Trwa ładowanie...

Tatry. Zamknięte szlaki w rejonie Doliny Gąsienicowej

Od piątku do odwołania zostaną zamknięte dla turystów szlaki w rejonie Doliny Gąsienicowej. "Powodem ograniczenia jest niedźwiedzica, która po zimowym śnie wyszła z gawry z dwoma młodymi niedźwiadkami" – argumentuje dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Share
Niedźwiedzie w Tatrach budzą się na wiosnę
Niedźwiedzie w Tatrach budzą się na wiosnęŹródło: 123RF
d3ehx8j

"Po zimowym śnie obudziła się niedźwiedzica z dwoma tegorocznymi młodymi. Gawrują w bliskim sąsiedztwie szlaku, w masywie Małego Kościelca. To rejon uczęszczany przez turystów, co stwarza zagrożenie dla niedźwiedziej rodziny i dla odwiedzających" – czytamy w komunikacie TPN.

Od 2 kwietnia zamknięte szlaki w Tatrach

Co to oznacza w praktyce? Od 2 kwietnia turyści nie będą mogli chodzić szlakiem niebieskim: Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat; szlakiem czarnym: Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec; szlakiem niebieskim: Zielony Staw Gąsienicowy – Karb; szlakiem żółtym Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat oraz Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz; szlakiem zielonym Kozia Dolinka – Zadni Granat; szlakiem czarnym Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego.

d3ehx8j

Jak podał TPN, zamknięte będą też drogi wspinaczkowe i trasy dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Zamknięte zostały też już wcześniej drogi wspinaczkowe i trasy dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego we wschodniej ścianie Kościelca, gdzie sokoły wędrowne założyły gniazdo. Ponadto w połowie marca do odwołania z uwagi na ochronę zwierząt zostały zamknięte dla turystyki pieszej i narciarskiej szlaki w rejonie Doliny Pańszczycy.

TPN zamyka szlaki - wiosną przyroda budzi się do życia

Takie decyzje to zdaniem zastępcy dyrektora TPN Filip Zięba o tej porze roku nic nadzwyczajnego, bo wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie. Niestety wielu internauci jest wzburzona decyzją. "To żart?" - pytają pod postem TPN na Facebooku.

d3ehx8j

"Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce" – powiedział Filip Zięba, specjalista od tatrzańskiej fauny.

Wszystkie informacje odnośnie zamkniętych szlaków znaleźć można na stronie tpn.pl

d3ehx8j

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zakopane puste jak nigdy. "W tym roku słabiej niż poprzednio"

d3ehx8j

Podziel się opinią

Share
d3ehx8j
d3ehx8j