Trwa ładowanie...

Popielniczki w samolotach. Po co tam są, skoro nie wolno palić papierosów?

Ci, którzy choć raz lecieli samolotem, mogą zadawać sobie pytanie, po co w toaletach zamontowane są popielniczki? Palenie papierosów zabronione jest od końca lat 90. Odpowiedź może zaskakiwać.

Palenie papierosów na pokładzie samolotu jest surowo zakazanePalenie papierosów na pokładzie samolotu jest surowo zakazaneŹródło: WP Turystyka
d4je5xn
d4je5xn

Popielniczki w toaletach samolotów to nie lada zagwozdka. Podróżnych zastanawia fakt, dlaczego, mimo iż palenie papierosów na pokładzie zakazane jest od wielu lat, w toaletach cały czas znajdują się popielniczki. Widnieje na nich czerwony napis "zakaz palenia w toalecie". Dlaczego tak jest?

Po co popielniczki w toaletach samolotów?

Odpowiedź jest prosta, choć niektórym może się wydać absurdalna. Popielniczki w toaletach samolotów to prawny wymóg, który nakazuje posiadanie bezpiecznego miejsca do wyrzucenia papierosów na pokładzie. Miejsce na zgaszenie niedopałka potrzebne jest na wypadek, gdyby któryś z pasażerów nie przestrzegał zasad.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co warto zobaczyć na Cyprze? Atrakcji jest co niemiara

Kiedy zakazano palenia papierosów w samolotach?

Jednym z pierwszych krajów, które wprowadziły zakaz palenia papierosów na pokładzie samolotów, była Australia. Kraj zakazał tej praktyki w roku 1987. W ślad Australii poszły Stany Zjednoczone, które zakaz palenia papierosów wprowadziły w 1988 roku.

d4je5xn

Najpóźniej z tej wątpliwej przyjemności zrezygnowała Europa. Tam decyzja o wprowadzeni zakazu zapadła dopiero w 1997 roku.

Za palenie papierosów na pokładzie samolotu grożą surowe kary WP Turystyka
Za palenie papierosów na pokładzie samolotu grożą surowe karyŹródło: WP Turystyka

Palenie papierosów w samolocie jest zabronione ze względów bezpieczeństwa

Zakaz palenia papierosów w samolotach wprowadzono m.in. z powodu incydentu z 1973 roku. Papieros wyrzucony do kosza na pokładzie samolotu lecącego z Rio de Janeiro do Paryża spowodował pożar. Zginęło wówczas 123 pasażerów.

d4je5xn

Po tamtej katastrofie na całym świecie zaczęto wprowadzać ograniczenia, które w ostateczności doprowadziły do całkowitego zakazu palenia na pokładzie samolotów na całym świecie. Przypominają o tym zawsze stewardesy, podczas przedstawiania zasad bezpieczeństwa na pokładzie. Mimo to zdarzają się wyjątki. Nałogowi palacze czasem łamią zasady i popalają w toaletach. A popielniczki mają zapobiegać ewentualnym pożarom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4je5xn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4je5xn