Smutne wieści z Tatr. Wyniki niższe niż w ubiegłym roku
Co roku w Tatrach, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie, odbywa się akcja liczenia kozic, w którą zaangażowanych jest ok. 270 przyrodników z parku narodowego. Tegoroczne wyniki są niestety dużo niższe, niż te z roku ubiegłego.
Akcje liczenia kozic prowadzone są od 1957 r. Odbywają się wiosną i jesienią - spis wiosenny skupia się na liczbie młodych, natomiast jesienny określa stan całej populacji. Jest to strategicznie skomplikowana i dobrze zaplanowana operacja, za którą odpowiedzialny jest Tatrzański Park Narodowy i jego słowacki odpowiednik. W celu dokładnego policzenia kozic obszar Tatr podzielono na 131 sektorów, z czego 35 jest zlokalizowanych w Polsce.
Zespoły przyrodników wyposażonych w lornetki i lunety wyruszają do przypisanych im sektorów, gdzie prowadzą obserwacje. Mają oni także urządzenia mobilne ze specjalnymi aplikacjami, na które wpisują zaobserwowane kozice. System posiada GPS, dlatego precyzyjnie można nanieść na mapę napotkane zwierzęta. Wszystkie dane są automatycznie zapisywane i następuje ich weryfikacja po obu stronach granicy.
Liczenie kozic
Tatranský Národný Park podał, że podczas jesiennej akcji liczenia kozic w Tatrach, przyrodnicy zaobserwowali 926 tych chronionych i rzadkich zwierząt. 659 - po stronie słowackiej, a 267 po stronie polskiej. Wyniki są sporo niższe niż te z ubiegłego roku. Wówczas odnotowano 1222 osobniki. Rekord padł w 2018 r., kiedy mówiło się aż o 1431 kozicach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O tym muszą wiedzieć wszyscy, jadący w Tatry. "Grożą za to srogie mandaty"
- Na podstawie zebranych danych możemy stwierdzić, że populacja kozic jest zadowalająca. Oczywiście wolelibyśmy, żeby kozic było powyżej tysiąca - oceniła Erika Feriancová, słowacka zoolog.
Kozice w Tatrach
Kozica jest gatunkiem chronionym. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, a na ich czele stoi doświadczona samica z młodym, tzw. licówka. Samce, zwane capami, żyją najczęściej samotnie lub tworzą grupy kawalerskie, dołączając do stad jesienią, na czas godów. Wiosną, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na świat przychodzą młode, tzw. koźlęta.