Trwa ładowanie...

Pomylili wiadra na wodę dla koni, z koszami na śmieci. Turyści nie przestają zaskakiwać

Wolontariuszka Tatrzańskiego Parku Narodowego zwróciła uwagę na ważny problem - śmieci zostawiane przez turystów na szlaku. Tym razem nie chodziło jednak o butelki i opakowania porzucone w krzakach, w rzucone do wiader z wodą dla koni. Okazuje się, że ludzie często biorą je za śmietniki.

Share
Śmieci na górskim szlaku to nadal duży problem
Śmieci na górskim szlaku to nadal duży problemŹródło: 123RF
d3e8crx

Śmieci porzucane na górskich szlakach to problem, o którym mówi się nieustannie. I mimo prowadzonych non-stop kampanii, czy to w mediach, czy w przestrzeni publicznej, mimo aktywizmu obrońców środowiska, nadal nieodpowiedzialni turyści, zamiast zabrać śmieci z lasu czy ze szlaku, zostawiają je na potęgę.

W Tatrach nie ma śmietników. Są za to śmieci

Ostatni przykład? Zapchane odpadami wiadra na wodę dla koni pracujących w Dolinie Pięciu Stawów. Jak donosi jedna z wolontariuszek pracujących dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, miłośnicy górskich spacerów notorycznie uważają, że wystawione dla koni wiadra to kosze na śmieci. I zostawiają w nich puste butelki, opakowania po słodyczach, niedopałki.

Jest to o tyle groźne, że nie każdy woźnica sprawdza, czy na dnie wiadra nie pływają odpadki, zanim pozwoli zwierzętom ugasić pragnienie. Na facebookowym fanpejdżu "Aktualne warunki w górach" pojawiły się zdjęcia zrobione w sobotę w dolinie. Wolontariuszka pokazuje ile śmieci wyrzucono w okolicy lub bezpośrednio do poideł.

W poście czytamy też, że w Tatrach nie ma śmietników na szlakach. Wyrzucane przez ludzi odpadki nęciłyby zwierzęta i często - stanowiły dla nich zagrożenie. Dlatego wybierając się w góry trzeba koniecznie zabrać ze sobą worek na śmieci lub mieć pewność, że nasze odpadki zmieszczą się do plecaka. A dobrym zwyczajem byłoby zabrać ze szlaku śmieci, jeśli się na takowe natkniemy.

Konie na trasie do Morskiego Oka. "Czas zakończyć tę niechlubną tradycję"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e8crx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e8crx
d3e8crx