PKP usuwa ulgę. Pasażerowie zapłacą więcej
Poszczególne grupy pasażerów podróżujących koleją mogą korzystać z różnych zniżek, gwarantujących im tańsze bilety. Niestety podjęto decyzję o usunięciu jednej z ulg.
Honorowi krwiodawcy nie będą zadowoleni, bowiem to właśnie przysługująca im ulga zostanie wycofana przez Polskie Koleje Państwowe. Podano dokładną datę, kiedy zmiany wejdą w życie.
Droższe bilety dla honorowych dawców krwi
Obecnie honorowi dawcy krwi mogą korzystać z ulgi na bilety PKP w wysokości 33 proc. regularnej ceny. Zniżka przysługuje przy zakupie biletów jednorazowych w klasie 1 i 2 pociągów TLK i IC, a także w klasie 2 pociągów EIC oraz EIP. Niestety honorowi krwiodawcy wkrótce nie będą mogli cieszyć się, przysługującą im zniżką.
Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity, potwierdził w rozmowie z redakcją "Dziennika Toruńskiego", że 33-proc. ulga dla honorowych dawców krwi wkrótce zniknie. Mężczyzna wyjaśnił, że ma to związek z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kraj siedmiu cudów kulinarnych. "Nic tylko przyjeżdżać i smakować"
"W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33 proc. mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi" - oświadczył Nowak. Oznacza to, że od 2024 r. wszyscy honorowi krwiodawcy będą musieli płacić za przejazdy więcej. Dodajmy, że 33 proc. ulga dla honorowych dawców krwi na przejazdy PKP została wprowadzona z początkiem stanu epidemii w 2020 r.
Ponadto rzecznik prasowy PKP Intercity zaznaczył, że zaświadczenie musi być wydane najpóźniej 30 czerwca 2023 roku. Uprawnienie przysługuje bowiem przez okres sześciu miesięcy od dnia wystawienia.
Zniżki w PKP
Ulgi w PKP wciąż przysługują innym grupom. Mowa m.in. o dzieciach, młodzieży, studentach, doktorantach, emerytach i rencistach, inwalidach wojennych, nauczycielach szkolnych i akademickich, seniorach powyżej 60 lat, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz Karty Polaka. Ponadto z ulg skorzystać mogą także osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, żołnierze czy pracownicy kolei.
Czytaj też: Pociągiem do Pragi. Czas przejazdu robi wrażenie