnoszą jakość życia zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto. Szczecin zaskakuje także ciekawymi pomysłami na spędzanie wolnego czasu.

Zwiedzanie miasta od strony wody

Wśród niezaprzeczalnych atutów Szczecina jest z pewnością jego położenie. Woda i zieleń stanowią tutaj ponad połowę powierzchni miasta. Niewiele jest w Europie takich miast. Obserwując Szczecin z lotu ptaka można zobaczyć, że stanowi on konglomerat wysp, kanałów, plaż i zatok.

Miłośnicy sportów wodnych i wodnej turystyki mogą zwiedzić Szczecin z kajaka. Można poczuć ducha starego portowego miasta, a z drugiej strony podziwiać oazę zieleni i spokoju, z której wyłaniają się położone na nadodrzańskich skarpach budynki i strzeliste wieże kościołów, Wałów Chrobrego, Pomorskiej Akademii Medycznej Zaletą tego rodzaju turystyki jest też możliwość obejrzenia malowniczych i intrygujących zakątków miasta, które często dostępne są tylko z wody.

Szczecińska „Wenecja” to jeden z najciekawszych przykładów zabudowy przemysłowej Szczecina, który warto obejrzeć płynąc kajakiem. Tutaj znajdowały się zakłady, których produkty spożywcze znane były w całych Niemczech. Obecna "wychodząca z wody" zabudowa pochodzi głównie z lat 1900-1910 i przywodzi na myśl przedwojenne miasto. Można ją także obejrzeć, korzystając z rejsu białą flotą w górę Odry.

Turystyka miejska

Zwolennicy turystyki miejskiej mogą podziwiać piękną secesyjną architekturę, udając się w podróż po Szczecinie Miejskim Szlakiem Turystycznym. Siedmiokilometrowa trasa prowadzi pośród najciekawszych zakątków Szczecina i wskazuje aż 42 miejsca będące świadectwem barwnych dziejów miasta.

Cały szlak jest doskonale oznakowany - wyznacza go namalowana na chodniki czerwona, dobrze widoczna linia. Zwiedzanie miasta można kontynuować także przechodząc Podziemnymi trasami Szczecina - to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny.

Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny, umieszczony na głębokości ok. 5 pięter. Dla turystów odwiedzających Szczecin przejazdem miasto proponuje „Szczecin w pigułce” - trasę turystyczną wiodącą przez najbardziej charakterystyczne i godne zobaczenia zakątki miasta. Od czerwca 2010 odwiedzając Szczecin, przy okazji większych imprez, można wznieść się w niebo balonem i zobaczyć miasto z lotu ptaka.

Szczecin dla aktywnych

Szczecin oferuje warunki do różnych form aktywnego wypoczynku. Parki i lasy w samym mieście i na jego obrzeżach są idealnym miejscem spacerów, joggingu, nordic-walk czy jazdy rowerem. Same ścieżki rowerowe w Szczecinie i regionie liczą ponad 100 kilometrów. Puszcza Bukowa z malowniczym Jeziorem Szmaragdowym oraz Puszcza Wkrzańska rozciągająca się od Jeziora Głębokiego to wiele ścieżek i szlaków wytyczonych w urozmaiconym terenie i różnorodnych krajobrazowo.

W Szczecinie działają cztery kąpieliska, park linowy przy kąpielisku nad Jeziorem Głębokim. Na granicy Szczecina, przy Rondzie Hakena działa nowoczesny tor kartingowy o długości 527 metrów. W podszczecińskim Binowie, w środku Puszczy Bukowej znajduje się klub golfowy z 9- i 18-dołkowym polem, gdzie wykorzystano naturalny pofałdowany teren oraz istniejące oczka wodne, nadając mu formę parku.

Planując wakacje czy weekend w Szczecinie warto sprawdzić wcześniej kalendarz imprez kulturalnych odbywających się mieście. Szczecin jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych regionu. To miejsce, gdzie spotykają się odmienne style i trendy artystyczne, także te promieniujące z Berlina czy ze Skandynawii – co pozytywnie wpływa na bogactwo jego oferty kulturalnej.

W mieście odbywają się znaczące festiwale teatralne: Kontrapunkt, jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce i Spoiwa Kultury, festiwal artystów ulicy. Każdego roku organizowanych jest tu wiele wartych uwagi wydarzeń artystycznych z udziałem międzynarodowych gwiazd.

Jednym z najważniejszych jest Szczecin Plus Music Fest, który prezentuje najważniejsze zjawiska współczesnej muzyki etnicznej i jazzu. Szczecin to „polskie Glasgow”: duża i ceniona w Europie andergrandowa scena muzyczna (działa tu ponad 700 zespołów).

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Boogie Brain” zdobył już rzesze fanów w całej Europie. Polskie młode talenty promuje Szczeciński Festiwal Młodych Talentów GRAMY. Od siedmiu lat czerwcu Szczecin zamienia się w światową stolicę sztuki wizualnej za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)