Polskie atrakcje zachwycają. Jest wśród nich rekordzistka
Kościoły mariackie w Krakowie i w Gdańsku zna prawie każdy. Pierwszy z nich słynie ze wspaniałego ołtarza i hejnału odgrywanego z wieży, drugi to największa ceglana świątynia na świecie. Ale kościołów mariackich, czyli takich, których patronką jest Maryja, znajdziemy w Polsce znacznie więcej. Które warto odwiedzić i co w nich warto zobaczyć? Sprawdzamy.
Bazylika Mariacka w Krakowie
Najbardziej znanym kościołem miejskim pod wezwaniem maryjnym w Polsce jest świątynia zlokalizowana w samym sercu Rynku Głównego w Krakowie. Jest to zarazem jeden z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych przez turystów kościołów w naszym kraju, którego wnętrze kryje wiele atrakcji, w tym m.in. ogromny, gotycki ołtarz włoskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Z jednej z wież każdego dnia, co godzinę, odgrywany jest hejnał.
Kościół Mariacki w Krakowie właściwie nosi nazwę Kościoła Archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, często nazywa się go także Bazyliką Wniebowzięcia i Bazyliką Mariacką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Pod względem architektonicznym świątynia jest utrzymana w stylu gotyckim i posiada dwie charakterystyczne wieże, które majestatycznie górują nad krakowskim rynkiem. Był budowany w XIV i XV w. Oprócz słynnego ołtarza Wita Stwosza, jego wnętrze kryje dzieła takich znanych polskich artystów jak m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Józef Mehoffera. Jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków Krakowa.
"Korona Gdańska", czyli kościół Mariacki w Gdańsku
Kolejny, bardzo znany i chętnie odwiedzany przez turystów kościół pod wezwaniem maryjnym mieści się w Gdańsku. Jest to bazylika Mariacka, której pełna nazwa brzmi Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Jest to trzecia co do wielkości w całości zbudowana z cegły budowla na świecie i zarazem największa na świecie ceglana świątynia (choć oczywiście wiele zależy od tego, jakie kryterium wielkości weźmiemy pod uwagę). Jest utrzymana w stylu gotyckim, z charakterystycznymi "ściętymi" wieżami. Została wzniesiona w latach 1346-1502, a w XVI w. współdzielili ją katolicy z ewangelikami.
Czytaj także: Wielkie odkrycie przy budowie obwodnicy Krakowa
Podczas wizyty w tym wyjątkowym kościele warto zobaczyć zabytkowe ikony z XVI w. oraz bogaty wystrój świątyni z licznymi dziełami sztuki. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje siedem ołtarzy, zegar astronomiczny, chrzcielnica, organy oraz Tablica Dziesięciorga Przykazań. Dla zwiedzających kościół Mariacki w Gdańsku jest dostępny przez cały rok, poza godzinami mszy świętych. Można też wejść na wieżę kościoła, z której rozpościera się niepowtarzalna panorama miasta i okolic.
Kościół Mariacki w Słupsku
Kolejna świątynia pod wezwaniem maryjnym, którą warto odwiedzić tym razem podczas wizyty w Słupsku, to kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Mieści się w przy ul. Dominikańskiej 1 i jest trójnawową świątynią utrzymaną w stylu gotyckim, której początki istnienia sięgają XIII w.
Czytaj także: Mężczyzna spadł z klifu. Kolejna tragedia w tym miejscu
Na przestrzeni wieków jej bryła ulegała licznym zmianom i modyfikacjom – do głównego korpusu świątyni dobudowywane były przybudówki, dokonywano także rozbiórek. Gruntowny remont świątynia przeszła natomiast po zakończeniu II wojny światowej, gdyż w wyniku działań wojennych jej wnętrze zostało zniszczone przez pożar.
Obecnie kościół Mariacki w Słupsku jest odbudowany i dostępny zarówno dla wiernych, jak i turystów. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na zrekonstruowaną w 2004 r. wieżę kościelną oraz umieszczone na wieży w 2009 r. zegary. W środku świątyni można natomiast podziwiać przepiękną ambonę utrzymaną w pełnym przepychu stylu barokowym, witraże oraz gotycką grupę pasyjną.
Najmłodszy w Polsce kościół Mariacki w Katowicach
Ze Słupska ruszamy do Katowic, gdzie czeka na nas kolejna znana świątynia mariacka i zarazem najmłodszy spośród kościołów pod wezwaniem maryjnym w naszym kraju. Mowa o Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który mieści się przy placu ks. Szramka. Świątynia została wybudowana w XIX w., a nad jej wystrojem pracowało wiele znanych osobistości, w tym Adam Bunsch i uczeń Jana Matejki, Józef Unierzyski.