Wolin. Poznaj historię Słowian

W IX wieku plemię Wolinian stworzyło tu największy na południowym Bałtyku ośrodek handlowo-rzemieślniczy, opiewany przez skandynawskie sagi - mityczny symbol morskiej potęgi i zamożności. Wolin to ważne miejsce w historii Polski.

Wolin. Poznaj historię Słowian
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Na wyspie próbowali się osiedlić wikingowie, o wpływy rywalizowali królowie duńscy, sąsiedni Wieleci, a także władcy państwa Polan. W XI stuleciu gród Wolin przeżywał okres świetności jako gniazdo piratów i największy port bałtycki, zamieszkały przez prawie 10 tys. ludzi. Schyłek jego potęgi nastąpił w XII wieku wskutek licznych najazdów i zamulenia Dźwiny.

Festiwal Słowian i Wikingów

Tradycje corocznej imprezy sięgają lat 70. XX wieku, gdy przy okazji Dni Kupały organizowano „Napad wikingów na Wolin”. W obecnej formule festiwal narodził się w 1993 roku, dzięki potomkom wikingów z Danii. Od 1999 roku przyjęto nowe zasady: miejscem spotkań stały się dwie wysepki na Dźwnie, na które wstęp ma „tylko to, co wiąże się z okresem VIII–XII wieku.” Oddzielono w ten sposób rekonstrukcję historyczną od części komercyjnej. Idea imprezy nawiązuje do tradycji Jomswikingów, którzy mieli zamieszkiwać wśród Słowian w warownym Jomsborgu właśnie na wyspie Wolin.

Podczas trzech lipcowych dni festiwalowych wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy i Rusini rozbijają tu swoje namioty, budują chaty, przygotowują strawę, szyją buty, tkają ubrania, wytapiają żelazo w dymarkach, kują i wytwarzają broń. Prezentowane są także inne specjalistyczne techniki dawnego rzemiosła: tkactwo, farbiarstwo, jubilerstwo, powroźnictwo, ciesielstwo, snycerstwo, bursztyniarstwo, skórnictwo itp. Na rzece można zobaczyć łodzie wikingów i Słowian, które sprawdzają swą szybkość w specjalnych wyścigach. Każda kolejna edycja festiwalu ma w swoim programie duże widowiska plenerowe, które wiążą się zazwyczaj ze wczesnośredniowieczną obrzędowością, np. pogrzeb wodza, wesele u wikingów. Największą atrakcję stanowią jednak bitwy z udziałem setek wojowników.

Imprezie towarzyszą liczne występy artystów, a także ogromny jarmark tzw. archeologii eksperymentalnej – wyrobów, które są wytwarzane za pomocą technik zrekonstruowanych na podstawie wykopalisk. Są to nie tylko niepowtarzalne ozdoby i naczynia, lecz także narzędzia, ubrania, broń, a nawet wczesnośredniowieczne potrawy. Organizatorami tej imprezy o międzynarodowym rozgłosie i zasłużonym prestiżu są Stowarzyszenie „Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta”, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Wolin oraz Urząd Miejski.

Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg-Wolin-Vineta *
ul. Graniczna 2
72-510 Wolin
stowarzyszenie@jomsborg-vineta.com
0 693 391 543, 0 601 981 367 (91) 32 60 741
www.jomsborg-vineta.com**
Informacje o festiwalu: **www.wrota.wolin.pl *

Okolica

*Kamień Pomorski *– konkatedra NMP i św. Jana Chrzciciela z XII–XIII wieku, rozbudowana w XV wieku; dawny pałac biskupi z XVI stulecia, mury obronne z Bramą Wolińską oraz ratusz z XIV wieku.

Międzyzdroje – kurort nadmorski już w XIX wieku nazywany „perłą Bałtyku”.

*Woliński Park Narodowy *– najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, lasy bukowe, unikalna, wyspiarska delta Świny, rezerwat żubrów.

*Wolin *– kościół gotycki św. Mikołaja z XV wieku; neogotycki ratusz z XIX stulecia; rezerwat archeologiczny Wzgórze Wisielcze, chroniący dawne słowiańskie cmentarzysko; na zachodnim krańcu Wolina wiatrak z XIX wieku.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)