Trwa ładowanie...

Szli do Doliny Pięciu Stawów. Natychmiast chwycili za telefony

Nagraniem rzadkiego zjawiska podzielili się autorzy profilu tatry_official na Instagramie. Pokazali pleń. Niezwykłe zjawisko, które jednych przeraża, a innych zachwyca.

Pleń pojawił się na górskich szlakachPleń pojawił się na górskich szlakachŹródło: Adobe Stock, fot: Andrzej Gabinski
d1cxxlz
d1cxxlz

"Wyjątkowe spotkanie dzisiaj na szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ktoś z Was kiedyś spotkał pleń? My widzieliśmy to pierwszy raz!" - czytamy w opisie wideo, na którym widać długą na kilka metrów grupę pełzających larw.

Co to jest pleń?

Jak wyjaśniają autorzy posta, pleń to pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. "Jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, a przyczyna wędrówki larw do dziś nie została poznana. Pojawienie się plenia było czasem uznawane za przepowiednię nieszczęść" - czytamy.

Co ciekawe, wielu wierzyło wręcz przeciwnie, że pleń jest oznaką obfitości i zwiastuje dobre plony. W przeszłości tatrzańscy górale zbierali więc pleń, suszyli, poświęcali, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, wierząc, że przyniesie im to dobrobyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Królowa Sycylii". Robi ogromne wrażenie

Pleń występuje nie tylko w Tatrach, ale także w Bieszczadach. Mimo wieloletnich badań, nadal nie wiadomo, dlaczego te larwy wędrują razem.

d1cxxlz

Intryguje i przeraża

"Wow", "co to jest?", "niesamowite", "obrzydliwe" - brzmią komentarze pod nagraniami tego zjawiska w sieci.

Trzeba przyznać, że każdy, kto widział pleń, podkreśla, że to zjawisko, obok którego nie da się przejść obojętnie. Niektórych przeraża, a innych po prostu intryguje. Ten opublikowany na profilu tatry_official ciągnął się na kilka metrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1cxxlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cxxlz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj