Trwa ładowanie...

Powrót do Polski spoza Schengen. Podpowiadamy, co należy zrobić

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 grudnia zmieniają się zasady wjazdu do Polski z krajów spoza strefy Schengen. Podpowiadamy, jakie testy należy wykonać oraz na jakie koszty trzeba się przygotować.

Podróżni wracający do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek wykonać test na obecność koronawirusaPodróżni wracający do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek wykonać test na obecność koronawirusaŹródło: Adobe Stock, fot: ©Alexey Novikov - stock.adobe.com
d375fae
d375fae

We wtorek, 14 grudnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Opublikowano nim zasady, które obowiązują w Polsce od 15 grudnia w związku z kolejną falą koronawirusa. Rozporządzenie określa m.in. nowe warunki powrotu do Polski z krajów spoza strefy Schengen.

Zasady powrotu do Polski spoza strefy Schengen

Jak czytamy w najnowszym rozporządzeniu, osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen zobowiązane są do wykonania testu na obecność koronawirusa najwcześniej 24 godzin przed przekroczeniem granicy.

Podróżni, którzy nie okażą podczas kontroli negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19, będą kierowani na obowiązkową kwarantannę. Rozporządzenie nie określa jednak, jaki rodzaj testu powinny wykonać osoby wracające do Polski. Oznacza to, że akceptowane są zarówno testy antygenowe, jak i PCR.

d375fae

Co ciekawe, osoby niezaszczepione mają obowiązek poddania się 14-dniowej izolacji, nawet po okazaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Z kwarantanny mogą zwolnić się dopiero ósmego dnia, po wykonaniu kolejnego testu na COVID-19.

Gdzie wykonać test na obecność koronawirusa przed powrotem do Polski?

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów nie określa, gdzie należy wykonać test na obecność koronawirusa. Można go zatem zrobić zarówno w kraju znajdującym się poza strefą Schengen, z którego będziemy wracać do Polski, jak i na lotnisku w Polsce.

Co ważne, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa należy okazać strażnikom przed przejściem kontroli granicznej.

d375fae

Ile kosztuje test na obecność koronawirusa?

Ceny testów na COVID-19 wahają się w zależności od tego, czy test jest wykonywany placówce danej firmy, czy na lotnisku. Koszt testów na obecność koronawirusa na Lotnisku Chopina w Warszawie waha się od 150 do 200 zł za test antygenowy oraz od 420 do nawet 520 zł za test RT-PCR.

Na lotnisku we Wrocławiu za wykonanie testu antygenowego zapłacimy ok. 160 zł za szybki test antygenowy oraz ok. 370 zł za test PCR. Na lotnisku w Gdańsku ceny testów antygenowych wahają się od 150 do 200 zł.

Gdzie jest COVID-19. Przełomowe badania naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d375fae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d375fae