Trwa ładowanie...

Tylu Rosjan wjechało do Polski. Wiemy, które przejście graniczne wybierają

Od początku wojny, spowodowanej rosyjską napaścią na Ukrainę, do naszego kraju wjechało 74 tys. obywateli Rosji. W tym samym czasie wyjechało z Polski 97,7 tys. Rosjan. Dla porównania w okresie od lutego do końca sierpnia w 2019 roku, czyli przed pandemią, wjechało do nas aż 807 tys. osób z Rosji - informuje SG.

Więcej Rosjan wyjeżdża z Polski, niż do niej przyjeżdżaWięcej Rosjan wyjeżdża z Polski, niż do niej przyjeżdżaŹródło: Adobe Stock, fot: Olena
d2g572m
d2g572m

W okresie od 24 lutego br., czyli od początku wojny, toczącej się u naszych wschodnich sąsiadów, więcej Rosjan przekroczyło granicę zewnętrzną na kierunku wyjazdowym (97,7 tys.) niż wjazdowym (74 tys.). Z przekazanych przez SG danych wynika, że podobna sytuacja miała miejsce w takim samym okresie w 2019 r., czyli zanim wybuchła pandemia COVID-19. Wtedy do Polski wjechało 807 tys. Rosjan, zaś wyjechało 817 tys.

Gdzie Rosjanie przekraczają granice?

- W tym roku najwięcej obywateli Rosji wjechała do naszego kraju, przekraczając granicę na odcinku z obwodem kaliningradzkim. Było to ponad 32 tys. osób -przekazuje rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Dodała ona, że sporo obywateli Rosji przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski. - Byli to często współmałżonkowie, bliscy obywateli Ukrainy, ewakuujący się z do Polski po ataku Rosji - podkreśliła rzeczniczka.

Warto przypomnieć, że wjazd Rosjan na terytorium Polski przez granice zewnętrzne odbywa się tylko po spełnieniu wymogów, określonych przez Kodeks Graniczny Schengen. Zgodnie z tymi przepisami obywatele Rosji posiadający paszporty służbowe oraz paszporty zwykłe powinni mieć również wizy lub tytuły pobytowe.

d2g572m

- Ponadto na odcinku granicy państwowej z Republiką Białorusi oraz z Rosją, w oparciu o nadal obowiązujące Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, obowiązują ograniczenia we wjeździe do Polski, zgodnie z którymi do osób uprawnionych do wjazdu do Polski należą określone kategorie osób, m.in. posiadające zezwolenie na pracę w RP albo posiadający tytuły pobytowe lub wjeżdżające w celu kształcenia - poinformowała Michalska.

Dyskusje trwają

Od momentu rozpoczęcia wojny stale mówi się o konieczności zmiany przepisów dotyczących wydawania wiz turystycznych obywatelom państwa agresora. Kwestia ograniczeń wizowych dla obywateli Rosji była omawiana w środę 31 sierpnia w Pradze na posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił wówczas, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych, które zostało zawarte w 2007 roku. - W praktyce oznacza to, że liczba nowych wiz zostanie znacząco ograniczona, a ich otrzymanie będzie trwało dłużej - wyjaśniał Borrell na konferencji prasowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Miasto, które każdy powinien odwiedzić. "Nie ma wielu Polaków"

d2g572m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2g572m

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj