Trwa ładowanie...
d15v6e2

Trwa walka z turystami. W tych miejscach możesz już nie zrobić zdjęcia.

Przeciwko współczesnej formie zwiedzania postanowili zbuntować się właściciele popularnych muzeów i restauracji. W tym celu zakazują lub ograniczają możliwość fotografowania. Ma to, zdaniem pomysłodawców, przywrócić "dawny styl zwiedzania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minie wiele czasu, nim turyści przyzwyczają się do zakazu fotografowania
Minie wiele czasu, nim turyści przyzwyczają się do zakazu fotografowania (Shutterstock.com)
d15v6e2

Popularność i nieustanny napływ turystów może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Z czasem zaczynają one doskwierać właścicielom hoteli, restauratorom, pracownikom atrakcji turystycznych czy muzeów. Zakazy fotografowania mają przywrócić spokój i sprawić, że dane miejsca odwiedzą ci, którzy naprawdę chcą je zobaczyć, a nie tylko powiększyć galerię zdjęć na Instagramie.

Zakaz fotografowania wprowadzono m.in. w czeskiej Kaplicy Czaszek, w której znajdują się szczątki nawet 70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Po serii incydentów z udziałem turystów, którzy robili zdjęcia czaszkom w kapeluszach, okularach przeciwsłonecznych czy z pluszakami, zakazano fotografowania na terenie obiektu.

d15v6e2

Podobnie działo się w dzielnicy Gion, w Japonii, gdzie turyści nagminnie przekraczali granice prywatności lokalnych mieszkańców. Obecnie we wszystkich prywatnych uliczkach w pobliżu ulicy Hanamikoji obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania.

Niektóre miejsca nie zabraniają zwykłych zdjęć, ale są przeciwne robieniu selfie. Dlatego wprowadziły zakaz wnoszenia selfie sticków. Obowiązuje on m.in. w Pałacu w Wersalu, Koloseum w Rzymie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Operze Królewskiej w Sydney.

Restauratorzy w niektórych popularnych miastach idą zaś w stronę działań "antyinstagramowych", tworząc wystrój zniechęcający do fotografowania. Są to np. ciemne wnętrza czy słabe oświetlenie, które mają służyć zachowaniu intymności podczas spożywania posiłku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niebezpieczny trend na Instagramie. Położne ostrzegają

d15v6e2

Podziel się opinią

Share

d15v6e2

d15v6e2