Trwa ładowanie...

Niedźwiedzie mają większy apetyt na owce. W tym roku zabiły już pięć

Niedźwiedzie, które mieszkają w Tatrach coraz częściej atakują pasące się tam owce - wynika za statystyk Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie. Dziesięć lat temu w ogóle nie odnotowano ataków niedźwiedzi na owce w całej Małopolsce, a w tym roku było ich już pięć.

Niedźwiedź brunatny jest drapieżnikiem (zdjęcie ilustracyjne)Niedźwiedź brunatny jest drapieżnikiem (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: Szymon Bartosz
d3spw1j
d3spw1j

Zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego i jednocześnie specjalista od niedźwiedzi, powiedział w rozmowie z PAP, że do ataków niedźwiedzi na zwierzęta hodowlane dochodziło w przeszłości wiele razy z różną częstotliwością, zarówno na terenie Tatr, jak i poza nimi.

"Ataki niedźwiedzi na inne zwierzęta zależne są od wielu czynników, ale warto zwrócić uwagę na to, jak zabezpieczane są owce, czy jak są pilnowane nocą. Na takie wahania statystyk może mieć też wpływ zmiana zachowania choćby u jednego osobnika, który wyzbędzie się strachu przed ludźmi i chętniej będzie odwiedzał zabudowania, wskutek czego wyspecjalizuje się w takiej formie zdobywania pożywienia" - tłumaczył Filip Zięba.

Niedźwiedzie atakują poza TPN

Jak zaznaczył, choć na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w każdym sezonie wypasanych jest ok. tysiąca owiec, to jednak w tym roku nie było tu ani jednego ataku niedźwiedzi na stada. Za to dochodziło do nich poza granicami parku narodowego m.in. w Poroninie i Kościelisku.

d3spw1j

"Gospodarze w dalszej odległości od TPN mogą nie spodziewać się ataków niedźwiedzi na owce i mniej się ich obawiać, stąd być może słabsze zabezpieczenie. Na szczęście w naszym kraju działają mechanizmy, które pozwalają zrekompensować właścicielom owiec tego typu szkody. W zeszłym roku aktywność niedźwiedzi poza TPN była mniejsza niż w tym, ale nie ocenialibyśmy tej sytuacji jako anomalii w zachowaniu niedźwiedzi" - podsumował.

Warto przypomnieć, że RDOŚ gromadzi dane na temat szkód wyrządzanych przez dzikie zwierzęta na podstawie zgłoszeń poszkodowanych rolników, hodowców owiec czy pszczelarzy. Na tej podstawie szacuje straty i wypłaca stosowne odszkodowania.

Niedźwiedzie w Polsce

Niedźwiedzie brunatne spotykane są w Tatrach, ale ich główną ostoją w Polsce są Bieszczady. To drapieżniki, jednak najchętniej żywią się roślinami, choć nie gardzą też padliną. Dorosłe niedźwiedzie ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Co dwa lata w gawrze samica rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie objęte są w Polsce ścisłą ochroną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

d3spw1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3spw1j