Trwa ładowanie...

Pucz w Birmie. Armia wprowadziła stan wyjątkowy

W poniedziałek, 1 lutego, birmańska armia przejęła władzę w kraju. Wojsko twierdzi, że wybory w kraju zostały sfałszowane i nie uznało ich wyników. Aresztowano m.in. prezydenta oraz laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. Armia chce przeprowadzić nowe wybory.

Armia zapowiedziała, że utrzyma władzę kraju, przez co najmniej rokArmia zapowiedziała, że utrzyma władzę kraju, przez co najmniej rokŹródło: Getty Images
d1qt1zi
d1qt1zi

Birma jest dla wielu jednym z obowiązkowych punktów na mapie podróży po Azji Południowo-Wschodniej. Kraj był przez długi czas izolowany od reszty świata, ale jego szybki rozwój w ostatnich latach pozwolił wielu przyjezdnym poznać jego uroki i zakochać się w magicznych krajobrazach. Dziś sytuacja w Myanmarze (bo tak obecnie nazywa się dawna Birma) znów wygląda bardzo niepokojąco.

Pucz w Birmie - armia przejęła władzę

W poniedziałek, 1 lutego myanmarska armia poinformowała o przejęciu władzy w kraju. Uznano, że wybory, w których reprezentująca wojsko armia zdobyła zaledwie 6,9 proc. miejsc w parlamencie, zostały sfałszowane. Armia nie uznała tych wyników, aresztowała kilku czołowych polityków partii rządzącej  (w tym prezydenta i laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi) i zapowiedziała, że przeprowadzi nowe wybory. W kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

Myanmar - USA żąda uwolnienia Aung San Suu Kyi

Na profilu liderki Narodowej Ligi dla Demokracji pojawiło się oświadczenie, w którym wezwano mieszkańców Birmy do protestów przeciwko wojskowemu zamachowi stanu. Zdaniem partii armia chce przywrócić w kraju dyktaturę.

d1qt1zi

Uwolnienia Aung San Suu Kyi domagają się Stany Zjednoczone, a rzeczniczka Białego Domu przeciwstawia się próbom zmiany wyniku ostatnich wyborów.

Myanmar - junta wojskowa rządziła tam od 1962 r.

Myanmar dawniej nazywano Związkiem Birmańskim. Państwo położone jest nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim w Azji Południowo-Wschodniej.

Od roku 1962 r. Myanmarem z niewielkimi przerwami rządziła junta wojskowa. Dopiero od roku 2011 krajem rządził rząd cywilny, wyłoniony w wyniku wyborów parlamentarnych.

Globalne zanieczyszczenie. Dotyka już nawet 90% ludzi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qt1zi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qt1zi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj