Pierwsze takie miejsce w Iranie. Będzie magnesem dla turystów?

Starożytna wioska Fahraj, położona w prowincji Jazd, jest pierwszym tego typu turystycznym miejscem w Iranie, które jest w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Fahraj to nie lada gratka dla fanów historii
Fahraj to nie lada gratka dla fanów historii
Źródło zdjęć: © Wikipedia Commons

12.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 12:00

Seyyed Mohammad Rastegari, szef lokalnej organizacji turystycznej, ogłosił tę informację w 11 listopada br., podkreślając, że gruntowny remont, mający na celu przystosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych, zajął jedynie sześć miesięcy.

Pierwsza taka wioska w Iranie

Dodał, że nie bez znaczenia było wsparcie lokalnych władz i mieszkańców. Modernizacja umożliwia spacer od głównego wejścia do historycznego meczetu Jameh w Fahraj, a także wśród tradycyjnych zabudowań wioski, umożliwiając pełny dostęp wszystkim zwiedzającym.

- Wszyscy starsi i niepełnosprawni mieszkańcy oraz turyści odwiedzający tę wioskę mają prawo do pełnego korzystania z tych przestrzeni - powiedział. - Połowa zabytków prowincji Jazd została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a Fahraj stała się pierwszą wioską, która osiągnęła pod tym względem pełną dostępność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W wiosce znajdują się aż 102 zabytki, co czyni ją jednym z najbardziej znanych miast historycznych na świecie. Kluczową atrakcją w Fahraj jest Meczet Jameh. Nazywany również Meczetem Imama Hasana, pozostaje jedynym meczetem w świecie islamskim, który zachował swoją oryginalną formę architektoniczną od momentu powstania.

Punkt obowiązkowy to także zamek Fahraj (na zdjęciu u góry), zachwycający misternymi fasadami i zdobieniami. Mimo tylu atrakcji, wioska nie przyciąga tłumów. Władze liczą, że dzięki nowym udogodnieniom, w końcu to się zmieni.

Wioska znajduje się w środkowym Iranie, ok. 30 km od miasta Jazd, unawanego za jedno z najstarszych na świecie. Górują nad nim Wieże Milczenia. W świątyni Zaratustry płonie niegasnący ogień, od wieków podsycany drzewem brzoskwiniowym.

Wjazd do Iranu dla Polaków

Obywatele RP muszą posiadać wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt przez Iran. Można ją uzyskać w Ambasadzie Iranu w Warszawie.

Wiza może być również otrzymana za pośrednictwem agencji turystycznych (w tym również internetowych, za dodatkową opłatą).

Dokumenty niezbędne do wjazdu na terytorium Islamskiej Republiki Iranu: paszport ważny co najmniej przez sześć miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie medyczne.

W przypadku podróżowania małoletnich z osobami trzecimi nie jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią.

Źródło: Teheran Times, gov.pl