Polska kopalnia doceniona. Przyznano jej prestiżową nagrodę
To szczęśliwy czas dla Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Lokalne władze poinformowały, że znalazła się ona wśród zwycięzców Europejskiej Nagrody Dziedzictwa - Nagrody Europa Nostra 2024. Wszystko dzięki działaniom samorządu Rybnika.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zdobyła nagrodę w kategorii konserwacja i adaptacja.
- To wyjątkowe wyróżnienie należy się zarówno tym, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w projekt, jak i tym, którzy wierzyli, że w trosce o zachowanie naszego dziedzictwa warto dać kopalni drugie życie - skomentował cytowany w informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.
- Rywalizacja w kategorii: konserwacja i adaptacja Europejskiej Nagrody Dziedzictwa - Nagrody Europa Nostra jest zawsze bardzo zacięta, a zabytki techniki związane z przemysłem ciężkim rzadko są nagradzane – zaznaczył Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka zszokowana podejściem Czechów do nagości. "Nikt się tym nie przejmuje"
Kopalnia została ponownie otwarta w 230. rocznicę powstania
Otwarcie zrewitalizowanego kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy odbyło się po zakończeniu ostatniego etapu rewitalizacji i udostępnieniu wszystkich zaplanowanych atrakcji. Wpadło w czerwcu 2022 r., dokładnie w 230. rocznicę powstania kopalni. Główną atrakcją jest interaktywna wystawa stała "Wiek pary".
Możliwa m.in. dzięki wsparciu Funduszy Europejskich rewitalizacja Zabytkowej Kopalni Ignacy była w poprzednich latach jedną z priorytetowych inwestycji miasta. Prace były wspierane przez członków Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, wśród nich jej dawnych pracowników.
Prace związane z rewitalizacją obiektu rozpoczęły się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano budynki stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Później ruszyły projekty dotyczące sprężarkowni, otoczenia oraz maszynowni i nadszybia szybu Kościuszko.
Interaktywna wystawa "Wiek pary"
Utworzona w kompleksie szybu Kościuszko interaktywna wystawa "Wiek pary" ma charakter popularnonaukowy, nawiązuje do idei centrum nauki. Ukazuje, w jaki sposób ujarzmienie sił przyrody, np. pary wodnej jako nośnika energii, zmieniło świat i ludzi. Najważniejszym eksponatem jest działająca, oryginalna maszyna parowa wyciągowa kopalni.
Maszyna z 1920 r. firmy Linke-Hofmann-Werke AG z ówczesnego Breslau od lat nie obsługuje kopalnianego szybu, który jest zasypany. Może jednak kręcić charakterystycznymi i widocznymi z daleka kołami wieży wyciągowej, na których dawniej zawieszone były – poprzez liny wyciągowe - klatki szybowe.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy od lat jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. W 2021 r. rybnicki obiekt dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH). W listopadzie 2022 r. kopalnia została członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej. Od marca br. jest współprowadzona przez samorządy miasta i woj. śląskiego.
Kopalnia Ignacy w Rybniku zyskała naprawdę prestiżową nagrodę
Europejska Nagroda Dziedzictwa - Nagroda Europa Nostra to najważniejsze europejskie wyróżnienie, jakie przyznawane jest projektom, osobom, organizacjom i instytucjom działającym w obszarze dziedzictwa kulturowego.
W gronie 26 tegorocznych laureatów z 18 krajów wyróżniono też: model rewitalizacji rzemiosła Serfenta z Cieszyna (w kategorii: Edukacja, szkolenia i umiejętności) oraz twórcę kilku muzeów techniki na południu Polski, zaangażowanego też w poprzednich latach w ratowanie Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, Piotra Gerbera (w kategorii: Mistrzowie dziedzictwa).
Zwycięzcy tegorocznej edycji nagrody zostaną uhonorowani podczas ceremonii, która odbędzie się 7 października w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie. Podczas ceremonii zostaną ogłoszeni laureaci Grand Prix oraz zdobywca nagrody publiczności, wybrani spośród tegorocznych laureatów.