Perełka Lubelszczyzny. To miasto zachwyca na każdym kroku
Kazimierz Dolny przez wielu uważany jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Panuje tu artystyczna atmosfera, która przyciąga zarówno ludzi sztuki, jak i turystów, chcących doświadczyć wyjątkowego klimatu tego miejsca.
Kazimierz Dolny to perełka Lubelszczyzny, która słynie ze wspaniałych zabytków, pięknych lessowych wąwozów i malowniczych widoków. Do niedawna był typowym letniskiem, budzącym się do życia na wiosnę i lato, a zimą zapadającym w głęboki sen. Teraz jednak jest zupełnie inaczej. Miasto z powodzeniem przekształca się w świetne miejsce na wypoczynek przez cały rok, a za interesowanie turystów jest ogromne.
- Widzimy bardzo duże zainteresowanie wypoczynkiem w Kazimierzu Dolnym. We wrześniu miasto znalazło się na czwartym miejscu pod względem wysłanych zapytań oraz dokonywanych rezerwacji na jesień - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl. - Jego atutami są zarówno baza noclegowa, jak też unikalne zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje, które czynią z Kazimierza Dolnego miejsce atrakcyjne dla turystów w każdym wieku.
Za nocleg w Kazimierzu Dolnym jedna osoba zapłaci ok. 40-50 zł. Podobne ceny są zarówno w pokojach gościnnych, jak i w pensjonatach.
Turystyczny hit Lubelszczyzny
Kazimierz Dolny ma wszystko, czego potrzeba, by przyciągać turystów niczym magnes. Malownicze położenie nad Wisłą, zabytki uznane za pomniki historii oraz opinię najbardziej romantycznego miasta w Polsce. Coraz częściej przyjeżdżają tu festiwalowicze - młodszą generację przyciąga Kazimiernikejszyn, który odbywa się w miejscowym kamieniołomie, starszą - Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Jesienią robi się tu spokojniej, co nie oznacza, że sennie. Turyści nadal mają do odkrycia i zobaczenia wiele ciekawych miejsc. Najlepiej zacząć na rynku, który otoczony jest pięknymi, renesansowymi kamieniczkami, gdzie znajdują się kawiarnie, restauracje czy małe sklepiki. Jego centralny punkt stanowi studnia, która wraz z farą są jednym z najbardziej charakterystycznych widoków z miasta.
Znajdziecie go na pocztówkach i obrazach artystów. Stanowi migawkę, jaką każdy ma przed oczami, gdy myśli o Kazimierzu Dolnym.
Celem większości turystów zwiedzających miasto jest średniowieczny zamek, składający się z dwóch części - okrągłej baszty (typowego stołpu) oraz właściwego zamku dolnego. Do dziś zachowały się pełen zarys murów obwodowych, ściany domów mieszkalnych oraz fragmenty północnej baszty, w której przyziemiu mieści się obecnie sklepik z pamiątkami oraz wieża, z której podziwiać można panoramę Kazimierza i przepiękną dolinę Wisły.
Jeszcze lepszym punktem widokowym jest Góra Trzech Krzyży, która stanowi kolejne miejsce masowo odwiedzane przez osoby przyjeżdżające na weekend do miasta.
- Kazimierz Dolny to miasto, które ma niepowtarzalny urok. W jednym miejscu znajdziemy trochę Zakopanego, trochę Nidzicy, trochę Podhala. Koniecznie do odwiedzenia przez turystów szukających wyjątkowych miejsc – pisze jeden z turystów na portalu Nocowanie.pl.
Podhalańskie akcenty w Kazimierzu Dolnym
Spacerując po Kazimierzu Dolnym, ma się wrażenie, że to przechadzka zakopiańskimi uliczkami. Sprawia to połączenie miejscowych materiałów: kamienia i drewna, a także bliski zakopiańskiemu styl willi oraz krycie domów gontem. Normy te przed wieloma laty wypracował Karol Siciński wraz ze swoim poprzednikiem Janem Koszczycem Witkiewiczem, który po pierwszej wojnie światowej w miasteczku pełnił funkcję głównego architekta.
Jan Koszczyc Witkiewicz był blisko spokrewniony z twórcą stylu zakopiańskiego, więc na pewno Stanisław Witkiewicz inspirował go przy planowaniu zabudowy Kazimierza. W góralskim stylu zaprojektował między innymi kapliczkę stojącą pod murami klasztoru oraz willę Potworowskich przy ulicy Krakowskiej.
Kazimierz Dolny to mieszanka stylów architektonicznych, świadczących o bogatej historii miasta, które z ważnego ośrodka handlu zbożem stało się mekką artystów.