Trwa ładowanie...

Wakacje 2021. Nowe zasady dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen

Osoby przyjeżdżające do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zwolnione będą z 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem że zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, albo okażą po 7 dniach od przekroczenia granicy ujemny wynik testu.

Share
Na polskich lotniskach jest coraz więcej turystów
Na polskich lotniskach jest coraz więcej turystówŹródło: 123RF
d1bkpgj

Nowe przepisy weszły w życie od północy ze środy na czwartek.

Wakacje 2021 - zasady dla przylatujących spoza Schengen

Obywatele spoza Schengen i EOG do tej pory mogli być zwolnieni z kwarantanny na podstawie negatywnego testu wykonanego po wjedzie do Polski w ciągu 48 godzin, licząc od momentu przekroczenia granicy. Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu.

d1bkpgj

Teraz kwarantanna dla osób rozpoczynających podróż z kraju, który nie należy do strefy Schengen lub EOG, do Polski będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od ich przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR). Z kwarantanny nie zwalniają testy na obecność przeciwciał (serologiczne i kasetkowe).

Kwarantanna nie będzie jednak obowiązywała dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 lub tych, którzy przedstawili swój negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu.

10-dniowa kwarantanna, z możliwością zwolnienia po 7 dniach po otrzymaniu negatywnego testu, obowiązuje już od jakiegoś czasu podróżujących z Brazylii, Indii i z Republiki Południowej Afryki, a od środy – z Wielkiej Brytanii.

Wakacje 2021 - zwolnienie z kwarantanny

Co ważne, kwarantannie nie podlegają osoby wjeżdżające do naszego kraju, które są w pełni zaszczepione (14 dni po zakończeniu procesu szczepienia) przeciw COVID-19 preparatami dopuszczonym do obrotu w UE.

d1bkpgj

Nic nie zmienia się w kwestii podróżnych, którzy przybywają do Polski ze strefy Schengen. Nadal podlegają oni kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Nie może on być jednak wykonany wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Mogą też wykonać test na miejscu w Polsce w ciągu 48 godzin od wjazdu. Negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.

Strefa Schengen - jakie kraje?

Do strefy Schengen, czyli obszaru, w którym nie ma kontroli granicznej, należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Została ona utworzona w 1995 r.

Obejmuje 22 kraje UE: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Trzy ostatnie należą do EOG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Jakie są ceny w Chorwacji?

d1bkpgj

Podziel się opinią

Share
d1bkpgj
d1bkpgj