Trwa ładowanie...
d15irid

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK)

Największe atrakcje
Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK)
Region
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Roger Price /

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi pełni rolę lotniska międzynarodowego Bangkoku. Od którego centrum miasta jest oddalony 25 kilometrów. To największe lotnisko w Tajlandii, a także jedno z największych na świecie.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) – informacje ogólne

Do 2006 roku głównym lotniskiem Bangkoku był port lotniczy Bangkok-Don Muang, który obecnie pełni rolę lotniska obsługującego krajowy ruch lotniczy i czartery.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) otwarto w 2006 roku. Zajmuje on ponad 3 tys. hektarów, posiada najwyższą na świecie wieżę kontroli lotów (132,2 m) i jeden z największych na świecie terminali.

Według danych za 2017 rok lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi zajmuje 21. miejsce na liście najbardziej ruchliwych portów lotniczych świata. W 2017 roku obsłużyło 60 mln pasażerów.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) – pobliskie miasta

W odległości 120 km od Bangkoku znajduje się Pattaya, jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Tajlandii, to popularny kurort z dobrymi warunkami do plażowania, parkami i muzeami (szczególnie popularne jest Ripley’s Believe It or Not). Dojazd do miasta możliwy jest autobusem i trwa trochę ponad dwie godziny.

Innym popularnym kierunkiem jest oddalona o 90 km od lotniska Suvarnabhumi Ayutthaya – 2 godziny jazdy autobusem lub pociągiem. Jadąc 85 km na zachód od lotniska Bangkok-Suvarnabhumi, dotrzemy do Nakhon Pathom, miasta uważanego za najstarsze w Tajlandii.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Kanchanaburi, które leży 160 km na zachód od lotniska (ok. 125 km od centrum Bangkoku); znajduje się tam znany most na rzece Kwai. Dojazd pociągiem na miejsce może trwać 3 godziny.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) – loty z Polski

Bezpośrednie loty z Polski do portu lotniczego Bangkok-Suvarnabhumi obsługiwane przez linie lotnicze LOT miały zostać uruchomione w 2017 roku – odlatywałyby z lotniska Chopina w Warszawie. Data została jednak przesunięta na 2018 rok. Obecnie do Bangkoku można dolecieć z minimum jedną przesiadką, a ceny lotu do Suvarnabhumi w jedną stronę zaczynają się w okolicach 1700–2000 zł. Te droższe mogą sięgać 4–5 tys. zł.

Czas przelotu zależy od miejsca przesiadki – przykładowo lot z Londynu do portu lotniczego Bangkok-Suvarnabhumi trwa ok. 11 godzin, a z Moskwy 9 godzin.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) – kierunki międzynarodowe

Port lotniczy Suvarnabhumi obsługuje około 95 linii lotniczych, w tym British Airways, Nordwind Airlines, Norwegian Air Shuttle i Thai Airways. Do najpopularniejszych kierunków należą Hongkong, Singapur-Changi, Seul-Inczon, Dubaj i Szanghaj-Pudong.

Duży ruch można zaobserwować też w połączeniach do lotnisk takich jak: Londyn–Heathrow, Sydney, Frankfurt, Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, Amsterdam-Schiphol, Moskwa-Szeremietiewo, Sztokholm-Arlanda, Kopenhaga-Kastrup, Helsinki-Vantaa, Oslo-Gardermoen i Wiedeń-Schwechat.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK) – komunikacja

Na lotnisko Bangkok-Suvarnabhumi prowadzi pięć dróg dojazdowych. Na miejscu można wypożyczyć samochód, skorzystać z autobusu ekspresowego lub miejskiego, a także zamówić taksówkę bądź wybrać transfer z lotniska do centrum Bangkoku pociągiem. Kursują również autobusy do portu lotniczego Bangkok-Don Muang.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi – rowery

Od 2015 roku przy lotnisku Suvarnabhumi otworzono Sky Line, ścieżkę rowerową, biegnącą dookoła lotniska. Ma ona 23,5 km i jest najdłuższa w Azji. Wzdłuż niej znajdują się latarnie i toalety. Z trasy skorzystać można między 6:00 a 19:00. Wjazd na ścieżkę rowerową znajduje się w północno-wschodniej części lotniska, trasa jest jednokierunkowa, a wstęp darmowy.

Port lotniczy Bangkok-Suvarnabhumi (BKK)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h (z przesiadkami)

Strefa czasowa

ICT (UTC+7)

Waluta

tajski bhat (THB): 1 PLN = 9,20 THB

Godziny otwarcia

całodobowo

Orientacyjna odległość

8 100 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15irid
d15irid
d15irid