Nowości u naszych sąsiadów. Pałacowe atrakcje przyciągają tysiące turystów
Nie trzeba jechać do Francji czy Niemiec, żeby podziwiać wspaniałe zamki i pałace. Tuż za naszą południową granicą znajduje się raj dla miłośników architektury obronnej i arystokratycznej. Na tegoroczny sezon Czesi przygotowali dla turystów sporo nowości.
Odnowione wnętrza, ciekawe wystawy, wspaniałe ogrody i nowe trasy turystyczne - to tylko niektóre nowości, jakie czekają na turystów na zamkach i w pałacach w Czechach. Poniżej przedstawiamy najciekawsze obiekty oraz nowości, których dotąd nie można było zwiedzać, ponieważ były w remoncie lub nie nadawały się do udostępnienia.
Pałac Clam-Gallasów w Pradze
Po czteroletnim remoncie otwarty został dla zwiedzających barokowy pałac Clam–Gallasów na Starym Mieście w Pradze. Obecny wygląd obiektu pochodzi z 1713 r., kiedy to jego ówczesny właściciel, austriacki dyplomata hrabia Jan Václav Gallas, zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlachowi.
Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna, którego rzeźbiarski talent można podziwiać również w barokowym kompleksie Szpitala Kuks na wschodzie Czech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe miejsce w Europie. "Plaże jak na Malediwach"
Pałac w Nachodzie – atrakcja turystyczna tuż przy granicy
Pałac, a właściwie zamek w Náchodzie zobaczymy już z daleka, gdy tylko zbliżymy się do miasta. Kompleks architektoniczny składa się z kilku głównych budynków oraz pięciu dziedzińców. W zeszłym roku zakończona została dogłębna przebudowa Wzgórza Pałacowego wraz z terenem otaczającym budowlę. W nadchodzącym sezonie na turystów czekają nowe ścieżki z punktami widokowymi, kładkami i strefami odpoczynku.
Pałac Telcz - perła architektury renesansowej
Po wielu latach swoje bramy otwiera dla zwiedzających pałac renesansowy w Telczu, w regionie Wysoczyna, który wraz z centrum historycznym miasteczka został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.
Już od maja możliwe jest zwiedzenie pomieszczeń mieszkalnych ostatnich właścicieli pałacu, a od połowy lipca będą udostępnione dla zwiedzających także wspaniałe sale renesansowe w ich pierwotnej i nienaruszonej formie, tajemnicze podziemia pałacowe, ogród i dziedziniec. Będzie można zajrzeć do zakamarków, do których zwiedzający nie mieli wcześniej dostępu, na przykład do dawnej kuchni pałacowej lub browaru.
Pałac Karlova Koruna – barok ekspresyjny
Uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego, jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski. W 2022 r. teren i budynki wokół pałacu przechodziły renowację zakrojoną na szeroką skalę.
Nowy wygląd zyskały ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, wieża ciśnień i budynek pod bramą południową, w którym powstanie centrum informacji turystycznej. W 2023 r. na gości czeka także nowa trasa zwiedzania, której tematem będzie hodowla rzadkiej rasy koni Kinskich.
Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu
Dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów i unikatowe ogrody należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Nie bez powodu pałac i ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zabytkowy obiekt jest też popularnym miejscem wśród filmowców. Kręcono tu ujęcia między innymi do słynnego filmu "Amadeusz" w reżyserii Miloša Formana, zdobywcy ośmiu Oscarów. W tegorocznym sezonie na turystów czekają odnowione wnętrza pałacowe i kolumnada w ogrodzie kwiatowym.
Zamek Kunětická hora
Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci "Arabela", gdyż tutaj właśnie mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.
W 2022 r. otwarto odrestaurowaną zachodnią część budowli, w której znajduje się nowoczesna ekspozycja poświęcona architektowi Dušanowi Jurkovičowi. Latem 2023 r. pierwsi turyści zajrzą do odrestaurowanego głównego pałacu z wieżą.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Informacje praktyczne,
Wstęp do czeskich pałaców jest płatny, a bilet wstępu (pełnopłatny) to koszt ok. 150-250 koron czeskich (28-48 zł). W sezonie warto rezerwować bilety przez internet, choć nie wszędzie ta opcja jest dostępna.
Źródło: Czech Tourism