Trwa ładowanie...
dhkvs71

Włoski region Molise oferuje pieniądze nowym mieszkańcom. Miesięcznie nawet 3 tys. zł

Region Molise, leżący na wschód od Rzymu, wyludnia się coraz bardziej. Władze chcą zachęcić nowych mieszkańców do osiedlania się właśnie w tym miejscu. Przekonują dotacjami w wysokości 700 euro miesięcznie (ponad 3 tys. zł), ale nie ma nic za darmo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Molise jest najszybciej wyludniającym się regionem Włoch
Molise jest najszybciej wyludniającym się regionem Włoch (Shutterstock.com)
dhkvs71

To najszybciej wyludniający się region we Włoszech. Od 2014 r. wyjechało stąd ponad 9 tys. osób, a zdarzają się miejscowości, gdzie przez cały 2018 r. nie urodziło się ani jedno dziecko. Władze Molise chcą więc zachęcić potencjalnych nowych mieszkańców, oferując im dotacje.

Aby jednak dostać pieniądze, chętny musi osiedlić się w miejscowości, której populacja nie przekracza 2 tys. mieszkańców. Dotacja w wysokości 700 euro miesięcznie ma przysługiwać maksymalnie przez trzy lata, więc łącznie można zyskać 25,2 tys. euro (ok. 109 tys. zł).

dhkvs71

Nowy mieszkaniec regionu nie ma jednak dostawać pieniędzy za nic. Kolejnym warunkiem bowiem, który trzeba spełnić, jest otworzenie własnej działalności gospodarczej.

- Chcemy żeby ludzie tutaj inwestowali. Mogą otworzyć dowolną działalność: piekarnie, restauracje, co tylko chcą. To sposób, aby tchnąć życie w nasze miasteczka, jednocześnie zwiększając ich populację - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Donato Toma, szef regionu Molise, zaznaczając jednocześnie: - Gdybyśmy zaoferowali same pieniądze, byłby to kolejny gest charytatywny.

Dofinansowania będą skierowane nie tylko do mieszkańców, ale i do wyludnionych miast.

dhkvs71

- Nie chodzi tylko o zwiększenie populacji – zaznaczył Toma. - Ludzie potrzebują również infrastruktury i powodu, by pozostać. W przeciwnym razie skończymy tam, gdzie zaczęliśmy.

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #KresyŚwiata: Włoski klimat w…Afryce. Aż trudno w to uwierzyć

dhkvs71

Podziel się opinią

Share

dhkvs71

dhkvs71