Trwa ładowanie...

Port lotniczy w Szymanach otrzyma ponad 29 mln zł od samorządu warmińsko-mazurskiego

Ponad 29 mln zł przeznaczy w przyszłym roku samorząd woj. warmińsko-mazurskiego na regionalny port lotniczy w Szymanach - zakłada przyjęty w środę budżet województwa. Zaplanowano m.in. rozbudowę płyty postojowej lotniska i parkingu przed terminalem.

Share
Port lotniczy w Szymanach otrzyma ponad 29 mln zł od samorządu warmińsko-mazurskiego
Źródło: PAP
d3335ib

Samorząd województwa w przyjętym w środę budżecie na 2017 r. planuje dokapitalizowanie kwotą 29,4 mln zł zarządzającej lotniskiem Spółki Port Lotniczy "Warmia i Mazury", której jest w 100 proc. udziałowcem. Z tego ok. 7,3 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje; m.in. na rozbudowę płyty postojowej o jedno stanowisko dla samolotu i powiększenie parkingu o 100 miejsc. Przewidziano też budowę masztu telefonii komórkowej, który powinien zostać uruchomiony na początku 2017 r.

Wykup obligacji długoterminowych

Projekt budżetu województwa zakłada również wykup obligacji długoterminowych (3 mln zł) oraz spłatę odsetek od obligacji długo- i krótkoterminowych (2,1 mln zł). Obligacje były wyemitowane na pokrycie przez spółkę tzw. wkładu własnego przy budowie portu lotniczego, którą zrealizowano dzięki unijnemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

d3335ib

W ocenie samorządu, prawie 16,9 mln zł potrzeba natomiast w przyszłym roku na pokrycie niedopasowania poziomu płynności do kosztów operacyjnych spółki. W 2016 r., czyli pierwszym roku działalności lotniska, samorząd województwa przewidział na ten cel 10 mln zł. Planując taką kwotę w budżecie, założono, że w następnych latach znacznie wzrosną przychody spółki i zostaną obniżone koszty funkcjonowania portu.

Przyczyniać się ma do tego rozwój sieci połączeń lotniczych i podnoszenie jakości świadczonych usług, promocja lotniska oraz rozwijanie nowych działalności lotniskowych i pozalotniskowych. Spółka zamierza uzyskać dodatkowe dochody m.in. dzięki prowadzeniu specjalistycznych szkoleń dla pracowników innych portów i strażaków i z usług ochroniarskich.

Samorząd jest zadowolony z dotychczasowego funkcjonowania lotniska

Według marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina regionalny samorząd jest zadowolony z dotychczasowego funkcjonowania lotniska. Przed uruchomieniem portu zakładano, że obsłuży on w 2016 r. 30 tys. pasażerów, a skorzystało z niego ok. 45 tys. osób.

Zdaniem Brzezina, ważne by w kolejnych latach nadal zwiększała się liczba pasażerów, a - jak mówił - "finanse będą analizowane na bieżąco". Władze województwa przewidują, że będą pomagać spółce lotniskowej przez pierwszych 10 lat działalności, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Regionalne lotnisko ma przyczynić się do rozwoju turystyki i przyciągnięcia inwestorów.

d3335ib

Marszałek przypomniał, że samorząd dofinansowuje również inne obszary związane z transportem publicznym. W przyszłym roku ponad 45,8 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie przewozów autobusowych, a ok. 53,5 mln zł na pasażerskie przewozy kolejowe na obszarze województwa.

Połączenia lotnicze z portu lotniczego w Szymanach

Z lotniska Olsztyn-Mazury regularnie latają samoloty linii Ryanair (do Londynu Stansted) oraz Wizz Air (do Londynu Luton oraz od 20 maja 2017 r. do Oslo Sandefjord-Torp). W sezonie letnim Polskie Linie Lotnicze LOT wykonują połączenia do Warszawy. Jeszcze kilka miesięcy temu przewoźnik Sprint Air latał na lotniska w Berlinie, Krakowie oraz Wrocławiu, jednak połączenia zostały zawieszone, jak podaje przewoźnik, tylko na sezon zimowy.

d3335ib

Podziel się opinią

Share
d3335ib
d3335ib