W Zatorze będzie opłata miejscowa. "Liczba turystów, która u nas jest, to też nieco kłopotów"
Od 1 kwietnia 2022 roku gmina Zator, na terenie której znajduje się słynna Energylandia, będzie pobierać od turystów opłatę miejscową. Ma to zasilić budżet gminy o 200 tys. zł. tylko w tym roku. Mariusz Makuch, burmistrz Zatora, przyznaje, że turyści licznie odwiedzający park rozrywki generują także wiele wydatków.
11.01.2022 08:36
Zator, niewielkie miasto w województwie małopolskim, przyciąga gigantyczne tłumy turystów dzięki parkowi rozrywki Energylandia. W mieście mieszka mniej niż 4 tys. osób, tymczasem w 2021 roku przybyło tam 800 tys. turystów.
Energylandia - w Zatorze będzie podatek turystyczny
Od 1 kwietnia część z nich będzie musiała opłacić podatek turystyczny. Jak podaje Radio Kraków, obowiązek uiszczenia opłaty miejscowej będą mieli turyści, którzy w gminie zatrzymają się na dłużej niż 1 dobę, a opłata będzie wynosiła 2 zł za dzień pobytu.
- Liczba turystów, która u nas jest, to też nieco kłopotów. Oczywiście są dodatkowe przychody dla gminy i ludzi, którzy otwierają tutaj działalność, ale są też dodatkowe śmieci w koszach, mieście, na trasach pieszych. To też inne wydatki na infrastrukturę: oświetlenie, upiększenie centrum miasta - mówi burmistrz Zatora Mariusz Makuch w rozmowie z Radiem Kraków.
Energylandia - największy park rozrywki w Polsce
Energylandia to największy park rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 43 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Został otwarty w 2014 roku.
Dwa lata później powstał Water Park - strefa, która naśladuje tropikalną wyspę i oferuje wodne zabawy. Park rozrywki jest cały czas rozbudowywany i powiększany o kolejne obszary z nowymi atrakcjami.
Źródło: Radio Kraków