Nigdy nie rób tego z dynią. Lasy Państwowe apelują
Jesień to czas, kiedy na polskich stołach królują dania z dynią w roli głównej. Dynie używane są również do przygotowywania dekoracji na Halloween. Te jednak po październikowym święcie stają się już bezużyteczne, a wiele osób bezmyślnie wyrzuca je do lasów. Leśnicy apelują, aby absolutnie tego nie robić.
09.11.2023 | aktual.: 31.10.2024 11:07
"Często w wiadomościach prywatnych zwracacie się do nas z pytaniami - czy można wyrzucać resztki jedzenia (jak choćby dynie po Halloween) i jakie zwierzęta się nimi żywią? Nasza rada - nie wyrzucajcie ich do lasu w ogóle" - czytamy w jednym zostatnich wpisów Lasów Państwowych na Facebooku.
Nigdy tego nie rób
Lasy Państwowe dokładnie wytłumaczyły, dlaczego wyrzucanie dyni do lasów nie jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim nie jest ona naturalnym gatunkiem dla środowiska leśnego. "Tak samo jak liście z naszego ogródka, skoszona trawa, przydomowy kompostownik. Nawet skórkę od banana, którego zjemy w czasie leśnej wyprawy, powinniśmy wyrzucić w domu, a nie w lesie. W ten sposób rozprzestrzeniają się gatunki obce, niekiedy inwazyjne" - tłumaczą leśnicy.
Resztki dyni porzucone w lasach mogą stać się pokusą dla mieszkających tam zwierząt, a nie jest to dla nich odpowiednie pożywienie. "Raz, że nie jest to ich naturalny pokarm, dwa, że nieprzemyślane dokarmianie tylko sprowokuje zwierzęta do poszukiwań pokarmu w pobliżu osad ludzkich, a to nie jest dla nich bezpieczne" - czytamy w facebookowym poście. Dodatkowo pozostawione przez ludzi resztki pożywienia mogą rozleniwiać zwierzęta, które muszą same potrafić zadbać o swój pokarm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto leśnicy zauważają, że niewłaściwe zachowania często są kopiowane przez innych. W związku z tym po wyrzucaniu dyń mogą pojawić się inne odpady, a las nie jest kompostownikiem.
Wyrzucanie i marnowanie
"Nie marnujmy żywności!" - czytamy w apelu Lasów Państwowych. Z dyni można zrobić zupę, krem, mus, tartę, ciasteczka i wiele innych, zdrowych pyszności lub podzielić się z kimś. Część z tych przysmaków można także zawekować bądź zamrozić i wykorzystać zimą.
Źródło: Lasy Państwowe