W tym roku istne szaleństwo w górach. 100 proc. miejsc wyprzedanych na jeden termin
Setki owiec, które wędrują ulicami górskich miejscowości, to jedno z najbardziej niesamowitych wydarzeń w roku. Na widowiskowe święto w polskie góry zjeżdżają turyści z całego kraju. W tym roku nie będzie inaczej. W Szczawnicy, gdzie odbywa się najbardziej znany redyk, w terminie imprezy nie ma już ani jednego wolnego miejsca noclegowego.
Redyk odbywa się dwa razy w roku - wiosną owce prowadzone są na górskie hale, gdzie są wypasane przez ciepłe miesiące, a jesienią wracają do gospodarstw, żeby tam spędzić zimę. Teoretycznie wypas zaczyna się w dzień św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia, a kończy 29 września, w dzień św. Michała Archanioła.
Redyk turystycznym hitem jesieni
W praktyce daty te są płynne, szczególnie jesienią. Mniejsze i większe redyki odbywają się przez cały wrzesień i październik. Wiele zależy od pogody. W ostatnich latach większość tego typu wydarzeń przypada na październik. Większe imprezy, takie jak popularny wśród turystów redyk w Szczawnicy, są z góry zaplanowane od wielu miesięcy.
Tegoroczny redyk w Pieninach będzie wyjątkowy. Turyści, którzy wybierają się tam, aby wziąć udział w tym widowiskowym wydarzeniu, w tym roku będą mogli świętować aż dwa dni. Niezwykła uroczystość promująca kulturę i zwyczaje góralskie oraz tradycje pasterskie potrwa od 11 do 12 października br. w Szczawnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Okazuje się, że chętnych jest wielu, a wolnych miejsc noclegowych już nie ma. - W związku z nadchodzącym redykiem, zauważamy ogromne zainteresowanie ze strony turystów, co przełożyło się na wyprzedanie wszystkich miejsc noclegowych w samej Szczawnicy - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Aktualnie wolne miejsca można znaleźć głównie w okolicznych miejscowościach, takich jak Krościenko nad Dunajcem czy Grywałd, choć i tam dostępność jest mocno ograniczona - podkreśla.
Ekspert dodaje, że osoby planujące przyjazd mogą w związku z tym rozważyć zakwaterowanie w nieco bardziej oddalonych lokalizacjach (ponad 20 km), takich jak Czorsztyn, Jurgów czy Białka Tatrzańska, które oferują większą elastyczność pod względem dostępnych miejsc noclegowych. - Ceny za pobyt dwóch osób w tych miejscowościach rozpoczynają się od 140 zł za dobę - mówi Wiak.
Miejsc nie ma nie tylko na Nocowanie.pl, ale także na Booking.com. W terminie redyku wyszukiwarka nie znajduje żadnych dostępnych obiektów. Podpowiada alternatywne opcje w miejscowościach w pobliżu, takich jak np. Sromowce Wyżne (9 km od Szczawnicy).
Redyk w Szczawnicy
Redyk w Szczawnicy z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy turystów, nic więc dziwnego, że organizatorzy w tym roku zdecydowali się wydłużyć imprezę i świętować cały weekend.
"Będziecie mogli podziwiać pędzące przez ulice owce prowadzone przez baców, juhasów, psy pasterskie przy akompaniamencie góralskiej muzyki. Wraz z nimi mknące dorożki, pięknie ubrani górale pienińscy oraz barwna banderia konna. Usłyszycie beczenie owieczek, tupot kopytek, dzwonienie dzwonków i nawoływania baców" - czytamy na stronie Centrum Kultury, Sportu i Promocji Szczawnicy.
Organizatorzy informują także, że redykowi towarzyszyć będą także imprezy plenerowe, podczas których wystąpią regionalne zespoły oraz gwiazdy polskiej estrady.
Redyki w polskich górach
Ci, którzy nie zarezerwowali w odpowiednim terminie noclegu w Szczawnicy, a także ci, którzy wolą mniej oblegane imprezy, wciąż mają wiele okazji do zobaczenia redyku w tym roku. Mniejszych wydarzeń tego typu zaplanowanych jest bardzo dużo. Przykładowo jeszcze we wrześniu odbędzie się uroczysty powrót owiec do gospodarstw w ramach 40. Babiogóskiej Jesieni - 28 września w Zawoi. Dzień później redyk będzie można podziwiać także w Węgierskiej Górce.
Z kolei na Podhalu dziać się będzie w październiku. Jak podaje "Tygodnik Podhalański", 5 października redyk odbędzie się w Ochotnicy Górnej, 19 października w Kluszkowcach, 20 października owce przejdą ze Skawicy do Poronina, a 27 października z Baligówki do Starego Bystrego przez Czarny Dunajec.
Terminy należy jednak potwierdzić tuż przed - mniejsze redyki uzależnione są od pogody.
Przypomnijmy, że wraz z wypasem owiec kończy się sezon na oscypki. Zimą na straganach dostępne są tylko serki z mleka krowiego, a prawdziwe - z mleka owczego - pojawią się znów pod koniec kwietnia, gdy owce wrócą na hale.