Trwa ładowanie...

Panama bezpośrednio z Polski. Jakie atrakcje skrywa serce Ameryki Środkowej?

Bez dwóch zdań. Panama to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Jej potencjał został w końcu dostrzeżony przez polskich touroperatorów, dzięki czemu łatwo dotrzemy tam bezpośrednim lotem.

Panama bezpośrednio z Polski. Jakie atrakcje skrywa serce Ameryki Środkowej?Źródło: Shutterstock.com
d183qan
d183qan

Poznajcie najwspanialsze atrakcje tego miejsca i przekonajcie się, że to idealny kierunek na wakacje zarówno dla odkrywców jak i dla tych, którzy szukają pomysłu na spokojniejszy wyjazd z całą rodziną.

Kanał Panamski

Mówi się, że połączył dwa światy, bo dzięki niemu nie trzeba już opływać Ameryk, by przedostać się z Atlantyku na Ocean Spokojny. Kanał Panamski od ponad stu lat rozsławia swój kraj i jest jedną z najważniejszych dróg wodnych na kuli ziemskiej. Trudno o bardziej doskonały przykład morskiej inżynierii. Nie bez powodu Panama zawdzięcza mu swoją pozycję w regionie i jest dziś uważana za najlepiej rozwinięty kraj Ameryki Środkowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: dani3315

Kanał rozciąga się na długości 81 km. Miraflores, czyli centrum turystyczne znajdujące się na wysokości jednej ze śluz, jest doskonałym punktem widokowym. Bez względu na to, czy postanowicie pokonać cały, czy tylko wybrany odcinek kanału, możecie być pewni, że przez całą drogę towarzyszyć wam będą niezapomniane widoki. Egzotyczna przyroda gwarantuje zmysłom prawdziwą ucztę.

d183qan

Panama (miasto)

Stolica kraju, nazywana Miami Południa, zachwyca nowoczesną linią wieżowców i drapaczy chmur wtopionych w tropikalny krajobraz. Choć panorama miasta bardziej przypomina nowojorski Manhattan niż typowe miasto Ameryki Centralnej, wciąż zachowała się jego historyczna część z tradycyjną, kolonialną zabudową. Casco Viejo należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów dzielnic.

– Dzisiejsza Panama to miasto, które przeszło wiele transformacji. Jego ponad pięciusetletnia historia sięga 1519 r., kiedy to Pedro Arias de Avila wraz z około setką hiszpańskich osadników założył pierwsze miasto na tym wybrzeżu Pacyfiku – Panama Viejo. Stanowiło ono ważny port, z którego transportowano do Europy niemal całe złoto i srebro odebrane Inkom przez Hiszpanów. W 1671 r. został on zniszczony i spalony przez piratów, mieszkańcy przenieśli się więc kilka kilometrów dalej i na nowym terenie, Casco Viejo, odbudowali miasto – opowiada Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: GTS Productions

Dziś zarówno Panama Viejo, której pozostałości zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak i jej następca, Casco Viejo, znajdują się obrębie nowoczesnej metropolii. Obie odsłony miasta, zarówno tę zabytkową, jak i nowoczesną, można zobaczyć np. z Ancon Hill. Teren wzgórza pozostał niezurbanizowany i wciąż w dużej części porasta go las deszczowy, w którym można spotkać leniwce, jelenie czy pancerniki. Miejsce zdecydowanie godne polecenia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Daniel Lange

Rio Grande

Rzeka bierze swój początek w górach leżących w prowincji Coclé. W drodze do Oceanu Spokojnego musi pokonać wiele stromych stopni, zakrętów i wąskich przesmyków. Bieg Rio Grande można podzielić na dwie sekcje, górną i dolną, zwane Arriba i Bajo. Warunki na Arribie uważane są za jedne z najlepszych do wypraw raftingowych. Progi rzeczne i rwący nurt gwarantują oczekiwaną dawkę adrenaliny, ale zdarzają się też spokojniejsze momenty, pozwalające nacieszyć się pięknem prawdziwie dzikiej panamskiej przyrody. Odcinek Bajo charakteryzuje się przede wszystkim większą obfitością wód. Tratwy bez problemu unoszą się na powierzchni, skręty i przeprawy są znacznie łatwiejsze niż w części Arriba, mimo to wciąż wymagają uwagi i wysiłku.

d183qan

Anton Valley

Anton Valley to małe miasteczko położone w drugim co do wielkości wygasłym kraterze wulkanicznym na świecie. To tu znajduje się Dolina Kwadratowych Drzew, które mają pnie o nietypowych kształtach. Pośród tej malowniczej scenerii znajdują się liczne szlaki trekkingowe i rowerowe. Prowadzą one do miejsc tak fascynujących, jak ogród botaniczny El Nispero, słynący z unikalnych gatunków roślin, w tym orchidei.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Picturist90

Najwyższym wodospadem w tej okolicy jest El Chorro Macho, do którego wiedzie ścieżka wśród tropikalnego lasu. W pobliżu znajduje się też jedna z największych atrakcji Anton Valley – zjazd linowy. Jego trasa wiedzie przez wykusz pomiędzy wierzchołkami drzew, dzięki czemu w trakcie zjazdu możemy zobaczyć rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

d183qan

Parki narodowe

Coiba, położony na Pacyfiku w Zatoce Chiriquí, to jeden z największych parków morskich na świecie. Na jego obszarze znajduje się 38 wysp, z których największą jest Coiba. Unikalne położenie tego obszaru sprawia, że schronienie znalazło tam wiele ginących gatunków.

– Na tym terenie toczy się walka o zachowanie różnorodności biologicznej całej naszej planety, między innymi dlatego park znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – mówi przedstawiciel Rainbow. Część parku jest dostępna dla odwiedzających. Przy odrobinie szczęścia można tam wypatrzeć całe stada wielorybów. Są też miejsca, w których śmiało można nurkować nawet z dziećmi, podziwiając bogactwo stworzeń żyjących pośród rafy koralowej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Brent Barnes

Spektakularne widoki czekają również na odwiedzających park Torrijos Herrera Omar El Copé, w skrócie zwany El Copé. Już przy wejściu natrafiamy na pierwszą atrakcję – wodospad Las Yayas. Woda spadająca z ogromnych wulkanicznych skał dzieli się na trzy mniejsze kaskady, a w naturalnie utworzonych basenach można schłodzić się po podróży. Tereny parku są wyjątkowe również ze względu na to, że dają schronienie wielkiej kociej piątce zamieszkującej Amerykę Centralną – jaguarom, pumom, ocelotom wielkim i drzewnym oraz jaguarundi.

Z kolei w Parku Narodowym Chagres największą atrakcją jest przeprawa kanu przez rzekę. Trasa praktycznie całkowicie ukrywa się wśród drzew i daje możliwość spotkania z przedstawicielami indiańskiego plemienia Embera Drua. Wybierając się w podróż z przewodnikiem, można nawet odwiedzić ich wioskę. Warto!

Źródło: r.pl

d183qan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183qan