Nie będzie paraliżu nieba? Jest wstępne porozumienie PAŻP i ZZKRL
Jak poinformowało RMF FM, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego zawarły wstępne porozumienie dotyczące zmian w regulaminach pracy i wynagrodzeń, co postulowała strona społeczna.
27.05.2022 13:52
"Obie strony w ramach rokowań sporu zbiorowego wstępnie porozumiały się w zakresie zmian do regulaminu pracy i do regulaminu wynagrodzeń postulowanych przez stronę społeczną. Oba projekty zostaną przedstawione do konsultacji ze stroną społeczną oraz z Ministerstwem Infrastruktury" - poinformowały PAŻP i ZZKRL we wspólnym komunikacie.
Jak powiedziała Rusłana Krzemińska z PAŻP w rozmowie z PAP, konsultacje z 13 związkami mają potrwać 30 dni.
Zmiany w regulaminie pracy. M.in. minimalizacja liczby nadgodzin
Nowy aneks do regulaminu pracy limituje wzrost dodatków oraz zmienia zasady wynagradzania kontrolerów w całym kraju, zmniejszając dysproporcje w poziomach przychodów między pracownikami.
Jak wspomniano, wypracowane zapisy i zmiany zgłaszane przez ZZKRL "uporządkowały kwestie stanowisk pracy i zmierzają w kierunku minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów oraz eliminacji uznaniowości".
Obie strony zapewniły, że dążą do sytuacji, w której liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie będzie mogła przekraczać dla pracowników zatrudnionych na stanowisku kontrolera ruchu lotniczego 150 godzin w roku kalendarzowym, a dla informatorów służby informacji powietrznej 240 godzin w roku kalendarzowym.
Konflikt pomiędzy PAŻP a ZZKRL
Kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego pod koniec kwietnia br. podpisali porozumienie, które ma obowiązywać do 10 lipca br. W tym czasie strony miały pracować nad ostatecznym porozumieniem.
PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.