EgzotykaMiejsca rozsławione przez tragedie

Miejsca rozsławione przez tragedie

Miejsca rozsławione przez tragedie

Jest to niecodzienna lista "atrakcji" turystycznych. Jednak setki ludzi przyjeżdża do tych miejsc właśnie przez tragedie, które się tu wydarzyły. Oto tragiczna ósemka turystycznych "atrakcji".

Jest to niecodzienna lista "atrakcji" turystycznych. Jednak setki ludzi przyjeżdża do tych miejsc właśnie przez tragedie, które się tu wydarzyły. Oto tragiczna ósemka turystycznych "atrakcji".

1 / 8

Diabelska Wyspa, Gujana Francuska

Obraz
© AFP

Już sama nazwa Isle du Diable wskazuje na wyjątkowo mroczny charakter tego miejsca. Wyspa znajduje się na Oceanie Atlantyckim, na północny-wschód od wybrzeża Gujany Francuskiej. Od 1852 do 1946 roku Francja używała jej jako kolonii karnej. Zarówno położenie, jak i panujący tu klimat sprawiały, że ucieczka z diabelskiego miejsca graniczyła z cudem. Zsyłano tu wyjątkowo niebezpiecznych i niewygodnych przestępców, z których większość nie przeżyła pobytu na wyspie.

2 / 8

Auschwitz-Birkenau, Polska

Obraz
© PAP / Jacek Bednarczyk

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau jest symbolem Holokaustu oraz martyrologii narodu polskiego podczas II wojny światowej. Do zwiedzania udostępniono byłe nazistowskie obozy koncentracyjne: Auschwitz-Birkenau, które leżą w odległości 3 km od siebie. Miedzy obozami można przemieszczać się pieszo, samochodem lub wahadłowym autobusem.

Obóz Auschwitz I powstał jako pierwszy i był jednocześnie obozem pracy i zagłady. Prowadzi tu brama z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym). W bloku 4. znajduje się wstrząsająca ekspozycja ukazująca sposoby zagłady – komora gazowa, krematorium oraz niemal 2 tony włosów ofiar. Obóz w całości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

3 / 8

Tunele Cu Chi, Wietnam

Obraz
© AFP

Podczas wycieczki objazdowej po Wietnamie, turyści mają okazję zwiedzać rozległe podziemne tunele, którymi można było dotrzeć aż do Kambodży. W trakcie Wojny Wietnamskiej Vietkong stworzył w ten sposób prawdziwe miasto. Pod ziemią znajdowały się pomieszczenia sztabowe a nawet sale szpitalne. Obecnie w celu uczczenia tysięcy ofiar w tunelach Cu Chi powstał Park Pamięci.

4 / 8

Czarnobyl, Ukraina

Obraz
© Poznaj Świat/Piotr Ostrowski

Wyjazd do miejsca największej kata­­strofy w dziejach energetyki jądrowej nie jest już od dawna ani igraniem ze śmiercią, ani partyzanckim wyczynem, ale wciąż ma posmak odkryw­czej wyprawy w miejsce jak z niepokojącego snu. Jeżeli ktoś spodziewa się spektakularnych, opuszczonych blokowisk i cyberpunkowego dreszczyku, będzie zawiedziony. Jest tu trochę opuszczonych domów przy głównej ulicy, kilku żołnierzy, czynny sklep monopolowy i wszechobecny, rozpasany las.

5 / 8

Nowy Orlean, USA

Obraz
© AFP

Ze względu na położenie pod poziomem morza Nowy Orlean jest szczególnie narażony na powodzie. W wyniku tej największej, wywołanej huraganem Katrina 5 lat temu - na przełomie sierpnia i września 2005 r. - zginęło ponad 1000 osób. Ludność miasta zmniejszyła się z około pół miliona do 269 tysięcy, ponieważ prawie połowa wówczas ewakuowanych nie wróciła do domu. Skutki katastrofy widoczne są do dziś i ściągają do Nowego Orleanu turystów, którzy chcą zobaczyć efekty działalności huraganu.

6 / 8

Protesty na placu Tian'anmen w 1989

Obraz
© flickr.com by zieak Creative Commons

Wiosną 1989 roku na placu Tian'anmen zbierały się tysiące manifestujących studentów ku czci zmarłego dwa dni wcześniej sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Hu Yaobanga uważanego za zwolennika reform politycznych w Chinach. Armia na rozkaz władz nocą z 3 na 4 czerwca 1989 roku, przy użyciu czołgów i ognia z broni maszynowej, rozpędziła uczestników protestów. Według oficjalnych danych rządu chińskiego, zginęło wówczas 241 osób. Jednak Czerwony Krzyż określa liczbę ofiar na ponad 2.5 tys.

7 / 8

Zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 r.

Obraz
© archiwum

11 września 2001 roku oczy całego świata zwrócone były na Stany Zjednoczone. W atakach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie zginęło prawie trzy tysiące osób. Zamachy były bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia tak zwanej "wojny z terroryzmem", której pierwszym etapem był atak na rządzony przez talibów Afganistan, gdzie przebywał Osama bin Laden oraz zaostrzenie środków bezpieczeństwa na lotniskach.

Zobacz wideo:

8 / 8

Sri Lanka

Obraz
© AFP

26 grudnia 2004 roku największe od prawie pół wieku podwodne trzęsienie ziemi wywołało falę tsunami, która spowodowała znaczne szkody na Sri Lance. Fala zmiotła z torów pociąg zabijając 1700 osób.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)