Trwa ładowanie...

Pożar schroniska w Tatrach. Turyści pierwsi ruszyli z pomocą

To dzięki zaangażowaniu turystów, schronisko na Hali Kondratowej w Tatrach, które stanęło w płomieniach, zostało uratowane. Jednostki straży pożarnej dotarły na miejsce szybko, ale pożar ugaszono właściwie przed ich przybyciem. - Dzięki szybkiej akcji pracowników schroniska i turystów nie doszło do większej tragedii – ocenia komendant PSP w Zakopanem Grzegorz Worwa.

Pożar wybuch popołudniu Pożar wybuch popołudniu Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d3hwktj
d3hwktj

Do pożaru schroniska na Hali Kondratowej doszło we wtorek 31 maja ok. godz. 16. - Przebywało tam wielu turystów, którzy pomogli pracownikom schroniska, dzięki czemu akcja została przeprowadzona sprawnie i – powiedział w rozmowie z PAP komendant zakopiańskiej straży. - Dzięki szybkiej akcji pracowników schroniska i turystów nie doszło do większej tragedii.

Pożar schroniska

Korespondentowi PAP udało się porozmawiać z kilkoma osobami, które zaangażowały się w akcję.

- Byliśmy akurat na szlaku. Wracaliśmy z wycieczki, z Giewontu, a idąc do góry zatrzymaliśmy się właśnie w tym schronisku na posiłek. Wracając na dół zauważyliśmy, że jest duże zadymienie w okolicy schroniska i już wyciągnąłem telefon, żeby dzwonić na 112, ale zobaczyłem, że jest już dużo ludzi na miejscu, także podbiegłem na dół. Zobaczyłem, że jedni pomagali, drudzy się przypatrywali. Postanowiliśmy z kilkoma innymi turystami zrobić, co się da, żeby to schronisko ratować – opowiadał jeden z turystów biorących udział w akcji.

Dzięki pomocy turystów udało się szybko ugasić pożar PAP
Dzięki pomocy turystów udało się szybko ugasić pożar Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot

- Wyciągnęliśmy węże gaśnicze, podłączyliśmy je do hydrantu, puściliśmy wodę i polewaliśmy dach tam, gdzie było największe zadymienie. Była też tam drabina. Wyszliśmy na nią i bezpośrednio laliśmy wodę na dach, tam gdzie było największe zadymienie. Tak było do momentu przyjazdu straży pożarnej. Siedzieliśmy na dachu i walczyliśmy, żeby uratować to schronisko – mówił Maciej z Gdańska.

d3hwktj

Osób cywilnych, które pomagał gasić było naprawdę dużo. - Zrobiliśmy to, co byliśmy w stanie zrobić. Pomagaliśmy tak, jak tylko potrafiliśmy. Było dużo nerwów, ale w końcu udało się uratować schronisko. Woda lała się do samego dołu, także wszystko jest przemoczone. Tam naprawdę wszystko działo się bardzo szybko. Było dużo emocji i nerwów. Straż przyjechała dosyć szybko – relacjonowała Marcelina, turystka z Torunia.

Spłonęła konstrukcja dachu na powierzchni ok. 20 m kw w okolicach komina. Część budynku została zalana w trakcie prowadzenia akcji gaśniczej.

Akcja gaśnicza

Ze względu na położenie schroniska dojazd do niego nie jest łatwy. Prowadzi tam trakt śródleśny, skalisty z dużymi wzniesieniami.

Do pożaru zostało zadysponowanych kilkanaście jednostek, ale na miejsce do samego schroniska dotarły dwa wozy gaśnicze z terenowym napędem i kilka samochodów terenowych. Na miejsce, oprócz Państwowej Straży Pożarnej z Zakopanego, dotarły jednostki z OSP z Olczy, Dzianisza i Kościeliska. - Na szczęście pracownicy schroniska zadziałali dosyć szybko. Pomogli turyści, którzy przebywali w okolicy i pożar się nie rozwinął. Jak dotarliśmy na miejsce to ognia już nie było. Dzięki szybkiej akcji nie ma dużych strat - ocenił komendant Worwa.

d3hwktj

Strażacy prowadzili prace rozbiórkowe spalonej konstrukcji i zabezpieczyli plandekami spalony fragment dachu. - Zarzewie ognia było w okolicach komina, więc tam najprawdopodobniej powstał pożar – ocenił komendant.

Schronisko na Hali Kondratowej

Schronisko turystyczne PTTK na Hali Kondratowej mieści się przy południowej ścianie Giewontu na wysokości 1333 m n.p.m. To najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. Ma 20 miejsc w pokojach 6- i 8-osobowych.

d3hwktj

Budynek jest w całości zbudowany z drewnianych bali. Został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–1948. W 1953 r. schronisko zostało częściowo zniszczone przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Giewontu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

d3hwktj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hwktj