Trwa ładowanie...

Szukają Polaków do pracy w niezwykłym miejscu. Życiowa szansa

Na taką szansę niektórzy czekają latami. Ogłoszono nabór kandydatek i kandydatów na uczestników polskich wypraw polarnych - na Wyspie Króla Jerzego na Szetlandach Południowych, a także na Spitsbergenie. Poszukuje się nie tylko meteorologów czy geofizyków, ale też lekarza, informatyka czy szefa kuchni oraz osób technicznych np. monterów czy operatorów maszyn.

Polska Stacja Polarna HorsundPolska Stacja Polarna HorsundŹródło: Wikipedia Commons, fot: Christopher P. Michel
d1bfmzw
d1bfmzw

Na ten moment czeka wielu. Rozpoczęły się rekrutacje na kolejne wyprawy do polskich stacji polarnych. Wyjazd w te wyjątkowe miejsca to nie tylko okazja do zdobycia ogromnego doświadczenia, ale także szansa na przygodę życia.

Wyjątkowe miejsce do pracy

- Stacja polarna to przede wszystkim placówka badawcza, zajmująca się różnymi projektami naukowymi, które pozwalają lepiej zrozumieć środowisko arktyczne lub antarktyczne. Prowadzi się tam badania z zakresu meteorologii, glacjologii, a także monitoring zwierząt - powiedziała w rozmowie z WP Dagmara Bożek-Andryszczak, która brała udział w wyprawach zarówno do stacji im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce, jak i do stacji badawczej Hornsund na Spitsbergenie.

Stacja znajduje się w miejscu odizolowanym, gdzie panują czasem skrajnie trudne warunki pogodowe, dlatego zawsze ktoś musi opiekować się tamtejszą infrastrukturą. Potrzebni są tam jednak nie tylko naukowcy, ale też personel, dzięki któremu stacja poprawnie funkcjonuje.

Rekrutacja na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN prowadzi rekrutację na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Znajduje się ona na Wyspie Króla Jerzego, największej w archipelagu Szetlandów Południowych, na Oceanie Południowym, 120 km od wybrzeży Antarktydy.

d1bfmzw

Poszukiwane są osoby na stanowiska w dwóch grupach: technicznej i operacyjnej. Dzięki dotacji jaką w 2018 r. otrzymał Instytut Biochemii i Biofizyki PAN wysłużona infrastruktura Polskiej Stacji Antarktycznej przechodzi kompleksową modernizację. "Sezon antarktyczny 2025-2026 będzie charakteryzował się intensywnymi pracami nad Budynkiem Głównym Stacji" - czytamy w ogłoszeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

W skład grupy technicznej, pracującej nad przebudową infrastruktury, wejdą: monter instalacji elektrycznych, monter instalacji sanitarnych, monter instalacji wentylacyjnych, monter instalacji teletechnicznych, monter konstrukcji, operator maszyn/pracownik rozładunkowy, operator sprzętu pływającego/sternik oraz pracownik ogólnobudowlany.

d1bfmzw

Z kolei do grupy operacyjnej, która będzie dbała o ciągłość funkcjonowania stacji, poszukiwani są: kierownik wyprawy, energetyk, mechanik maszyn budowlanych, informatyk, elektronik, lekarz/pielęgniarz, obserwator ekologiczny, operator łodzi i operator bezzałogowych statków powietrznych. Grupa operacyjna pracuje w stacji przez okres całego roku - od października/listopada 2025 r. do listopada 2026 r..

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego Wikipedia Commons CCBY
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka ArctowskiegoŹródło: Wikipedia Commons CCBY

Jest też opcja wyjazdu na krócej. Do grupy letniej, która przebywa w stacji od listopada do końca marca, potrzebni są: szef kuchni, pomoc kuchenna czy mechanik maszyn budowlanych.

d1bfmzw

Nabór na pracowników stacji prowadzony jest co roku. Rekrutacja na wyprawę rozpoczyna się w listopadzie/grudniu ogłoszeniem o naborze, a rozmowy kwalifikacyjne odbywają się przeważnie w marcu i kwietniu.

Rekrutacja do 48. Wyprawy Polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ogłosił z kolei nabór kandydatek i kandydatów na uczestników 48. Wyprawy Polarnej na Spitsbergenie, także na sezon 2025/26.

d1bfmzw

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego jest położona w południowo-zachodniej części Spitsbergenu - największej wyspie archipelagu Svalbard, za północnym kołem podbiegunowym.

W ramach grupy zimującej (czerwiec 2025 - lipiec 2026) poszukiwani są: meteorolodzy, specjalista ds. monitoringu środowiska, geofizyk-elektornik, informatyk, mechanik i konserwator.

d1bfmzw

Z kolei do grupy letniej (czerwiec - wrzesień 2025) potrzebni są: pracownicy techniczni, administrator, a także kucharz i asystent kucharza.

Oferty w rekrutacji do 48. Wyprawy Polarnej na Spitsbergenie można składać do 18 grudnia br.

Średnie wynagrodzenie dla pracownika stacji polarnej to ok. 5 tys. zł. Kwota zależy jednak od stanowiska. Mechanikowi w poprzedniej rekrutacji do stacji Hornsund oferowano nawet 6-7 tys. zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bfmzw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bfmzw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj