Przed nami październikowa superpełnia. Nadchodzi Krwawy Księżyc

Już trzeci raz z rzędu czeka nas wyjątkowa pełnia Księżyca. Chodzi bowiem o superksiężyc, który będzie sprawiał wrażenie znacznie większego i jaśniejszego. Kiedy warto spojrzeć w niebo?

Nadchodzi Krwawy Księżyc
Nadchodzi Krwawy Księżyc
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Luis H Gomez
oprac. MSI

16.10.2024 | aktual.: 16.10.2024 09:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadchodząca pełnia Księżyca zapowiada się bardzo ciekawie. Tarcza Srebrnego Globu osiągnie maksymalne rozmiary już w czwartek 17 października. Kulminacyjny moment pełni nastąpi o godz. 13.26. Nasz naturalny satelita znajdzie się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce.

Superksiężyc będzie można podziwiać jednak przede wszystkim wieczorem, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Tarcza Księżyca będzie prezentowała się pięknie zarówno wieczorem w środę 16, jak i w czwartek 17 października.

Przed nami październikowy superksiężyc

O superpełni (lub też superksiężycu) mówi się wówczas, kiedy Księżyc w fazie pełni znajdzie się w perygeum, czyli w punkcie orbity najbliżej Ziemi. Nasz naturalny satelita wydaje się wówczas większy i jaśniejszy niż w trakcie normalnej pełni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tym razem Księżyc będzie nie tylko w perygeum, ale i najbliżej Ziemi niż w czasie jakiejkolwiek innej pełni w tym roku. Będzie dzielić go od nas 357 367 km. W czasie ostatniej superpełni, która miała miejsce 18 września, Księżyc znajdował się w odległości 357 386 km od Ziemi.

Nadchodząca superlełnia będzie trzecią z rzędu w tym roku. Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia również w sierpniu. Dzięki temu, po raz kolejny, będziemy mogli podziwiać Księżyc w jego spektakularnej wersji.

Krwawy Księżyc lub Księżyc Myśliwych

Każda pełnia Księżyca ma swoje unikalne określenia, które sięgają tradycji rdzennych Amerykanów. Październikowa pełnia nazywana jest Księżycem Myśliwych, co nawiązuje do sezonu polowań, kiedy to myśliwi przygotowywali zapasy na zimę. Czasami określa się ją także mianem Krwawego Księżyca, co również odnosi się do intensywnych polowań, typowych dla tego okresu.

Ten wyjątkowy październikowy superksiężyc będzie doskonałą okazją, by spojrzeć w niebo i podziwiać naturalne piękno naszego kosmicznego sąsiada w jego pełnej krasie.

Pełnia Księżyca. Co to za zjawisko?

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

Naukowcy twierdzą, że podczas pełni organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne i nerwowość.

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżyporadyksiężyc
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także