Ukryta perełka w polskich górach. Poczuj klimat Szwajcarii
Wypoczynek w górach kojarzy się głównie z wyjazdami do Zakopanego lub innych popularnych kurortów. Jednak na turystów czekają też niewielkie, ale za to bardzo klimatyczne miasteczka. Jednym z nich jest Międzygórze.
Położone w Sudetach Międzygórze to jedno z bardziej klimatycznych miejscowości w województwie dolnośląskim. Turyści jednak nie przyjeżdżają tu masowo, wybierając większe ośrodki, jak Karpacz czy Szklarska Poręba, albo miasteczka uzdrowiskowe.
Tymczasem Międzygórze to prawdziwa perełka, która zachwyca turystów wyjątkowym charakterem. Bo jak wiele mamy w Polsce miejsc, przypominających szwajcarskie kurorty?
Międzygórze - sudecki kurort z tradycjami
Międzygórze położone jest we wschodniej części Sudetów, w niewielkiej dolince u stóp Śnieżnika. Pierwsi wczasowicze trafili tu w XIX wieku za sprawą księżnej Marianny Orańskiej, która zakupiła wieś oraz część Masywu Śnieżnika.
Zaczęły powstawać pensjonaty i gospody w stylu tyrolskim. Zagospodarowano też teren przy wodospadzie Wilczki, budując taras widokowy i wygodne ścieżki. Międzygórze stało się niezwykle atrakcyjnym miejscem wypoczynku - coraz popularniejsze stawały się bowiem górskie wędrówki, ludzie chętnie próbowali też narciarstwa, które wtedy było nową dyscypliną.
Międzygórze nadal jest atrakcyjną wypoczynkową miejscowością, mającą sporo do zaoferowania turystom.
- Jeżdżę do Międzygórza od ponad 40 lat. Nie korzystam z nart itp. Jeżdżę tam dla ciszy i spokoju. Jest sklep, spacerować także jest gdzie. Z noclegami nie ma problemu, a ludzie także są mili – ocenia w portalu Nocowanie.pl swój pobyt jeden z turystów.
Atrakcje Międzygórza - co warto zobaczyć?
Nie bez powodu o Międzygórzu mówi się, że przypomina alpejskie kurorty. To porównanie miejscowość zawdzięcza zabytkowym willom, zlokalizowanym przy zacisznych uliczkach. Najciekawsze obiekty znalazły się przy szlaku Marianny Orańskiej i należy do nich między innymi schronisko na Hali pod Śnieżnikiem czy Dom nad Wodospadem. Czasy największego rozkwitu Międzygórza pamięta też ośrodek wypoczynkowy Gigant 1882.
- Gigant to obiekt "z duszą". W upalne dni zapewnia przyjemny chłód. Podwójne drzwi i okna chronią przed ewentualnym hałasem ze strony innych gości - ocenia Bogusia, która pobyt w pensjonacie rezerwowała na Nocowanie.pl
Oprócz tego ciekawym miejscem w Międzygórzu jest sanktuarium Marii Śnieżnej, mieszczące się na szczycie Góry Iglicznej, do którego prowadzą trzy szlaki turystyczne.
Przyroda Międzygórza zachwyca
Jak mówią turyści, w Międzygórzu "jest gdzie spacerować". To prawda, ponieważ w okolicy wsi znajdziemy wiele urokliwych miejsc. Na pewno jednym z nich jest wodospad Wilczki, objęty ochroną rezerwatową. Aby lepiej było widać spływającą z szumem wodę, nad wodospadem przerzucono most widokowy.
Koniecznie trzeba wejść także na szczyt Śnieżnika (1425 m n.p.m.). Z jego wierzchołka roztacza się malownicza panorama okolicy, a przy sprzyjającej pogodzie także Karkonosze oraz Beskidy.
W okolicy Międzygórza wytyczono trasy turystyczne – piesze i rowerowe. W obrębie masywu Śnieżnika jest kilka ciekawych ścieżek dla rowerzystów. Gdy spadnie śnieg, Międzygórze staje się z centrum sportów zimowych. Chętnie przyjeżdżają tu narciarze i snowboardziści, ale warto spróbować także innych rodzajów narciarstwa, takich jak biegowe czy tourowe.