Trwa ładowanie...

Wakacje na piątkę z plusem, czyli 5 rad na zagraniczny urlop z dziećmi

"W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz" – tak, nie bez racji, śpiewała przed laty w Kabarecie Starszych Panów Barbara Krafftówna. Nic więc dziwnego, że wiele osób zabiera swoje pociechy na letnie wakacje tam, gdzie pogoda jest niemal zawsze pewna - czyli m.in. na południe Europy. Jednak planując rodzinny wypoczynek warto wziąć pod uwagę potrzeby dzieci.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wakacje na piątkę z plusem, czyli 5 rad na zagraniczny urlop z dziećmiŹródło: Shutterstock.com
dn63ycv
dn63ycv

Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, które wielu rodziców zadaje w pierwszej kolejności - gdzie warto wybrać się z dziećmi na zagraniczny urlop? Okazuje się, że na wakacje w sezonie letnim 2019 polskie rodziny najchętniej wybierają Turcję (21,6 proc. rezerwacji), Grecję (19 proc.) i Bułgarię (11,7 proc.). W porównaniu z poprzednim rokiem udział rodzin z dziećmi we wszystkich rezerwacjach wyjazdów wzrósł z 41,5 proc. do niemal połowy (w oparciu o statystyki przygotowane przez serwis rezerwacyjny Wakacje.pl). Na jaki koszt należy się przygotować? Przykładowo rodzina z dwójką dzieci za tygodniowy pobyt w samym szczycie sezonu na Riwierze Tureckiej lub w bułgarskim Słonecznym Brzegu zapłaci od ok. 6,5 tys. zł, w opcji z wyżywieniem all inclusive. Nieco droższa jest Grecja – tu za ok. 7 tys. zł możemy liczyć na podobny pakiet w hotelu 3-gwiazdkowym.

Wybierając wczasy warto sprawdzić, czy na stronie rezerwacyjnej widnieje specjalna zakładka "dla dzieci". Można tam znaleźć propozycje wyjazdów, które są dedykowane rodzinom, zestawienia np. TOP 5 najlepszych hoteli, które świetnie się sprawdzą w przypadku urlopu z pociechami. Co ważne, są też oferty z bezpłatnym pobytem dziecka w hotelu lub ze zniżką procentową – płaci się wówczas tylko za przelot. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka eksperci z portalu Wakacje.pl podpowiadają, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wczasów.

wakacje.pl
Źródło: wakacje.pl

Po pierwsze - przelot

Każdy rodzic wie, że rozdrażnione dziecko w roli towarzysza podróży potrafi sprawić, że każda minuta wydłuża się w nieskończoność. Dlatego warto zadbać, by dotarcie do naszego wakacyjnego celu nie było zbyt uciążliwe. Biura podróży zapewniają połączenia wakacyjne z dużej liczby regionalnych portów lotniczych, warto więc zarezerwować przelot z najbliższego nam lotniska. Jeśli nasi milusińscy są wyjątkowo niecierpliwi, lepiej wybrać jeden z tych kierunków, które wiążą się z krótszym lotem. Na Kretę, Rodos czy do jednego z tureckich kurortów dotrzemy już w ciągu ok. 3 godzin. Jeszcze szybciej (2-2,5 godz.) dotrzemy do Bułgarii.

dn63ycv

Po drugie - lokalizacja

Decydując się na konkretny hotel, powinniśmy wziąć pod uwagę charakterystykę samego obiektu, ale i jego otoczenie. Lepiej sprawdzi się miejsce nieco na uboczu, nienarażone na nadmierny hałas po zmroku. Wielkim atutem wakacji może być obiekt położony bezpośrednio przy plaży lub w bliskim jej sąsiedztwie – pozwoli to nam uniknąć trudnych przepraw przez ulice z plażowymi przyborami i gromadką urwisów. Warto zwrócić też uwagę na położenie względem najpopularniejszych atrakcji – lunaparków czy ogrodów zoologicznych (takich jak słynny Loro Parque na Teneryfie).

- Warto zwrócić też uwagę na rodzaj plaży, przy której położony jest hotel – mówi Ewelina Stala, koordynator produktu w Wakacje.pl. - Delikatny piasek z pewnością zapewni komfort zabawy najmłodszym dzieciom. Równie istotne jest łagodne zejście do morza, dzięki któremu maluchy mogą bezpiecznie pluskać się w wodzie, oczywiście pod czujnym okiem rodziców.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Po trzecie - hotel

Pokoje proponowane w ofertach turystycznych różnią się od siebie wielkością, standardem i układem pomieszczeń. Zgodnie ze swoją nazwą, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest z reguły "family room", który jest projektowany z myślą o gościach podróżujących całymi rodzinami, w związku z czym najczęściej bywa przedzielony na dwa odrębne segmenty. Obie części może oddzielać np. ruchoma ścianka, którą można swobodnie przesuwać. Pokój ten cechuje się większą powierzchnią od standardowego, posiada też odpowiednio rozbudowane wyposażenie (np. większa szafa i łazienka, więcej stolików i krzeseł, większa łazienka, czasem dwa telewizory), co umożliwia komfortowy pobyt dla wszystkich gości – tych dużych i tych mniejszych.

W przypadku niemowląt i małych dzieci hotele standardowo udostępniają składane dziecięce łóżeczka – czasem za dodatkową opłatą. Nieodpłatnie otrzymać możemy wysokie krzesełka w jadalni. A skoro jesteśmy już w temacie posiłków - przy wyjeździe z dziećmi zdecydowanie najbardziej zalecaną formułą wyżywienia jest all inclusive. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – często podczas śniadania dzieci zupełnie nie są głodne, a apetyt przychodzi im dwie-trzy godziny później. Z opcją all inclusive to nie problem – możemy liczyć na lunch lub "śniadanie dla śpiochów". Dodatkowo przy basenach i w barach serwowane są przekąski i lody.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Po czwarte - wodne szaleństwo

Choć ciężko w tej kwestii o precyzyjne statystyki, wiadomo, że znakomita większość dzieci wprost uwielbia zabawę w wodzie. Dlatego też w standardowej infrastrukturze hotelowej poza zwykłymi pływalniami znajdują się kolorowe zjeżdżalnie, wodne place zabaw z dmuchanymi gadżetami czy wręcz rozległe aquaparki. Co ważne, baseny projektowane są z troską o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników, a przy każdym z nich dyżur musi pełnić ratownik. Ponadto wiele hoteli udostępnia brodziki z podgrzewaną wodą, w której komfortowo i bezpiecznie mogą bawić się nawet najmłodsze dzieci. W ofercie hotelu powinna znaleźć się informacja, czy woda w basenach jest słona czy słodka.

dn63ycv

– W dużych resortach, a z takimi w większości mamy czynienia w Turcji czy Egipcie, aquaparki najczęściej znajdują się na terenie hotelu – dodaje Ewelina Stala. - To duży plus, bo nie trzeba wybierać się daleko, aby korzystać z wodnego szaleństwa. Dodatkowo w przypadku wielu ofert goście mogą korzystać również z aquaparków znajdujących się w sąsiednich hotelach - bezpłatnie lub za opłatą. Warto zwrócić uwagę na tę opcję, zapoznając się z opisem oferty.

Zjeżdżalnie w Jungle Park
Źródło: Zjeżdżalnie w Jungle Park

Po piąte - animacje

Wymyślanie zabaw i aktywności dla dzieci to zajęcie tyleż przyjemne i sprawiające satysfakcję, co… męczące, a jako że na urlopie chodzi nam o wypoczynek, dlatego dobrze przygotowane animacje dla dzieci to atut na wagę złota. Wykwalifikowani specjaliści wymyślają zajęcia ruchowe i artystyczne, proponując dzieciom zabawę w rówieśniczym gronie – uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe. Wybierając wyjazd, warto sprawdzić, czy w wybranym przez nas miejscu są animacje w języku polskim – wbrew pozorom, w najbardziej popularnych kurortach nie jest to wcale rzadkość. Niektóre obiekty zapewniają nawet żłobki i przedszkola skierowane do mniejszych dzieci – wymagana jest w nich obecność rodzica.

dn63ycv

Wypełnienie wszystkich powyższych punktów to prosta i niezawodna recepta na udane rodzinne wakacje z dziećmi. Oczywiście niezbędnymi składnikami są też zawsze dobry humor, dużo uśmiechu i wzajemne wsparcie między rodzicami. Ale o to nie powinno być trudno. Nic nie umacnia tak rodzinnych więzów jak wspólne wakacje w promieniach letniego słońca. To też ogólnie znana rzecz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Robot na Dzień Dziecka. "Rodzice chcą, by zabawa łączyła się z edukacją"

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dn63ycv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn63ycv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj