Trwa ładowanie...

Program "Poznaj Polskę". Na liście nieistniejące obiekty

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program "Poznaj Polskę", w ramach którego dzieci mają odwiedzić miejsca, których nie ma. Na liście są m.in. nieistniejące muzeum techniki i wizyta w zamku w mieście, które nie posiada takiej atrakcji.

Share
W rzeczywistości Zamek Ogrodzieniec leżu we wsi Podzamcze W rzeczywistości Zamek Ogrodzieniec leżu we wsi Podzamcze Źródło: Adobe Stock
d1yna3g

W ramach programu "Poznaj Polskę" Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało na rok szkolny 2021/2022 listę miejsc w Polsce, do których klasy mogą wybrać się na szkolną wycieczkę. Na taką krajoznawczą wyprawę można dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 80 proc. kosztów podróży.

"Poznaj Polskę" - na liście nieistniejące obiekty

Na tzw. liście ministra Czarnka nie pojawiło się jednak sporo miejsc, które mogłyby się wydawać ważne dla zrozumienia istoty danego regionu oraz poznania jego historii. Na liście pojawiły się za to miejsca, których nie ma tam, gdzie według listy powinny być. Polacy śmieją się z tych błędów.

Wśród nich m.in. Zamek w Ogrodzieńcu. Jak zauważył "Dziennik Zachodni", w rzeczywistości zamek znajduje się w sąsiedniej miejscowości, w Podzamczu. Podobnie jest w Muzeum Techniki w Gliwicach, którego w istocie tam nie ma. Jest za to Muzeum Techniki Sanitarnej.

"Poznaj Polskę" - ubogi program turystyczny

Patrząc na listę turystycznych obiektów do zwiedzenia, ciężko nie odnieść wrażenia, że część z nich niewiele wniesie do życia młodych ludzi, jak np. nieczynne kopalnie lub zamknięte zakłady pracy.

d1yna3g

Niektórzy zwracają również uwagę na wąsko pojęte rozumienie religii. W programie ministra Przemysława Czarnka w wielu regionach pojawiają się jedynie obiekty dotyczące wiary katolickiej.

Zasady finansowania oraz pełny opis programu "Poznaj Polskę" dostępny jest na stronie rządowej. Znajdziemy tam również wskazówki, jak złożyć wniosek oraz informacje na temat terminów, a także listę miejsc edukacyjnych, które można odwiedzać w ramach programu.

Źródło: "Dziennik Zachodni"

Niezwykła ''perła Opolszczyzny''. Legendy o zamku w Mosznej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yna3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yna3g
d1yna3g